2. 5. 2022

3 dôvody, prečo jazdíme do práce na bicykli a prečo by ste mali začať aj vy

Pohyb je zdravý. To je všeobecne známy fakt. Jazda na bicykli má navyše pár trocha menej samozrejmých benefitov, ktoré majú blahodarný vplyv na našu fyzickú aj psychickú pohodu. Tu sú 3 dôvody, prečo aj my v Mojekolo jazdíme do práce na bicykli a prečo by ste to mali skúsiť aj vy.

 

1. Bicykel je rýchlejší a bezpečnejší

Vedci zistili, že cestovanie do zamestnania na bicykli je dvadsaťkrát bezpečnejšie ako iné spôsoby dopravy a podľa jednej londýnskej dopravnej štúdie aj cca 2x rýchlejšie ako auto. V špičke je priemerná rýchlosť cyklistu v centre Londýna celých 13 míľ na hodinu, zato vodiči štvorkolesových motorových vozidiel sa mestom predierajú slimačím tempom 7 míľ na hodinu (necelých 11,5 km/h). Ani MHD na tom nie je lepšie. Autobusy a trolejbusy majú síce v mestách často vyhradený vlastný pruh, ale aj ich sem tam zabrzdí zápcha.

Na bicykli a elektrobicykli nič z toho nehrozí. Žiadne zápchy. Aj parkovacie miesto väčšinou nájdete raz dva. Keď nie je k dispozícii miesto pre bicykle, je pred vchodom aspoň stojan. Cesta do práce na bicykli je jednoducho bezstarostná jazda.

 

Horské bicykleMestské bicykleTím Mojekolo
 

2. Na bicykli budete zdravší a šťastnejší

Snáď vo všetkých vedeckých štúdiách sa dočítate, že pravidelný pohyb prospieva ľudskému zdraviu. Takže aj cestovanie do práce na bicykli znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky, vysokého krvného tlaku, obezity a podľa niektorých odborníkov aj rakoviny. A platí to aj o elektrobicykloch. Možno sa na nich toľko nezapotíte, ale šliapať musíte tak alebo tak.

Pohyb navyše vyplavuje endorfíny, hormóny, ktorým sa ľudovo hovorí hormóny šťastia. Slnko zase podporuje produkciu serotonínu – hormónu dobrej nálady – a dodáva telu blahodarný vitamín D.

 

3. Jazda na bicykli je zadarmo

Jazda na bicykli je blahodarná nielen pre telo, ale aj pre peňaženku. Neutrácate za benzín, opravy auta alebo cestovný lístok do MHD. Šetríte životné prostredie, pretože nevypúšťate do vzduchu žiadne splodiny. Zlepšujete si kondíciu, chudnete a predlžujete si život.

Bicykel je jednoducho všeliek na chmúry aj civilizačné choroby. A ani dobíjanie elektrobicykla vám úsmev z tváre nezmaže. Tak oprášte svojho dvojkolesového mazla a zajtra dovidenia pri tom stojane na bicykle, čo ho každý deň míňate, keď vchádzate do práce.

Mojekolo tímHorské elektrobicykleMestské elektrobicykle

 

Aj v Mojekolo jazdíme do práce na bicykli

O prospešnosti cestovania do zamestnania na bicykli vMojekolo.cz a Mojekolo.sk vieme už dlho, aj preto sa každoročne v máji zúčastňujeme celorepublikovej výzvy Do práce na kole. Tá si kladie za cieľ udržať ľudí aktívnych a podporiť ekologický spôsob dopravy. V priebehu mája si účastníci zapisujú svoje cesty do registračného systému výzvy, takže si každý môže svoje výkony porovnať s ostatnými účastníkmi z celej ČR.

 

Tým MojekoloMojekoloMojekolo

 

Tento rok sme pre Do práce na bicykli zostavili celkom 6 tímov zložených z 23 zamestnancov a zamestnankýň z predajní, skladov alebo back-officov. Za Kravaře štartujú tímy 5 lopát, 5 šľapiek, U iného hrnčeka a Dúhoví jazdci. Brno reprezentuje skupina Black&White a za Mojekolo České Budějovice šliape tím Mojekolo ČB. Spoločne potom chceme pokoriť minuloročný rekord, kedy sme v celkovom počte 19 "mojekolákov" spoločne najazdili do práce 11 397,5 km s priemerom 599,9 km najazdených kilometrov na hlavu. Tak nám držte palce.

 


 

Ďalšie čítanie:

Základná výbava na dochádzanie do práce Ako sa obliecť na bicykel na jar a v lete