4. 12. 2023

5 hlavných dôvodov, prečo vyskúšať skialpy

Skialpinizmus je zjednodušene turistika na lyžiach. Berie si to najlepšie zo zjazdového lyžovania a bežiek a otvára vám cestu za hranice skiareálov. Je len na vás, kam sa na skialpových lyžiach vydáte. Na prevádzkovanie skialpinizmu nepotrebujete ani zjazdovku, ani vlek. Potrebujete iba vhodnú výbavu a sneh. Táto až neskutočná nezávislosť je len jedným z dôvodov, prečo skialpy vyskúšať. Aké sú ďalšie?

 

1. Budete na čerstvom vzduchu

Skialpinizmus sa nedá prevádzkovať z gauča, takže budete musieť von. Pohybom na čerstvom vzduchu posilníte kardiovaskulárny aj imunitný systém a vyplavíte endorfíny – hormóny, ktorým sa ľudovo hovorí hormóny šťastia. Slnko zase podporí produkciu serotonínu – hormónu dobrej nálady – a dodá vášmu telu blahodarný vitamín D.

Skialpové lyže vám navyše umožnia vyjsť mimo rušných lyžiarskych stredísk a dopriať si ticho a pokoj, ktoré zažijete len vo voľnej prírode. A to je balzam na nervy, ktorý si v obchode nekúpite.

 

SkialpyLavinová výbava na skialpy

 

2. Ušetríte za skipas

Keď sa v čase najtvrdších protiepidemických opatrení zastavili vleky aj lanovky a zimné strediská museli zavrieť, boli skialpy jediným spôsobom, ako sa povoziť na lyžiach. Teraz, keď zase/zatiaľ môžeme všetko, zostávajú skialpy ideálnou voľbou pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť preplneným lyžiarskym areálom a ušetriť peniaze aj čas. Na skialpoch totiž nepotrebujete skipas a nestrávite polovicu dňa pod zjazdovkou v radoch na vlek.

 

Skialpové lyže VölklSkialpové lyže Black CrowsSkialpové lyže Black DiamondBlack Crows

 

3. Dostanete sa tam, kam to na bežkách nejde

O nezávislosti na skiareáloch a bežeckých stopách už bola reč. O tichu a pokoji, ktorý zažijete len vo voľnej prírode, tiež. Odmenou za poctivo vyšliapaný kopec sú však hlavne výhľady, ktoré vás na vrchole čakajú. Objavíte miesta, ktoré by vám na bežkách alebo pešo zostali skryté.

 

Skialpové boty ScarpaSkialpové boty Scarpa

 

Na skialpoch totiž dôjdete aj tam, kde by sa turistova topánka borila do hlbokého snehu, a stúpacie pásy na skialpových lyžiach vás zase podržia tam, kde by vám bežky pošmykovali. Pri skialpových túrach ale nezabúdajte dodržiavať všetky pravidlá pre pohyb v horách, v národných parkoch, prírodných rezerváciách a pod. Pokiaľ sa pohybujete v okolí zjazdoviek, berte ohľad na lyžiarov a dbajte pokynov prevádzkovateľa lyžiarskeho areálu. A pokiaľ vyrážate "do divočiny" dávajte pozor na lavíny. Bez sondy, lavínového vyhľadávača a lopaty sa do voľného terénu nepúšťajte.

 

Skialpová vázání MarkerSkialpová vázání ATKSkialpySkiaply

 

4. Užijete si slasť voľného zjazdu

Okrem vrcholových panorám na vás čaká ešte jedna odmena - zjazd. Lyžovanie na voľných pláňach je úplne iné ako na upravenej zjazdovke a každý nadšený lyžiar si práve túto časť užíva najviac. Jazda v hebkom prašane je jednoducho rozprávka, ale kvalita snehu sa môže počas jazdy meniť. Preto sa púšťajte len do takých výstupov, ktoré potom budete schopní zísť. Nepreceňovať svoje sily a skúsenosti platí pri skialpinizme ako pri všetkých iných športoch.

 

Skialpy

 

5. Zlepšíte si kondičku

Vyšliapnuť si nejaký vrchol sa ľahko povie a trochu horšie urobí. Pohyb na skialpoch totiž len vyzerá ľahko. V skutočnosti je "šúpanie nohami" do kopca celkom fuška. Počítajte s tým, že sa zapotíte. Na druhú stranu je to výborné kardio cvičenie, pri ktorom posilňujete celé telo. Okrem nôh sa pri výstupe zapájajú aj stred tela, chrbtové svaly, brušáky a ruky. Ideálny spôsob, ako vypotiť pečivo a zemiakový šalát.

 

Čítajte tipy, ako vybrať: skialpové lyže | viazanie | topánky | stúpacie pásy.

 


 

Ďalšie čítanie o skialpoch:

Základní výbava na skialpy Vrstvení oblečení a jak na něj Skialpy