4. 5. 2023

Ruky, nohy, zadok. Ako im na bicykli uľaviť a dopriať si väčší komfort?

Ruky, nohy, zadok. To sú partie, ktoré pri jazde na bicykli obvykle najviac trpia. Aby nám brnenie rúk alebo stvrdnuté sedacie svaly nekazili jazdenie, mali by sme práve týmto častiam tela dopriať najviac pohodlia. Ako vytlmiť rázy a vibrácie a uľaviť rukám, nohám a zadniciam?

 

Ruce, nohy, zadek

 

Ruky

Rukám uľavia cyklistické rukavice. Tie majú obvykle ergonomickú penovú alebo gélovú výplň na dlaniach, ktorá dokáže redukovať otrasy od riadidiel. Rukavice tiež zlepšujú úchop a tým aj ovládateľnosť bicykla. Navyše pohlcujú pot a chránia dlane pri páde. Dobré rukavice musia perfektne sedieť na rukách. Netlačia, nesťahujú, neodstávajú a sú priedušné. Na bežné jazdenie vám budú stačiť krátkoprsté rukavice. Na zjazdy voľte radšej dlhoprsté rukavice. Lepšie vás ochránia pri kontakte s vetvami na lesnom traile aj pri prípadnom páde. 

Ďalšou dôležitou vrstvou medzi rukami a riadidlami sú gripy. Majú významný vplyv na jazdcovo pohodlie. Všeobecne platí, že čím väčšiu ruku máte, tým hrubšia rukoväť vám sadne. Viac materiálu na riadidlách pohltí viac vibrácií, ale môže znamenať aj menej citu pri ovládaní bicykla.

V Mojekolo sme si obzvlášť obľúbili silikónové gripy ESIgrips. Dostupné sú v niekoľkých hrúbkach a v mnohých farbách, aby si každý mohol vybrať. Silikón skvele tlmí vibrácie a zaručuje rovnaký úchop za sucha aj za mokra. ESIgrips jednoducho nekĺžu, nelepia a dobre vyzerajú.

 

GripyKrátkoprsté rukaviceDlouhoprsté rukaviceRukavice Santini

 

Nohy

Pohodlie nôh ovplyvňujú hlavne topánky. Na bicykel voľte obuv s pevnejšou podrážkou, aby ste sa mohli oprieť do pedálov. Dostatočnú oporu pri zábere vám poskytnú špeciálna cyklistická tretra. Má tuhú podrážku a jej hlavnou výhodou je možnosť využiť nášľapné pedále. Do nich sa topánka nacvakne a noha zostane pevne spojená s bicyklom.

Nášľapný systém vám zaistí ideálnu pozíciu nohy na pedáli po celú dobu jazdy, optimálny prenos sily z nôh do pedálov, možnosť zaberať aj smerom nahor a istotu, že vám noha neskĺzne z pedála v zákrute, v prudkom klesaní alebo v daždi.

 

MTB tretrySilniční tretryCyklosandályCyklistické tretry

 

Typy cyklistických tretier, ich určenie a hlavné benefity sme popísali v článku Jak vybrat cyklistické tretry a proč si je pořídit? V každom prípade dajte pri výbere topánok pozor na to, aby sa vám pri chôdzi tretra nevyzúvala z päty. Pri jazde by ste prišli o hlavný benefit nášľapov – schopnosť zaberať aj pri pohybe nohy nahor. Myslite aj na to, že nohy pri dlhšej jazde chtiac nechtiac natekajú, preto vyberajte topánku o cca 0,5 cm väčšiu.

 

Zadok

Zadné partie sa väčšinou najviac ozývajú počas prvých jarných vychádzok, než si sedacie svaly zvyknú. Pokiaľ vás ale boľavý zadok trápi dlhodobo, poobzerajte sa po kraťasoch s cyklovložkou. Rôzne vysoké gélové vložky pomáhajú prietoku krvi do mäkkých tkanív a zadok netvrdne. Pamätajte ale, že cyklistické šortky s vložkou sa nosia naostro, bez spodnej bielizne. To by vám totiž mohlo spôsobiť nepríjemné odreniny.

Komfort môže zlepšiť aj úprava posedu. Na pohodlie má vplyv ako výška sedla, tak jeho sklon, ale pokiaľ zmena nastavenia nepomôže, bude to chcieť nové sedlo. Pri výbere nového sedla zohľadnite štýl svojho posedu. Pokiaľ jazdíte vo vzpriamenejšej polohe, voľte širšie sedlo. Cestári sedia vo veľkom predklone, preto si vyberajú úzke a dlhé sedlá. Do terénu sa zase budú hodiť sedlá z odolnejších materiálov as dobrým polstrovaním.

 

ČÍTAJTE NÁŠ TIP: Ako si nastaviť správny posed na bicykli?

 

Žehliť nerovnosti a uľaviť chrbtu a zadku vie aj odpružená sedlovka. Pripravte sa však na to, že pre zarytých cyklistov môžete byť s týmto doplnkom terčom posmechu. Pokiaľ však riešite hlavne pohodlie a nie gramy a vzhľad, je odpružená sedlovka jednoduchým a funkčným riešením.

 

SedlaSedlovkyPohodlí na kole

 


 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  9 šikovných doplnkov nielen na bicykelDresy Mojekolo od Santini: Oblečenie, ktoré obstojí aj na Tour de France