16. 4. 2024

Základná výbava na jednodňový výlet do hôr aj viacdennú túru

Vyčistiť si hlavu, vystúpiť z komfortnej zóny, zažiť dobrodružstvo alebo sa len nadýchať čerstvého vzduchu. Každý má svoje dôvody, prečo vyraziť do prírody. Spoločné pre všetkých je však vybavenie, na ktoré by ste pri plánovaní jednodňového výletu alebo viacdenného horského prechodu nemali zabudnúť.

 

Jednodňový výlet

Na jednodňový výlet si toho veľmi brať nemusíte. Väčšinu najpotrebnejších vecí (pozri zoznam nižšie) totiž nahodíte na seba a so sebou beriete už len vrstvu oblečenia navyše, pitie a pár energetických tyčiniek.

 

1. Turistické topánky

Bez poriadnych topánok pri svojich horských potulkách ďaleko nezájdete. Preto výber turistickej obuvi nepodceňujte. Topánky vyberajte podľa náročnosti trasy a povahy terénu. Na tuzemské výstupy po vyznačených trasách väčšinou stačia nižšie trekové topánky, napríklad model Mojito od talianskej firmy SCARPA. Na náročnejšie túry v nerovnom kamenistom teréne voľte radšej vyššiu obuv ako napr. SCARPA Boreas, čo ochráni aj vaše členky. Na dlhší trek vyrážajte len v topánkach, v ktorých už máte niečo nachodené. Vyhnete sa tým odreninám a pľuzgierom.

 

Topánky Scarpa

 

2. Outdoorové oblečenie

Výber oblečenia pre fyzicky náročnejšie aktivity sme riešili v článku Podľa čoho vyberať outdoorové oblečenie. Vo vyšších nadmorských výškach, kde sa počasie môže rýchlo meniť, myslite na to, nech sa dá oblečenie vrstviť. Začnite kvalitným funkčným trikom a s pribúdajúcimi výškovými metrami postupne pridávajte ďalšie vrstvy: mikinu, vestu, bundu. Na nohy šortky, prípadne ľahšie, ale odolné nohavice. Napríklad ORTOVOX Pala Pants sú vďaka svojej nízkej hmotnosti, pružnosti a priedušnosti ako stvorené na letné horské túry aj náročné skalné lezenie.

 

Outdoor

 

3. Batoh

Ako vybrať turistický batoh sme už v poradni preberali. Z článku vyčítate aj pár tipov, ako si batoh správne zbaliť, aby ste mali náklad rovnomerne rozložený. Keď to zhrnieme, tak pri batohu riešte hlavne veľkosť – čím dlhšie budete mimo civilizáciu, tým viac vecí budete musieť nosiť a tým väčší batoh budete potrebovať.

Pre potrebu viacdňových prechodov siahnite po veľkom batohu s objemom 50-90 l. Stredný batoh s objemom 30-50 l sa vám bude hodiť na víkendovú túru a batohy do 30 l pojmú to najdôležitejšie na jednodňové výlety.

Okrem veľkosti sa zaujímajte aj o výbavu batohu. Praktické sú vrecká na zips, popruhy na pripevnenie trekingových palíc alebo integrovaná pláštenka na batoh, aby vám náklad nezmokol. Pri kúpe turistického batohu dôverujte tradičným outdoorovým značkám ako Ortovox, Vaude či Pinguin. U nich máte istotu, že majú funkčnosť svojich produktov za tie roky vyladenú na maximum.

 

Batohy

 

4. Trekingové palice

Je to jednoduchá vychytávka, ktorá vám nielen poskytne lepšiu stabilitu a oporu v teréne, ale pomôže vám rozhýbať celé telo. Pri chôdzi s trekingovými palicami zapájate viac svalov, takže je pohyb oveľa efektívnejší. Firmy Acra, Haven či Leki ponúkajú aj skladacie alebo teleskopické modely, aby sa dali pohodlne zavesiť za batoh. Druhou výhodou tých teleskopických je nastaviteľná dĺžka, takže ich využije mama, otec, syn aj dcéra.

 

Palice

 

5. Čelovka

Do hôr si so sebou vždy berte svietidlo. Výlet sa môže nečakane pretiahnuť, rýchlo sa zotmie a vy zostanete na horskom chodníku len so svetielkom v polovybitom telefóne. Batériu v mobile si radšej šetrite na horšie časy a majte vždy po ruke čelovku alebo ručné svietidlo.

