10. 5. 2022

V hre je 1 500 000 €. Koľko si na Giro d'Italia zarobia tí najlepší?

105. ročník druhých najstarších cyklistických pretekov planéty odštartoval 6. 5. 2022 v Budapešti, aby sa po 3 etapách presunul späť do Talianska, kde v roku 1909 vznikol. Počas 21 etáp a 24 dní si najlepší jazdci a tímy pripíšu na konto nielen ďalších 3 445,6 najazdených kilometrov, ale aj pár tisíc eur. Celkovo tento rok na odmenách usporiadatelia vyplatia celkom 1 500 000 €. Komu koľko pripadne?

 

Trikoty a peniaze na Giro d'Italia

Najväčšia prestíž, najviac peňazí a ružový trikot na to si vyslúži celkový víťaz pretekov. Na Gire sa však bojuje o ďalšie 3 špeciálne dresy, s ktorými sú spojené aj ďalšie finančné odmeny.

 

Trikoty na Giro d'Italia
Zdroj foto: www.giroditalia.it

 

— Ružový dres (Maglia Rosa) pre víťazov celkovej klasifikácie

Priebežného víťaza celkovej klasifikácie spoznáte v pelotóne podľa ružového dresu (Maglia Rosa). Udeľuje sa jazdcovi s najnižším celkovým časom (na sekundy) za všetky doteraz prejdené etapy. Ružový dres (rovnako ako všetky ostatné) je "putovný" a vozí ho vždy priebežný víťaz klasifikácie. Za každý deň v ružovom inkasuje pretekár 2 000 € a celkový víťaz s najnižším súčtom časov zo všetkých 21 etáp si odvezie domov približne 265 000 €.

 

— Červený dres (Maglia Ciclamino) pre lídra bodovacej súťaže

Okrem časov sa jazdcom sčítajú aj body za etapové umiestnenie či šprintérske prémie. A body znamenajú červený dres aj ďalšie peniaze. Etapový víťaz v bodovacej súťaži berie 700 € a priebežný víťaz bodovacej súťaže inkasuje denne 750 €, na konci pretekov potom trom najlepším jazdcom tejto súťaže prináležia postupne 10 000 €, 8 000 € a 6 000 €.

 

Čítajte tiež: 3+3 tipy na pánske a dámske outfity na cestný bike od Santini alebo zladené od hlavy po päty

 

— Modrý dres (Maglia Azzura) pre najlepšieho vrchára

O najlepšom vrchárovi rozhodujú body za horské prémie. Udeľujú sa v niekoľkých kategóriách a tomu, kto ich v etape pozbiera najviac, pripadne bonus 700 €. Priebežný víťaz vrchárskej súťaže berie navyše 750 € za každý deň v modrom drese. Najlepší vrchár celkovo je na samom konci pretekov odmenený sumou 5 000 €.

 

— Biely dres (Maglia Bianca) pre top jazdca do 25 rokov

Mladí pretekári do 25 rokov bojujú v klasifikácii o biely trikot. Najlepšie umiestnený jazdec v tejto kategórii si príde na 750 € denne. Najlepší mladík celkovo si potom z Talianska odvezie domov bonus 10 000 €.

 

Růžový trikot pro vítěze Giro d'Italia
Zdroj foto: www.giroditalia.it

 

Ďalšie odmeny

Na zahodenie nie sú ani etapové víťazstvá. Za každú vyhranú etapu pripadne 3 najlepším postupne 11 010 €, 5 508 € a 2 763 €. Ďalších 500 € pripadne každý deň najlepšiemu šprintérovi, 250 € denne najväčšiemu bojovníkovi a ďalšie peniaze sa dá vybojovať za úniky v menšej skupine alebo za fair play.

Peniaze za preteky ako je Giro však väčšinou nejdú do vrecka priamo konkrétnemu jazdcovi. Načítané odmeny sa po skončení pretekov prerozdeľujú medzi všetkých členov tímu. Hlavným príjmom pre cyklistov tak zostávajú miliónové kontrakty s tímami a cyklistickými firmami, ktorí sa o najlepších jazdcov každoročne preťahujú.

 

 

Cestné bicykleSilniční dresyPánske dresyDámske dresy

 


 

Čítajte tiež:

Santini Look Book Giro d'Italia