5. 9. 2022

La Vuelta 2022: Čísla a značky z poslednej Grand Tour roku

La Vuelta sú po Giro d'Italia a Tour de France poslednými pretekmi v roku z trojice Grand Tour. Tohtoročný ročník Vuelty sa už prehupol do svojej druhej polovice a okrem výkonov jazdcov nás už tradične zaujímajú aj značky profíkov, ktoré máme v ponuke.

 

La Vuelta 2022 v číslach

Preteky sa každoročne idú na 21 etáp, ktoré majú tento rok v súčte dĺžku celých 3 280 km. Trasa sa skladá zo 6 rovinatých etáp, 4 kopcovitých, 7 horských, 2 rovinatých s cieľom na vrchole, jednej individuálnej časovky a jednej tímovej časovky. Najdlhšiu etapu už majú cyklisti za sebou. Okruh z Bredy do Bredy v rámci 3. etapy meral 193,2 km. Najkratšia etapa s dĺžkou 96,7 km sa pôjde posledný deň pretekov.

 

La Vuelta 2022

 

23 tímov postavilo na štart 184 jazdcov celkom. Medzi nimi boli až do piatej etapy aj dvaja Česi, Vojtěch Řepa a Ján Hirt. Druhý menovaný, ktorý štartoval vo farbách Intermarché-Wanty-Gobert, však musel z pretekov odstúpiť. Pred štartom 6. etapy jeho tím oznámil pozitívny test na koronavírus. Je teda jasné, že Ján Hirt, šiesty muž z tohtoročného Gira, svoj úspech na Vuelte nezopakuje. Slováci sa na tohtoročných pretekoch neukážu. Peter Sagan má po Tour de France celkom iný program zložený najmä z jednorazoviek.

 

Značky z La Vuelty

Na všetkých Grand Tour nás okrem výkonov zaujímajú aj značky, ktoré jazdcom k ich úspechom pomáhajú. Dlhodobo najsledovanejším tímom je u nás v Mojekolo tím Grouppa-FDJ, ktorý jazdí na cestných bicykloch Xelius, Aircode DRS a Aerostorm francúzskeho výrobcu Lapierre a obúva nemecké galusky Continental.

 

Bicykle LapierreHJCChris Froome s HJC prilbouOblečenie Santini

 

Zaujímajú nás aj tímy AG2R Citroën Team a Israel Premiere Tech. Vozia totiž špičkové prilby Ibex 2.0 a Furion 2.0 korejského výrobcu HJC. A zabudnúť nesmieme ani na tím Alpecin-Deceuninck, ktorý tento rok vo februári oznámil spoluprácu so SKS Germany. Legendárne nemecké pumpičky a tlakomery síce nie sú v pelotóne úplne vidieť, pomáhajú ale v zákulisí technikom z tímu.

Veľmi vidieť sú naopak dresy talianskej značky Santini. Tá je už niekoľko ročníkov v rade oficiálnym partnerom La Vuelty. Štyri legendárne dresy (červený, zelený, modro-biely a biely), ktoré na Vuelte obliekajú vedúci jazdci jednotlivých klasifikácií, tak majú na prsiach logo Santini. Nedávno sa Taliani spojili aj s Tour de France, takže tento rok bola značka veľmi exponovaná aj tam.

 


 

Prečítajte si:

Dresy by Santini Santini Lookbook HJC prilby