15. 11. 2022

Rýchla údržba bicykla pred zazimovaním v 5 krokoch

Bicykel si zaslúži celoročnú starostlivosť, ale obzvlášť po sezóne by ste mu mali venovať pár minút navyše. Správna posezónna údržba vám ušetrí veľa času a starostí na jar, až budete chcieť vyraziť do novej sezóny.

 

1. Umyte ho a vysušte

Než za svojim bicyklom zatvoríte dvere od garáže alebo pivnice a necháte ho čakať na jar, zbavte ho hrubých nečistôt a špiny. Očistite nielen rám, ale aj komponety, a všetko naozaj starostlivo vysušte. Vlhkosť by mohla na vašom bicykli cez zimu napáchať neplechu.

 

RSP Muddy Buddy

 

2. Skontrujte a očistite reťaz, kazetu, prevodník

Keď budete mať bicykel čistý a suchý, vrhnite sa na kontrolu jednotlivých komponentov. Zamerajte sa predovšetkým na hybné časti. Začať môžete pri reťazi.

Mierkou zistite, či nie je príliš vyťahaná a tým aj zrelá na výmenu. Pokiaľ je stále v dobrej kondícii, vyčistite ju. Pokiaľ máte na reťazi spojku, dá sa ľahko očistiť mimo bicykla napríklad v kadičke s odmasťovačom. V prípade, že máte reťaz bez spojky, využite tzv. práčku reťaze.

Rovnakú starostlivosť venujte aj kazete a prevodníkom. Očistite ich kefkou od nečistôt a starých mazív a odmastite. Nakoniec reťaz premažte olejom na reťaz. Ak sa chystáte ešte s bicyklom vyjsť do jesenno-zimných plieskaníc, odporúčame na mazanie R.S.P. Black Oil určený do vlhkého počasia.

Po dôkladnom očistení reťaze, kazety a prevodníkov preraďte na kazete dole, aby nebola reťaz počas zimného spánku zbytočne napnutá.

 

RSP jacky ChainRSP Black OilSKS Lube Your Chain

 

3. Zistite, ako sú na tom ložiská, klzné a ďalšie komponenty

Skontrolujte hlavové a stredové zloženie a kladky prehadzovačky. Ideálne je ložiská demontovať, odstrániť starú vazelínu a aplikovať novú. Až budete komponenty skladať späť, uistite sa, že ste správne dotiahli skrutky a nie je v nich vôľa.

 

RSP Bearing BusterBBB Kufřík s nářadímRSP Hyper Wiper

 

Určite mrknite na vidlicu, pri celoodpružených bicykloch aj na tlmič. V ideálnom prípade by ste ich mali po každej sezóne odoslať do autorizovaného servisu, kde sa vám o nich postarajú profesionáli. Pokiaľ si na to trúfate sami, odporúčame ošetrujúci olej R.S.P. Hyper Wiper na premazanie tesniacich krúžkov na klzných nohách.

 

4. Ošetrite rám

Bicykel už máme čistý, suchý, premazaný a takmer pripravený na zimný spánok. Poslednou kozmetickou úpravou bude ošetrenie rámu. Správny prostriedok vytvorí na ráme ochranný film, zakonzervuje ho a ochráni pred vlhkosťou a prachom, ktorý by mohol na bicykel v garáži či v pivnici sadať. Použiť môžete napríklad prípravok v spreji SKS Save Your Frame.

 

5. Dbajte na správne uskladnenie bicykla

A kam teraz s ním? Kamkoľvek, kde je bezpečne, sucho, tma a stála, ale nie príliš nízka teplota. Nízke teploty majú totiž negatívny vplyv na hydraulické kotúčové brzdy, olej v tlmičoch aj na vazelínu v ložiskách.

Bicyklu bude dobre v byte, v garáži alebo v pivnici. A úplne najlepšie sa bude mať, keď ho prikryjete dekou alebo poťahom na bicykle. Izolujete ho tak od vlhkosti a chladu. Dobré je tiež zavesiť bicykel na nástenný držiak. Každá duša totiž cez zimu stráca tlak a keď bicykel dlhodobo stojí na prázdnych plášťoch, hrozí ich poškodenie.

 

Držák kolaDržák kola za rámDržák za pedálSklopný držák kola

 

A ak bude váš bicykel odpočívať na mieste, kam pravidelne nechodíte (napríklad pivničné kóje v paneláku), zaistite ho radšej poriadnym zámkom. Ako pivnicu, tak aj bicykel samotný. Na našom blogu si prečítajte, ako zamykať bicykel, aby odolal zlodejom.

 


 

Ďalšie cyklotipy:

Zazimování elektrokola Jak vybrat cyklo dárek