20. 11. 2022

Zazimovanie elektrobicykla alebo čo s batériou, keď sa v zime nejazdí?

Starostlivosť o elektrobicykel je takmer rovnaká, ako pri bežnom bicykli. Motor aj elektronické súčiastky sú v podstate bezúdržbové. Len batéria vyžaduje dôslednosť a pravidelnosť. A platí to aj v prípade, že sa práve chystáte uložiť elektrobicykel na zimný spánok. Čo teda s elektrobicyklom a jeho batériou, keď sa v zime nejazdí?

 

Než elektrobicykel zazimujete

Napriek všetkým kolujúcim mýtom, môžete na elektrobicykloch jazdiť v chlade aj v daždi. Pokiaľ je ale pre vás zima obdobím cyklistického pokoja, riaďte sa pri príprave na zazimovanie elektrobicykla rovnakými pravidlami, ako by ste ukladali k zimnému spánku bežný bicykel.

 

Eva Samková na elektrokole Ghost ASX Base 160Eva Samková na elektrokole Ghost

 

Rám elektrobicykla po sezóne poriadne umyte a dôkladne vysušte. Na odstránenie špiny, ale nepoužívajte tlakovú umývačku. Vysoký tlak z wapky by mohol dostať vodu do motora elektrobicykla a nenávratne ho poškodiť. Umytý a vysušený rám ošetrite vhodným prípravkom, ktorý bicykel na zimu zakonzervuje.

Čo všetko na bicykli očistiť, odmastiť a premazať, sme písali už v článku o posezónnej údržbe bicykla. Starostlivosť si zaslúžia všetky hybné časti bicykla, hlavové zloženie, brzdy, vidlica a prípadne aj zadný tlmič. Skontrolovať by ste mali aj dotiahnutie jednotlivých skrutiek.

Pokiaľ ale nie ste technicky zdatní, nemáte potrebné znalosti a náradie alebo sa vám jednoducho do toho nechce, zverte elektrobicykel odborníkom v cyklo servise. Teraz po sezóne mávajú menší nápor, než na jar, a vy budete mať bicykel v perfektnej kondícii pripravenej vyjsť hneď, čo sa počasie po zime začne zlepšovať.

 

Elektromotor je v podstate bezúdržbový stroj

Pred uskladnením nepotrebuje elektromotor žiadnu zvláštnu starostlivosť. Len ak ste si na konci sezóny všimli v prevádzke nejaké anomálie (napríklad zvýšená hlučnosť, znížený výkon, vypadávanie pomoci), kontrolu v servise neodkladajte.

O cyklopočítač sa tiež nemusíte starať. Pokiaľ máte odnímateľnú variantu, zložte ho na zimu z bicykla a uskladnite na suchom mieste v izbovej teplote. Napríklad tam, kam uložíte batériu.

 

Čo s batériou v zime?

Batéria môže tvoriť aj 1/3 ceny elektrobicykla, takže sa oplatí správne sa o ňu starať. Pokiaľ bude elektrobicykel cez zimu stáť, batériu vymontujte a skladujte mimo bicykla.

Akumulátory nemajú rady výkyvy teplôt, preto bude vašej batérií najlepšie doma v teplote medzi 10-20 °C. Experti odporúčajú batériu skladovať nabitú len na cca 60 % a pravidelne ju kontrolovať. Dôležité je nenechať ju vybiť „do prázdna“. Raz mesačne žmurknite, či stav nabitia neklesol pod 40 %, pokiaľ áno, dobite batériu opäť na odporúčaných 60 %.

A prečo nie na 100 %? Podľa odborníkov sa akumulátor opakovaným nabíjaním do plna pri dlhodobom uskladnení ničí. Keď nedochádza k okamžitému vybíjaniu jazdením, rýchlejšie degradujú chemické časti akumulátora.

 

Nabíječky na elektrokolaBaterie pre elektrobicykleBaterie pro elektrokola

 

Uskladnenie elektrobicykla

Batéria už odpočíva na suchom a teplotne stálom mieste a rovnaké podmienky by ste mali dopriať aj bicyklu samotnému. Hoci elektromotoru nevadí zima, bude lepšie, keď nebudete bicykel dlhodobo nechávať tam, kde teploty klesajú pod bod mrazu.

Dlhodobým státím sa môžu deformovať plášte, preto bude ideálne zavesiť bicykel s vybratou batériou za rám na stenu garáže alebo pivnice. Jednoducho tam, kde je sucho a tiež bezpečne, aby ste elektrobicykel po zime našli tam, kde ste ho nechali.

 


 

Ďalšie zimné tipy:

Jak se v zimě namotivovat na kolo? Základní výbava na skialpy Jak pečovat o kolo