26. 8. 2022

"Bez gumových medvedíkov nejazdím!", tatranský bikepacking podľa Dana, mechanika Mojekolo

Keď práve nesedí za riadidlami, servisuje bicykle v predajni Mojekolo Kravaře, prípadne nastavuje a opravuje bicykle pre rodinu a známych. Mechanik Dan má bicykle tak rád, že si od nich nedá pokoj ani na dovolenke. Tento rok cez prázdniny si strihol menšiu bikepackingovú výpravu okolo Tatier a nás zaujímalo, ako išiel, na čom išiel, s čím išiel a ako sa na svoje viacdenné cyklistické výlety balí.

 

Dan, tento rok si vyrazil do Tatier. Popíš nám trasu, ktorú si išiel. Koľko to bolo kilometrov a koľko výškových metrov si prekonal?

Vyrazil som z Opavy smerom na Frýdek-Místek, potom cez Beskydy na Čadcu a Malú Fatru do Terchovej. Tam bol môj cieľ na prvý deň. Nasledujúci deň som pokračoval z Terchovej cez Kraľovany, Ružomberok, Liptovský Mikuláš až pod Vysoké Tatry. Ďalší deň som si vyšiel na Štrbské pleso a pokračoval na Sliezsky dom (Velické pleso), ďalej cez Tatranskú Lomnicu do Ždiaru. Deň na to som to vzal cez Zakopané, Námestovo, Zákamenné až niekam k poľským hraniciam. Odtiaľto som sa vydal smerom na Cieszyn a prešiel som cez Karvinú a Hlučín späť do Opavy. Dohromady som prešiel 622,9 km a nastúpal 6 132 m výškových metrov.

 

DanDanDanDan

 

Mal si trasu naplánovanú vopred, alebo si zhruba vedel, kam chceš dôjsť a cestou si improvizoval? Koľko dní si bol vlastne na cestách?

Vedel som, že chcem dôjsť do Vysokých Tatier na Popradské pleso, dať si obed a ísť späť. Nechcel som sa ale vracať rovnakou trasou, tak som improvizoval. :D Cestu si nikdy neplánujem do detailu. Každý deň je iný čo sa týka počasia, nálady alebo fyzičky. To čoho sa držím, je nejaký časový plán, aby som došiel späť kedy potrebujem. Nechcem mať všetko nalajnované a držať sa toho, ako na nejakých pretekoch. Na ceste som bol 5 dní, 4 noci a v sedle strávil 28 h. Pod holým nebom. :)

 

Čo všetko si si bral so sebou?

Vzhľadom na to, že som išiel len na pár dní, tak som toho veľa nemal. Vzal som si so sebou niečo na spanie, takže hamaku, spacák, teplejšie oblečenie. Pre prípad dažďa som mal nepremokavú bundu, vestu proti vetru a vode, návleky na ruky a nohy. Inak veci, ktoré by si mal mať vždy so sebou ako je lekárnička, hygienické potreby, náradie, náhradná duša, svetlá, powerbanka a telefón. Samozrejme ešte jedlo, pitie a gumové medvedíky. Bez tých nejazdím! :D Na dlhšiu cestu by som asi bral aj stan, karimatku a nejaký varič.

 

Dan

 

Keď vezmem to, čo si teraz vymenoval, bol by to podľa teba kompletný checklist pre bikepackera začiatočníka? Alebo by si mu niečo pridal alebo ubral?

To je ťažko povedať, ale ako taký základ, keď si to chceš vyskúšať, by to malo stačiť. :D Každopadne by som nepodceňoval oblečenie. Cez deň nejazdiť premočený a v noci byť určite v teple. A tiež je dôležité pravidelne jesť. Ďalšie veci na opravu bicykla ako napríklad náhradnú pätku prehadzovačky, rýchlospojku reťaze atď., to už záleží asi na individuálnom uvážení každého.

 

Viem, že to nebola tvoja prvá cesta. Spomenieš si na najzbytočnejšiu vec, ktorú si kedy mal pri sebe, a čo je pre teba úplná nutnosť, bez ktorej nevyrážaš?

Nespomínam si, že by som viezol vyložene nejakú zbytočnosť. Skôr som mával so sebou napríklad zbytočne veľa náhradného oblečenia. Tiež nemusíš voziť úplne celú kúpeľňu napríklad… :D Nutnosť je určite lekárnička, telefón, powerbanka a pre mňa aj gumové medvedíky.

 

DanDanDanDan

 

Ladíš vlastne výbavu podľa toho koľko váži, alebo tie gramy až tak veľmi neriešiš?

Ja určite nie som úplne ten, čo rieši gramy, ale zase ten bicykel nechcem mať naložený ako keby som išiel niekam na rok. Príde mi, že každú cestu toho veziem menej a menej. Tým si myslím, že si ale prešiel každý, kto takto na bicykli viac dní cestuje.

 

Ako si mal na bicykli rozložený náklad?

Vždy sa snažím tie veci nejako logicky rozdeliť do hlavných tašiek, na riadidlá a pod sedlo. Do prednej dávam hamaku, stan, spacák, karimatku, jednoducho veci, čo vyťahujem len raz denne. (Keď veziem len podsedlovú dávam to tam). Do podsedlovej potom balím oblečenie, topánky, jedlo, veci na varenie. Veci, čo potrebujem mať po ruke – náradie, lekárničku, hygienu, doklady, powerbanku, ukladám do rámovej brašne.

 

Dan

 

Na akom bicykli si vlastne išiel? A máš ho oproti výrobnému setupu nejako upravený?

Išiel som na gravele Ghost Road Rage Base, takže základný model. Oproti výrobnému setupu som bicykel veľmi neupravoval. Dal som mu akurát iné kolesá a obutie.

 

Keby som sa ťa spýtal na nejaké osobné bikepackingové tipy, čo by si mi poradil? Čo sa ti osvedčilo?

Tak hlavne by som nepodceňoval pravidelné jedlo, keď auto nemá benzín tiež nejde. Potom sa mi osvedčila rada, že čo nemáš, to nepotrebuješ. To by som si zafixoval do hlavy. A hlavne si nezabudni vziať gumových medvedíkov! :D

 

Máš už v pláne nejakú ďalšiu cestu?

Trošku sa pozerám po Rakúsku, ale to by som kombinoval s vlakom. Chcel by som sa priblížiť k jazeru Königsee. Potom by som videl, kam ďalej. :D

 

DanDan

 


 

Ďalšie čítanie nielen pre bikepackerov:

Základná výbava na bikepacking Ruky, nohy, zadok. Ako im na bicykli uľaviť 4 hlavné dôvody, prečo gravel baví cestných cyklistov aj bikerov