14. 5. 2024

Základná výbava na bikepacking alebo ako sa zbaliť na cesty

Bikepacking je pomerne mladá cyklistická disciplína, ktorá vznikla vďaka vynálezu beznosičových brašien. Ľahší a pritom plne nabalený bicykel otvára cyklodobrodruhom nové obzory. Stačí zavesiť brašne na rám a môžete vyraziť. Však najkrajší pohľad na svet je z konského cyklistického sedla. To je dávno známy fakt.

 

Čo potrebujem, aby som sa zbalil?

Cyklistika, cestovanie, kemping – z názvov troch voľnočasových aktivít, ktoré bikepacking spája do jednej, sa dá ľahko vytušiť, čo všetko patrí do výbavy bikepackera. Základom je bicykel, na ňom väčšia či menšia batožina a v nich niečo na prespanie v prírode.

 

1. Bicykel

Bikepacking bez biku by bol len packing (balenie), čo by nebola žiadna zábava. Takže bicykel je naozaj základ. Vyraziť môžete na ľubovoľnom biku – cyklocroske, hardtaile či celopére. Pravoverní bikepackeri si však obzvlášť obľúbili jeden typ bicyklov... Reč je o graveloch.

 

 

Gravel bike je univerzálny stroj, ktorý poberie skoro všetko, čo mu naservírujete. Vznikol skrížením cestného bicykla a biku, takže vie zabrať na ceste a nezľakne sa ani terénu. Gravely majú oproti cestným bikom kratšie rámy, vyššiu hlavovú rúrku a často aj kratšie predstavce. Posed je tým pádom vzpriamenejší a pohodlnejší.

 

Gravel biky

 

Pohodlnejšia poloha za riadidlami si tak priamo hovorí o poriadnu porciu kilometrov. A aby ste si na dlhú cestu mohli so sebou zobrať všetko potrebné, majú väčšinou gravel rámy množstvo montážnych otvorov na upevnenie košíkov na fľašu a brašien.

 

Bikepacking

 

2. Brašne

Absencia ťažkých kovových nosičov a možnosť okamžitej montáže bikepackingových brašien na ľubovoľný bicykel stojí za rozmachom tejto cyklistickej disciplíny. Navyše sú brašne väčšinou uložené v osi bicykla, takže neovplyvňujú jazdné vlastnosti tak výrazne, ako postranná nosičová batožina.

 

BikepackingBikepacking

 

Bikepackingové brašne sa najčastejšie kotvia pomocou suchých zipsov priamo na hornú rámovú rúrku. Brašne do rámu (aj všetky ostatné) sa robia z nepremokavých materiálov a v rôznych objemoch, aby sa do nich všetko potrebné zmestilo. Rozšíriť batožinový priestor na bicykli môžete ešte inštaláciou brašne na riadidlá a ďalej potom podsedlovou brašňou. A keby vám to stále bolo málo, nahoďte na chrbát batoh.

 

Brašny

 

3. Batoh

Niekto ho nepotrebuje, iný bez neho nedá ani ranu. Podľa nás ale dobrý cyklistický batoh nie je na zahodenie. Keď má odvetraný chrbát, dá sa v ňom uložiť napríklad doklady, bundu a tyčinky na doplnenie energie. Proste veci, ktoré stoja mať za to po ruke aj vo chvíľach, kedy nesedíte v sedle.

 

Batohy

 

Čo by som si mal zbaliť?

Bicykel máme. Brašne na ňom. Čím tú batožinu naplniť? Uplatňujte pravidlá minimalizmu, čím menej toho poveziete, tým menej sa nadriete. Ale niečo na prezlečenie, na prespanie, na jedenie a nejaký základný servisný balíček to chcieť určite bude.

 

4. Spacák

Spací vak je základ. Pokiaľ si vyberiete správne, zaručí vám tepelný komfort po celú noc a nezaberie ani toľko miesta v brašniach. Pri výbere spacáku tak študujte hlavne jeho hmotnosť, rozmery po zbalení a taktiež veľkosť podľa výšky vašej postavy a teplotné určenie.

 

Spacáky

 

5. Stan alebo tarp

Stan voľte čo najmenší, nech ušetríte kilá. A ak chcete svoju prechodnú strechu nad hlavou zredukovať na minimum, kúpte si tarp. Prístrešok nezaberie v bágloch toľko miesta ako stan a v prípade nepriazne počasia ho môžete napnúť medzi dva stromy a schovať sa do sucha.

 

Stany

 

6. Karimatka alebo hamaka

Karimatka by mala spoľahlivo odizolovať chlad tiahnuci sa od zeme a vyžehliť nerovnosti, ktoré by sa vám inak zahrýzli do tela. Paramatrom číslo jedna je opäť nízka hmotnosť. Zafunguje aj penová klasika, ale oveľa lepšie sa bude baliť samonafukovacia karimatka. Skladnejšie je už potom asi len hamaka, takže aj toto je častý bakiepackingový prespávací variant.

 

Karimatky

 

7. Servisný kit, lekárnička, varič

Bikepacking nie je iba radosť, ale dokáže byť aj starosť. Napríklad keď cestou pichnete, alebo sa vám nedajbože podarí nejaký pád. Preto si každý uvedomelý cyklista berie so sebou v prvom rade lekárničku a ďalej aj náhradnú dušu alebo lepenie, montpáky a pumpičku. Vo výbave by nemal chýbať ani multikľúč, s ktorým zvládnete všetky drobné opravy aj úpravy na bicykli.

 

BikepackingBikepackingBikepacking

 

Na cyklopotulky prírodou je fajn mať so sebou aj varič. Ranná káva alebo teplý obed vie celkom dobre nakopnúť organizmus. Ale pokiaľ vaša trasa vedie bežnou civilizáciou, vystačíte si len s pár tyčinkami na doplnenie energie a obedy vyriešite v reštauráciach.

 

BikepackingBikepacking

 

Ako to mám najlepšie zbaliť?

Všeobecne sa dá povedať, že do rámovej brašne prídu veci, čo chcete mať po ruke: hygienické potreby, doklady, mobil, powerbanka, čelovka, lekárnička a náradie. Podsedlová brašna je ideálna na ťažšie veci ako spacák, karimatka, tarp alebo stan a veci na varenie. Na riadidlách sa často vozí nepremokavé oblečenie a ďalšie zvršky.

Rozloženie vecí na bicykli je ale celkom individuálna vec a veľmi záleží na tom, aké veľké tašky máte. Po prvom dlhšom výjazde to určite vychytáte a možno zistíte, že polovicu vecí, čo ste so sebou viezli, už druhýkrát brať nebudete.

 

Bikepacking

 


 

Prečítajte si:

Gravel 5 tipů, jak zvýšit pohodlí na kole Aplikace na bike