9. 8. 2022

TEST: Bežecké topánky Scarpa Spin 2.0

Tento rok v januári sa Martin, vedúci predajne Praha Záběhlice, po dlhšej dobe vrátil k behaniu a rozhodol sa vymeniť svoje dlhoročné bežecké topánky za nové. Dizajnom a vlastnosťami ho zaujali topánky Scarpa Spin 2.0. Ako ich po čase hodnotí?

 

Vyberáme očami

Človek je tvor vizuálny. Síce si snažíme nahovoriť, že sú naše nákupné rozhodnutia racionálne, ale väčšinou vyberáme očami. A to bol aj môj prípad. Na bežeckých topánkach Scarpa Spin 2.0 ma na prvý pohľad zaujala farba a design, až potom som začal riešiť vlastnosti.

 

Scarpa Spin 2.0Scarpa Spin 2.0

 

Keď som Scarpy vzal prvýkrát do ruky, milo ma prekvapila hmotnosť. Oproti mojim zubom času ohlodaným adidaskám je úbytok hmotnosti fakt citeľný. A keď som azúrové Spiny obul, neveril som, ako krásne topánka sedí.

Na webe výrobcu som si predtým prečítal, že "vďaka konštrukcii Sock-Fit LW obopína zvršok nohu rovnako dokonale ako ponožka". Vtedy som si ale myslel, že je to iba ďalší marketingový kec. Keď to čítam teraz, už len súhlasne prikyvujem. Jednoducho komfort ako v papučiach.

 

Ide sa behat

Obvykle behám vzdialenosti 5 až 8 km a občas si strihnem dlhšiu, 10-12km trasu. Bavia ma hlavne poľné a lesné chodníky, takže moje Scarpy poznajú predovšetkým hlinu, kamene, štrk a trávu. Len občas sa dotknú asfaltu (asi 25 % času). A aj keď sú Scarpa Spin 2.0 pre mňa ešte stále nové topánky na behanie, máme už spolu za sebou cez 100 km. Čo o nich teda môžem povedať?

 

Běžecké boty ScarpaBěžecké boty ScarpaBěžecké boty Scarpa

 

Hlavne skvele tlmia nárazy. Bez ohľadu na to, či beháte v teréne, alebo po chodníku. Topánky sú stabilné a majú veľmi dobrú priľnavosť a trakciu. Podošva excelentne zvláda hrubý terén ako sú kamene či korene a v bahnitom teréne sa nezanášajú. Bežec sa v topánkach cíti naozaj iste, bez ohľadu na povrch. Vyzdvihnúť musím aj parádne odvetranie. Topánka je maximálne priedušná a textilná podošva dobre odvádza pot.

Jediný mínus vidím v tom, že pri rannom behu vo vyššej tráve, kedy je ešte rosa alebo je po daždi, vedia topánky rýchlo prevlhnúť. Slabšia vodeodolnosť je bohužiaľ daň za nadpriemernú priedušnosť, ktorú inak (pre mňa) perfektná topánka poskytuje.

 

Bežecká obuv Scarpa Spin 2.0Scarpa Spin 2.0

 

Spočítané a podčiarknuté

Bežecká obuv Scarpa Spin 2.0 si ma získala svojim vzhľadom a dobrý prvý dojem podporila aj perfektným výkonom vonku. Ľahulinká topánka mi sadla ako uliata a ja musím konštatovať, že motto značky Scarpa "NESSUN LUOGO E' LONTANO", teda "NIKAM NIE JE ĎALEKO", spĺňa model Spin 2.0 do posledného písmenka.

+ nízka hmotnosť
+ skvelá priedušnosť
+ dobrá stabilita nohy
+ nadštandardné pohodlie
+ parádne tlmenie nárazov
+ bezchybná priľnavosť a trakcia
+ farba a design (čisto subjektívne)

–⁠ priedušnosť je na úkor vodeodolnosti
–⁠ nie sú vhodné do naozaj chladného počasia

 


 

Ďalšie outdoor tipy:

Porovnanie čeloviek KNOG Výbava na túru Ako vybrať turistický batoh