20. 6. 2023

Základná výbava na cyklodovolenku

Zahraničná dovolenka je lákavá, ale množstvo nečakaných krás sa ukrýva aj na území Slovenska alebo Česka. Ak ste tento rok rozhodnutí vymeniť more za rybník a večerné prechádzky po promenáde za cyklotúlanie slovenskou krajinou, máme pre vás pár tipov, ako sa na cyklodovolenku pripraviť.

 

Bicykel, nosič, vozík, cyklosedačka

Základnou výbavou na cyklodovolenku je, čuduj sa svete, bicykel! Ako ho správne vybrať, sme spísali tu. A ak už svoj bicykel máte, nechajte si ho pred odchodom prezrieť a zoradiť v servise, nech vám po prvých kilometroch nepokazí dovolenku nejaká zbytočná porucha. Stále častejšie sú na slovenských cyklotrasách vidieť aj elektrobicykle.

 

Horské bicykleElektrobicykleRodinná dovolená na kole

 

Bicykle máme nachystané, ale ako ich prepraviť? Bez nosiča bicyklov na auto to nepôjde. Existujú dva základné typy - nosič na strechu a nosič na ťažné zariadenie​​​​. "Nahodiť" bicykle na strechu chce trochu námahy, preto veľa cyklistov uprednostňuje pohodlnejší nosič bicyklov na ťažné zariadenie. Práve tieto nosiče bicyklov značiek Thule a Wjenzek nájdete v našom e-shope Mojekolo.

Rodiny s deťmi si u nás môžu zaobstarať aj jednomiestne a dvojmiestne vozíky Qeridoo. Ich výhodou je variabilita. Z vozíka za bicykel urobíte počas sekundy športový kočík, takže ani pešie túry nebudú prekážkou. Odporcovia vozíkov im vyčítajú nedostatočný, respektíve žiadny kontakt s dieťaťom počas jazdy na bicykli a volia radšej detskú cyklosedačku. Klady a zápory oboch riešení sme objektívne zhodnotili v tomto článku, aby ste sa mohli sami rozhodnúť, čo vám lepšie sadne.

 

Nosiče kol na autoDětské vozíky za koloPřeprava kol

 

Zámok, brašňa, batoh

Poriadny zámok na bicykel oceníte na dovolenke hneď trikrát. Prvýkrát už pri preprave. Na parkovisku púta auto s bicyklami väčšiu pozornosť, preto je lepšie zaistiť bicykle v nosiči prídavným zámkom. Druhýkrát v kempe alebo v hotelovej miestnosti na bicykle, kde sa okolo bicyklov môže motať viac ľudí, a tretíkrát na výlete počas dovolenky, až si budete chcieť dať obed v miestnej reštaurácii.

 

Čítajte tiež: Ako zamykať bicykel a ako vybrať zámok, ktorý odolá zlodejom

 

Hodiť sa budú aj tašky na bicykel. Do tašky do rámu pohodlne zbalíte náhradnú dušu, lepenie, zámok na bicykel, mobil aj kľúče od hotela. A zmestí sa do nej aj desiata alebo energetická tyčinka pre prípad, že zafunguje zákon schválnosti a vás prepadne hlad práve v tom najvzdialenejšom mieste od najbližšieho občerstvovacieho bodu. Tašky na hornú rúrku rámu mávajú aj vrecko pre telefón, aby ste pri šliapaní mohli sledovať navigáciu. Prípadne si môžete smartfón upevniť do samostatného držiaka na riadidlá. Štyri najzákladnejšie aplikácie, ktoré sa oplatí mať nainštalované v mobile sme popísali tu.

Na dlhšie cyklotoulky vo viacerých ľuďoch už taška stačiť nebude. V týchto prípadoch vám príde vhod batoh. Ideálny je ten s odvetraným chrbtom a s vlastným rezervoárom na vodu. Batoh by mal okrem pitia pojať aj ďalšie vrstvy oblečenia a tiež pláštenku, keby sa náhle zmenilo počasie.

 

Zámky na bicykelCyklobrašneBatohyBrašny na kolo

 

Čítajte tiež: Základná výbava na jazdu: 12 vecí, ktoré sa oplatí voziť na bicykli

 

Čelovka, spacák, stan

Tri veci, ktoré v hoteli potrebovať nebudete, ale bez ktorých sa v kempe nezaobídete, sú práve čelovka, spacák a stan. Čelovku voľte radšej výkonnejšiu. Využijete ju ako prídavné svetlo pre nočné jazdenie na bicykli a cestou od táboráka k stanu nebudete zakopávať o stanové lanká ostatných kempárov.

U spacákov riešte hlavne limitné teploty, aby ste si zaistili maximálny tepelný komfort. Pod spacák rozložte karimatku. Z praktického hľadiska odporúčame samonafukovacie. Stan by sme z pohodlnosti zvolili o niečo väčší. Pokiaľ vyrážate v dvoch, vyberte si trojmiestny stan, ak v troch, voľte štvormiestny. Samozrejme len v prípade, že idete autom. A keď si do kufra pribalíte aj základný kempingový nábytok a outdoorový varič, bude dovolenková idyla úplná.

 

Čelovky a svítilnyStanySpacákOutdoorové variče a kartuše

 


 

Ďalšie cyklo tipy:

12 vecí, ktoré sa vyplatí vozit na bicykli Ako sa obliecť na bicykel na jar a v lete