26. 3. 2024

Ako sa obliecť na bicykel na jar a v lete

Bavlnenému tričku a bežným šortkám na bicykli už dávno odzvonilo. V kurze sú ľahké a vzdušné dresy zo špeciálnych materiálov, ktoré vedia odvádzať pot od tela a udržať vás v suchu. Počas jazdy vám poskytnú oveľa väčší komfort. Ako sa obliecť na jarné a letné cyklovýjazdy, aby vás netrápila zima, horúčava ani náhla prehánka?

 

Oblečenie na bicykel od hlavy až po päty

Na jar je počasie ešte dosť premenlivé. Rána a večery sú chladné, takže toho na seba budete musieť navliecť trochu viac. Pre jarné obliekanie na bicykel platia rovnaké pravidlá ako na jeseň – základom je vrstvenie. Ako naň sme už riešili v článku Pravidlá obliekania v prechodnom období, preto s tipmi na obliekanie preskočíme hneď do leta.

Aj v lete jazdci vrstvia. Napríklad kvôli odvádzaniu potu od tela, čo parádne zvládne kvalitná funkčná bielizeň pod dresom. Keď je ale veľký hic, vystačíte si len s šortkami a dresom, napríklad od talianskeho výrobcu Santini, ktorého kolekciu jar/leto sme nedávno naskladnili.

 

Santini

 

— Dresy

Pretekárske dresy sú upnutejšie, tie pre hobby jazdcov zase voľnejšie. Väčšinou majú krátky rukáv, dámske verzie bývajú aj bez rukávov. Dobré je mať dres rozopínateľný až dole, pretože sa v kopci pri námahe môžete rýchlo schladiť.

 

Santini

 

— Šortky

Na nohy navlečte šortky nad kolená. Zvoliť môžete upnutejšie alebo voľnejšie, s trakmi či bez. Výhodou tých s trakmi je predĺžený chrbát, takže vás neofúkne, keď sa vám náhodou vzadu vyhrnie dres.

Pre väčšie pohodlie si kúpte kraťasy so všitou cyklo vložkou. Pamätajte ale, že cyklistické šortky s vložkou sa nosia naostro, bez spodnej bielizne. To by vám totiž mohlo spôsobiť nepríjemné odreniny.

 

Santini

 

— Bundy, vesty, rukavice

Správny cyklista si okrem dresov a šortiek berie na bicykel aj rukavice. Cyklo rukavice majú hneď niekoľko funkcií. Po prvé zmiernia odreniny pri páde z bicykla, po druhé tlmia vibrácie od riadidiel a po tretie zachytávajú pot a umožnia vám ho pohodlne zotrieť z čela.

A keď sa náhodou ochladí, oplatí sa voziť v zadnom vrecku zbalenú ľahkú cyklistickú vestu. Tá účinne zastaví vietor aj chlad. Pred náhlym dažďom vás ochráni kvalitná vodeodolná vetrovka. Je ľahšia, skladnejšia a priedušnejšia ako klasická pláštenka.

 

Santini

 


 

Ďalšie zaujímavé články:

Základná výbava na jazdu alebo 12 vecí, ktoré sa oplatí voziť na bicykli

Základná výbava na jazdu alebo 12 vecí, ktoré sa oplatí voziť na bicykli

Jar sa zatiaľ dosť nesmelo hlási o slovo, ale prvý nedočkavci už na bicykloch zbierajú kilometre. Než sa k nim pridáte, mrknite na 12 kúskov cyklo výbavy, na ktoré by ste nemali zabudnúť, keď vyrážate na bicykel.

7 zlozvykov pri jazde na bicykli, ktoré si koledujú o problémy

7 zlozvykov pri jazde na bicykli, ktoré si koledujú o problémy

Na bicykli chceme jazdiť, nie padať. Napriek tomu si svojim správaním o karambol často sami hovoríme. Ako predchádzať rizikovým situáciám na bicykli? Napríklad tak, že sa vyhnete týmto 7 cyklohriechom, ktoré aspoň raz za život spáchal snáď každý cyklista.

Ako sa nechovať na cyklotrasách v 6 bodoch. Robíte to aj vy?

Ako sa nechovať na cyklotrasách v 6 bodoch. Robíte to aj vy?

Tri základné pravidlá pre riadenie čohokoľvek na verejnej komunikácii hovoria: 1. buďte ohľaduplní, 2. buďte predvídateľní, 3. sami predvídajte. My k tomu pridávame ešte 6 vecí, ktoré na bicykli nerobiť, aby ste neohrozovali seba ani ďalších účastníkov premávky.