3. 11. 2021

Ako sa obliecť na skialpy, aby ste sa pri výstupe nepotili a pri zjazde nemrzli?

Skialpinizmus je zjednodušene turistika na lyžiach. Spočíva v tom, že si na horách vyhliadnete vrchol, ten si s lyžami na nohách alebo na chrbte poctivo vyšliapete a za odmenu si zdolaný kopec zídete. Pri stúpaní sa pravdepodobne zapotíte a pri zjazde dole zas môže poriadne fúkať. Ako sa teda obliecť, aby vám cestou hore nebolo teplo, dole zima, a aby vás oblečenie neobmedzovalo v pohybe?

 

Stúpanie

Kvalitné funkčné prádlo vie pri fyzickej námahe dobre odvádzať pot od tela, takže pre spokojnosť športovcov je to základ. Kombinácia kvalitnej merino vlny a syntetiky v tričku s dlhým rukávom Ortovox 120 Comp light a 100 % vlnené spodné nohavice Ortovox 185 Rock´n´wool zabezpečia, aby ste na horách zostali v teple.

Vrstva druhá a pri výstupe väčšinou posledná by mala byť vodeodolná, vetruvzdorná a ideálne aj dostatočne elastická. Strečový materiál a ergonomický strih bundy Ortovox Col Becchei ju predurčujú na skialpinistické dobrodružstvá. Vďaka múdro navrhnutej kapucni, do ktorej sa zmestí aj prilba, vetruvzdorným panelom na hrudi, odvetrávacím zipsom v podpazuší a kvalitnej merino vlne spĺňa všetky technické požiadavky.

Nesmieme zabudnúť ani na nohavice. Ortovox 3L Ortler sú ľahké, nepremokavé, ale priedušné. Ponúkajú neskutočnú elasticitu, takže sú na skialpinizmus vhodné. Pravá nohavica má vrecko s plastovou karabínou na lavínový vyhľadávač a súčasťou nohavíc sú aj integrované návleky proti snehu.

 

Funkční trika OrtovoxKalhoty OrtovoxMikiny OrtovoxBundy Ortovox

 

Zjazd

Po úspešnom výstupe vás čaká zjazd a na rad prichádza medzivrstva. Väčšinou v podobe mikiny z merina, ktorá vás udrží v teple pri rýchlom zjazde. Ortovox Fleece Grid - mikina podšitá merinom - je ľahká, výborne izoluje a dobre odvádza pot. Vonkajší polyesterový úplet zabraňuje prefúknutiu a vytvára bariéru zabraňujúcu strate tepla.

 

Skialpinismus

 

Doplnky alebo čo si ešte zaobstarať

Už máte kvalitnú bundu, nohavice aj prvú vrstvu, ale čo spodné prádlo? Pri výbere oblečenia na skialpy nezabúdajte ani na tú najzákladnejšiu vrstvu. Pri spodnom prádle je najdôležitejšie pohodlie. Boxerky Ortovox 185 Rock’n’wool zo 100 % tasmánskej merino vlny, nedráždia kožu a majú skvelé termoregulačné vlastnosti. K dispozícii sú aj v dámskej verzii doplnené o športovú podprsenku.

Ďalším dôležitým doplnkom sú ponožky. Mali by byť dostatočne vysoké a mať vystuženú pätu a špičku. Ponožky Ortovox Ski rock’n’wool vďaka ergonomickému tvaru neschádzajú a chránia pred tvorbou pľuzgierov.

Pri výbere skialpových rukavíc sa zamerajte na odolnosť, hrejivosť a dobrý úchop. Rukavice Ortovox Tour Black Raven boli špeciálne vyvinuté na náročné skialpové túry. Majú kožou vystuženú dlaň aj prsty, aby boli mechanicky odolné a nekĺzali v nich paličky. Vo vnútri vás hreje merino vlna, ktorá absorbuje vlhkosť a izoluje teplo.

 

Čítajte tiež, ako vybrať: skialpové lyže | viazanie | topánky | stúpacie pásy.

 

SkialpyLavinová výbava na skialpy

 


 

Ďalšie čítanie o skialpoch:

Základní výbava na skialpy Vrstvení oblečení a jak na něj Ortovox