18. 4. 2023

Ako sa obliecť na bicykel na jar a v lete

Bavlnenému tričku a bežným šortkám na bicykli už dávno odzvonilo. V kurze sú ľahké a vzdušné dresy zo špeciálnych materiálov, ktoré vedia odvádzať pot od tela a udržať vás v suchu. Počas jazdy vám poskytnú oveľa väčší komfort. Ako sa obliecť na jarné a letné cyklovychádzky, aby vás netrápila zima, horúčava ani náhla prehánka?

 

Vrstvenie je na jar základ

Na jar je počasie ešte dosť premenlivé. Rána a večery sú chladné, takže toho na seba budete musieť navliecť trochu viac. Pre jarné obliekanie na bicykel platia rovnaké pravidlá ako na jeseň - základom je vrstvenie. Ako na neho sme už riešili v článku Čo nesmie chýbať v jesennom šatníku cyklistov, preto s tipmi na obliekanie preskočíme hneď do leta.

 

Leto na bicykli od hlavy až k päte

Aj v lete jazdci vrstvia. Napríklad kvôli odvádzaniu potu od tela, čo parádne zvládne kvalitná funkčná bielizeň pod dresom. Keď je ale veľký hic, vystačíte si len s šortkami a dresom, napríklad od talianskeho výrobcu Santini, ktorého kolekciu jar/leto sme nedávno naskladnili.

 

Oblečenie na bicykel Santini

Dresy

Pretekárske dresy sú upnutejšie, tie pre hobby jazdcov zase voľnejšie. Väčšinou majú krátky rukáv, dámske verzie bývajú aj bez rukávov. Dobré je mať dres rozopínateľný až dole, pretože sa v kopci pri námahe môžete rýchlo schladiť.

 

Pánske dresyPánske kraťasySantini

 

Keď je veľká zima, oplatí sa voziť v zadnom vrecku zbalenú ľahkú cyklistickú vestu. Tá účinne zastaví vietor aj chlad. Pred náhlym dažďom vás ochráni kvalitná vodeodolná vetrovka. Je ľahšia, skladnejšia a priedušnejšia než klasická pláštenka.

 

SantiniDámske dresyDámske kraťasy

 

Šortky

Na nohy navlečte šortky nad kolená. Zvoliť môžete upnutejšie alebo voľnejšie, s trakmi či bez. Výhodou tých s trakmi je predĺžený chrbát, takže vás neprefúkne, keď sa vám náhodou vzadu vyhrnie dres.

Pre väčšie pohodlie si kúpte kraťasy so všitou cyklo vložkou. Pamätajte ale, že cyklistické šortky s vložkou sa nosia naostro, bez spodného prádla. To by vám totiž mohlo spôsobiť nepríjemné odreniny.

 

O značke Santini
Talianska firma Santini šije cyklo oblečenie už od roku 1965 a o jej kvalitách svedčí treba fakt, že je už od roku 1988 partnerom UCI. Známy pruhovaný dres pre najlepšieho jazdca tak vzniká v Taliansku práve vo fabrike Santini. Firma je dodávateľom dresov pre profesionálne tímy a dresy Santini obliekajú aj národné reprezentácie Argentíny, Slovinska, Austrálie alebo Slovenska. Firma Santini udáva trendy nielen v obliekaní, ale aj v prístupe k životnému prostrediu. Od januára 2021 balia všetko vyprodukované cyklo oblečenie do špeciálnych kompostovateľných vreciek, aby zmenšila produkciu jednorazových plastov.

 

Doplnky

Správny cyklista si okrem dresov a šortiek berie na bicykel aj rukavice, v lete bezprsťáky. Cyklo rukavice majú hneď niekoľko funkcií. Po prvé zmiernia odreniny pri páde z bicykla, za druhé tlmia vibrácie od riadidiel a za tretie zachytávajú pot a umožnia vám ho pohodlne zotrieť z čela. Aby vám pot nestekal do očí, môžete si vziať pod prilbu ešte čelenku alebo šatku.

 

Rukavice na bicykelSantiniSantiniSantini