4. 7. 2023

Základná výbava pod stan alebo čo si vziať na kempovanie

Cestovanie do exotických destinácií je tento rok poznačené protiepidemickými opatreniami, aj preto sa stále viac dovolenkárov chystá tráviť leto v kempe. Stanovanie prežíva renesanciu, preto sme dali dohromady zoznam vecí, ktoré sa vám budú pri kempovaní 100 % hodiť.

 

Pokojný spánok

Pre pokojný spánok v kempe budete potrebovať minimálne tri veci: stan, karimatku a spacák. Stan by sme z pohodlnosti zvolili o niečo väčší. Zostáva potom viac miesta na spanie aj uloženie vecí. Pokiaľ vyrážate v dvoch, vyberte si trojmiestny stan, ak v troch, voľte štvormiestny. Platí to samozrejme iba v prípade, že do kempu idete autom. Pokiaľ ste si na tento rok naplánovali bikepackingové dobrodružstvo, choďte po gramoch a pri všetkých kúskoch výbavy riešte hmotnosť a skladnosť.

Pri výbere spacáka sa zaujímajte o limitné teploty. Každý spací vak má teplotný štítok, ktorý vám povie, či je tou správnou voľbou do horúcich letných nocí. Pod spacák rozložte karimatku. Z praktického hľadiska odporúčame samonafukovacie. Zbalená zaberie zhruba toľko miesta, čo obyčajná karimatka, nafúknutá, ale poskytuje oveľa väčší komfort.

 

StanySpacákyKarimatkyBikepacking

 

Jedlo so sebou

Pred odchodom si premyslite, ako sa budete v kempe stravovať. Pokiaľ beriete jedlo so sebou, hodiť sa bude termotaška. Tá udrží suroviny dlhšie čerstvé a príde vhod aj v prípadoch, keď je erárna chladnička v kempe plná. Zo sebou vezmite aj outdoorový varič. Ohrejete si na ňom vodu na čaj, kávu alebo polievku z vrecúška a uvariť sa na ňom dá aj plnohodnotný obed. Aby ste mali jedlo kam servírovať, pribaľte si do kufra auta aj kempingový nábytok - stolík a skladaciu stoličku. Ideálne takú, čo má v lakťovej opierke jamku na odloženie plechovky či pollitra.

 

TermotaškyVaričeKempingový nábytekKempování

 

Volnočasové aktivity

Na túry sa budú hodiť nordic palice, k vode pikniková deka a na cyklotoulky týchto 12 vecí, ktoré sa oplatí voziť na bicykli. Vo všetkých prípadoch potom oceníte dostatočne objemný batoh.

Pre strýka príhodu by vám nemala chýbať ani malá cestovná lekárnička. Pre život v kempe a v prírode je potom nevyhnutná čelovka. Využijete ju ako praktické osvetlenie pri športe aj v stane a v noci cestou od táboráka nebudete zakopávať o stanové lanká ostatných kempárov.

 

BatohyNordic holyČelovkyStanování


    
Parádnu službu nielen v kempe urobí aj variabilné svietidlo Knog Camper z radu PWR. Jej súčasťou je oddeliteľná powerbanka, ktorú potom môžete využiť na napájanie ďalších prístrojov z ekosystému Knog PWR, ako je kempingový lampáš PWR Outdoor Lantern alebo bluetooth reproduktor PWR Sound. K svietidlu je možné prikúpiť aj držiak a využívať ho ako svetlo na bicykel. Práve variabilita by mala byť sprievodnou témou pri balení vecí na kempovanie. Čím viac využitia bude to či ono mať, tým menej vecí budete nakoniec ťahať so sebou.

 


 

Čítajte tiež:

Cyklodovolená Základní výbava na švih 7 zlozvyků na kole