21. 7. 2022

TEST: Plášte Continental Argotal Enduro Soft a SuperSoft

Tento rok v apríli prišiel nemecký výrobca plášťov Continental s kompletne novým radom MTB gravity plášťov. Už pri prvom pohľade na nové modely Argotal, Kryptotal, Xynotal a Hydrotal so širokou škálou konštrukcií a zmesí bolo jasné, že v Continentale nenechali kameň na kameni. U nás ich ako jeden z prvých obul Lukáš – reklamačný technik Mojekolo, tak sme ho poprosili o prvé dojmy z modelu Argotal. Čo naňho hovorí?

 

Nech žije chaos!

Svetlo sveta uzreli 4 úplne nové plášte s označením Argotal, Kryptotal, Xynotal a Hydrotal. Paleta ponúkaných druhov a zmesí je skutočne pestrá a pre niekoho môže byť výber vhodného plášťa až ľahko chaotický. Mne v orientácii pomohol jeden z predchádzajúcich článkov v našom magazíne, kde sú všetky typy, zmesi a konštrukcie podrobne popísané.

Všetky nové gumy ešte pred zaradením do sériovej výroby intenzívne testovali jazdci Atherton Racing Teamu a v Continentale od nich dostali len tú najlepšiu spätnú väzbu. O to viac ma zaujímalo, aké naozaj budú.

 

Continental ArgotalContinental Argotal

 

Ideme na to

Do rúk sa mi dostal model s označením Argotal vo verzii Enduro Soft a Enduro Supersoft. Pri oboch plášťoch som siahol po rozmere 29x2.60. Prvým prekvapením bolo, ako sú plášte pekne zabalené. Je to síce nepodstatný detail, ktorý nemá vplyv na funkčnosť, ale pri plášti vyššej triedy to prinajmenšom poteší.

Nie je na čo čakať, poďme ich nahodiť na kolesá. Chcel som odlišné zmesi, pretože takto mi to dáva najväčší zmysel, takže Supersoft ide na predok a verzia Soft mieri opačným smerom. Hmotnosť plášťa nie je nič, čo by ma nadchlo, každopádne pri rozmere, ktorý mám, sa dá očakávať vyššia hmotnosť.

Pri nasadzovaní nekladú plášte žiadny odpor. Idú nahodiť pekne aj bez montážnych pák. Do zadného kolesa pridávam ešte "Pepiho nudli" (ochrannú vložku Pepi's Tire Noodle), dolievam bezdušový tmel a kompresorom usadzujem pätky v ráfiku.

 

Continental ArgotalContinental MTB gravity

 

Hurá na traily! Alebo do bikeparku?

S plášťami som intenzívne jazdil ako na prírodných trailoch plných koreňových pasáží a voľných ostrých kameňov, tak aj v bikeparku. Kam by som teda Argotaly vzal? Všade! Je to presne taká tá univerzálna guma, ktorá dokáže drviť celé slnečné dni v trailových centrách a bikeparkoch. Zároveň sa nezľakne príchodu studenej fronty (čítajte dážď) a s istotou vás podrží tam, kde už by ste inokedy driftovali.

Veľkú pochvalu si zaslúži samočistiaca funkcia. Pneumatika sa ani v poriadnom bahne nezalepí a vzorka jednoducho funguje. Po niekoľkých víkendu v bikeparkoch nie je ani zadná guma potrhaná! Klobúk dole pre chlapcov z Continentalu!

 

Continental ArgotalContinental ArgotalContinental ArgotalContinental ArgotalContinental Argotal

 

Lukášovo hodnotenie plášťov Continental Argotal Enduro Soft a Supersoft

Ja osobne som z nových Continentalov nadšený. Aktuálne mám na zadnom kolese obutý model Kryptotal. Je totiž vhodnejší na sypké povrchy a vďaka jeho skoseným hranám na strede plášťa má lepšie vlastnosti pri stúpaní. Už sa teším až vyskúšam aj ostatné vzorky a zmesi, ktoré Continental ponúka. Ale späť k Argotalu... Hodnotím ako v škole, kontrolujem tlaky a vyrážam na kopec. Čau!


Grip: 1
Hmotnosť: 2 (ale ono to je aj tak v nohách, že?)
Samočistiaca vlastnosť: 1
Cena: 1- (porovnanie s konkurenciou)
Spracovanie: 1

 

Lukáš a jeho MarinLukášov Marin

 


 

Ďalšie čítanie:

Rozhovor Tejchman Gravity pláště Continental Dresy Mojekolo