12. 5. 2022

Démare na Lapierre ovládol 5. etapu Giro d'Italia a obliekol fialový dres

Piatu etapu Giro d'Italia ovládol v stredu 11. 5. 2022 jazdec z tímu Groupama-FDJ Arnaud Demaré. Svojim 6. etapovým víťazstvom na Giro d'Italia v kariére vyrovnal doterajší francúzsky rekord a do tretice všetkého dobrého ešte obliekol fialový dres pre priebežného lídra bodovacej súťaže.

 

Prvé víťazstvo v sezóne

Od februára čakal Arnaud Démare na víťazstvo v tohtoročnej sezóne. Dočkal sa v stredu 11. 5. v Messine. Na rovnakom mieste, kde v rámci Gira triumfoval aj pred dvoma rokmi, tento rok Démare znovu slávil víťazstvo. V hromadnom špurte sa mu podarilo vyhrať piatu etapu. Za sebou nechal Kolumbijčana Fernanda Gaviriu, tretí skončil domáci Giacomo Nizzolo.

Stredajší triumf vystrelil Démareho na čelo tabuľky bodovacej súťaže. S 94 bodmi a náskokom 22 bodov pred druhým Biniamom Girmayom si Démare zaistil titul priebežného lídra bodovacej súťaže. V pelotóne 6. etapy ho tak spoľahlivo spoznáte podľa tradičného fialového dresu.

 

Arnaud Démare
Zdroj foto: www.equipecycliste-groupama-fdj.fr

 

6. víťazstvo na Giru d'Italia v kariére

Ešte jeden dôvod na oslavu mal v strede Démare. Triumf v Messine bol pre Démareho šiestym etapovým víťazstvom v kariére. Týmto výkonom vyrovnal doterajší francúzsky rekord. Rovnaký počet víťazstiev dosiahli pred ním len dvaja, dnes už legendárni jazdci, Jacques Anquetil a Bernard Hinault. Démare sa tak nezmazateľne zapísal do francúzskych športových tabuliek.

 

Mohlo by vás zajímat: V hre je 1 500 000 €. Koľko si na Giro d'Italia zarobia tí najlepší?

 

Groupama-FDJ a Lapierre

Tým Groupama-FDJ, za který Démare jezdí, je už od roku 2002 spojený se silničními koly Lapierre. Do cíle 5. etapy dovezl Démareho model Aircode DRS. Je to už třetí verze silničního speciálu od roku 2014, kdy byl poprvé uveden na trh. Přepracovaný Aircode dostal pro rok 2021 úplně nový rám inspirovaný časovkářským Aerostormem. Aircode DRS kombinuje agresivnější posed s kompaktnější zadní stavbou. V arzenálu má francouzský tým ještě vrchařský Xelius a už zmiňovaný časovkářský Aerostorm.

 

Lapierre Aircode DRSLapierre Aerostorm DRSLapierre Aircode DRS

 


 

Čítajte tiež:

 Giro d'Italia Kolko si zarobia