28. 4. 2022

Základná výbava pre pravidelné dochádzanie do práce na bicykli

Teploty pomaly rastú, ceny pohonných hmôt bohužiaľ neklesajú, takže dochádzanie do práce na bicykli dáva čoraz väčší zmysel. Jazda na bicykli navyše prospieva ľudskému zdraviu, zlepšuje náladu a hlavne je zadarmo. Takže ak už oprašujete svoj bicykel a chystáte sa vyraziť do práce či školy, mrknite, čo všetko sa vám bude pri dochádzaní hodiť.

 

1. Dobrá prilba, čo chráni a dobre vyzerá

Naozaj múdrou vychytávkou sú prilby Lumos. Majú totiž zabudované predné aj zadné svetlá a blinkre s bezdrôtovým ovládačom na riadidlách. Navyše vedia merať a zaznamenávať vašu aktivitu v špeciálnej aplikácii. Dopodrobna sme prilby Lumos predstavovali v článku Smart prilby LUMOS vedia svietiť, blikať, ukazovať smer aj merať vašu aktivitu.

Pokiaľ patríte ku konzervatívnejším jazdcom a hľadáte skôr klasickú prilbu bez moderných výtvorov, siahnite po značke Cratoni z Nemecka. Tá ponúka celý rad prepracovaných modelov od ľahkých cestných prilieb, po robustné integrálne enduro prilby.

 

NÁŠ TIP: Ako vybrať cyklistickú prilbu?

 

Prilby CratoniHelmy LumosLumos

 

2. Cyklistická bunda, aby vás neofúklo

Cyklistické vetrovky sú ľahké a dobre zbaliteľné, takže nezaberú miesto v batohu a dokážu odolať aj menšej prehánke. Prvotriedne oblečenie na bicykel šije napríklad talianska značka Santini. Ich dresy už roky vozia profesionálni cyklisti národných tímov Slovinska, Argentíny, Slovenska a ďalších a od roku 2022 je Santini dokonca partnerom Tour de France. Notoricky známe farebné trikoty pre najslávnejšie cyklistické preteky sveta vznikajú práve v dielňach Santini.

 

NÁŠ TIP: Ako sa obliecť na bicykel na jar a v lete

 

SantiniBundy Santini

 

3. Kvalitné svetlá, nech ste medzi budovami aj autami lepšie vidieť

Permanentné blikanie aj cez deň znižuje riziko nehody a súvisiacich zranení na bicykli o 19 %. Potvrdil to v rokoch 2004 a 2005 dánsky výzkum spoločnosti Madsen. Nepodceňte to a zapnite svetlo zakaždým, keď sadáte na bicykel.

Unikátne spojenie funkčnosti, praktickosti a štýlu ponúka austrálsky výrobca svetiel Knog. Svetlá na bicykel všetkých rozmerov a výkonov si svojim minimalistickým dizajnom získali bikerov na celom svete.

 

NÁŠ TIP: 5 zásadných parametrov pri výbere svetla na bicykel

 

Světla KnogKnog

 

4. Zámok, nech bicykel nájdete tam, kde ste ho nechali

Na dobrý bicykel to chce dobrý zámok. Zaujímavú službu ponúka americká značka Kryptonite. Pri strate kľúča vám pošlú nový a s nákupom ich zámku si môžete svoj bicykel pripoistiť proti krádeži. Keď sa zlodejovi podarí prekonať zámok Kryptonite, vyplatí vám firma odškodnenie podľa „tarifu“, ktorý si predplatíte.

 

NÁŠ TIP: Ako zamykať bicykel a ako vybrať zámok, ktorý odolá zlodejom

 

KryptoniteZámky Kryptonite

 

5. Batoh na všetky nevyhnutnosti

Batoh na bicykel by mal mať hlavne dobre odvetraný chrbát a dostatok vreciek, aby ste do neho nabalili kľúče, telefón, bundu, zámok a napríklad aj krabičku s obedom. Vyložené cyklistické batohy treba od firiem Vaude alebo Camelbak majú často aj popruhy na pripevnenie prilby a prípravu na vodný rezervoár, nech môžete za jazdy dopĺňať tekutiny.

 

Cyklo batohyBatohy

 


 

Čítajte tiež:

Chytré doplňky 7 zlozvyků na kole