S dobrým svetlom rýchlejšie postavíte stan, alebo ľahšie trafíte z divočiny späť do civilizácie. Ľahké a výkonné čelovky Knog (predstavovali sme v tomto článku) majú USB nabíjanie, takže sa dajú dobiť z externej powerbanky. Na tú by ste napokon tiež nemali zabúdať, keď vyrážate na viac dní do hôr.

 

Čelovky

 

6. Ostatné

Kto je pripravený, nie je prekvapený. Preto by ste mali mať pri sebe dostatok vody, pár energetických tyčiniek na rýchle doplnenie energie a pre všetky prípady aj lekárničku. Vaude alebo Ortovox majú v ponuke celý rad lekárničiek kompaktných rozmerov v nepremokavých obaloch. A jeden nepremokavý obal si kúpte aj pre seba. Na horách sa počasie rýchlo mení, takže pre istotu pláštenku alebo nepremokavú vetrovku so sebou.

 

Viacdňová túra

Viacdňový výlet mimo civilizáciu znamená nutnosť niekde prespať a niečo jesť, takže k jednodňovému výletnému zoznamu nevyhnutností (pozri vyššie) si pripíšte ešte týchto pár praktických vecí:

 

7. Spacák

Spací vak je základ. Pokiaľ si vyberiete správne, zaručí vám tepelný komfort po celú noc. Nebude vám zima ani príliš veľké teplo. Pri výbere spacáku tak študujte hlavne jeho teplotné určenie a hneď potom aj jeho veľkosť podľa výšky vašej postavy. Zaujímajte sa aj o rozmery po zbalení, nech viete, koľko miesta vám zaberie v bágli.

 

Spací pytel

 

8. Karimatka

Pokiaľ vyrážate do hôr s plánovaným prespávaním v prírode, budete karimatku nosiť celé dni na chrbte, takže riešte hlavne jej hmotnosť. Hneď potom sa zaujímajte o pohodlie. Karimatka by mala spoľahlivo odizolovať chlad tiahnuci sa od zeme a vyžehliť nerovnosti, ktoré by vám v noci vadili pri spaní. Zafunguje aj penová klasika, ale oveľa lepšie sa vyspíte na samonafukovacích karimatkách Pinguin, Coleman či Spokey.

Karimatka

 

9. Stan

Stan by mal poskytnúť toľko plochy, aby sa doň pohodlne zmestili všetci obyvatelia aj s bagážou. Výška by zas mala umožniť aspoň sadnutie. Veľkosť ale voľte uvážlivo, pretože platí priama úmera: čím väčší stan, tým väčšia hmotnosť aj rozmery. Pokiaľ nemáte vlastného šerpu, voľte stan tak, aby sa dal relatívne pohodlne nosiť v batohu. Pri dvojmiestnych stanoch Coleman, Pinguin alebo Vaude, ktoré máme v ponuke, počítajte s hmotnosťou cca 3 kg.

 

Stany

 

10. Vařič

Zahriať sa večer čajom alebo naštartovať deň kávou nie je na zahodenie ani na horách. Variče od Coleman alebo Campingaz sú skladné, málo vážia a poskytujú dostatočný výkon na to, aby ste si na nich uvarili plnohodnotný obed pokojne s dvoma chodmi (ak sa vám bude chcieť vláčiť všetky ingrediencie v batohu). Najskladnejšie a najľahšie na prípravu sú ale instantné polievky vo vrecúškach alebo kaše v prášku. K variči si nezabudnite pribaliť ešte nejaký plecháčik alebo ešus.

 

Varič

 

11. Ostatné

To najdôležitejšie už máte. Zostáva už iba pár drobností. V baglu majte sáčok na odpadky, nech po seobe v táborisku nenechávate neporiadok. Do vrecka si pribaľte nožík. V lete (ale aj v zime) potom nezabúdajte na opaľovací krém, jelení loj na pery, pokrývku hlavy a dobré slnečné okuliare. Napríklad Uvex a Adidas majú v ponuke nespočetné množstvo modelov okuliarov, ktoré sa hodia ako na šport, tak na bežné nosenie. A ak vyrážate do zahraničia, dohodnite si ešte pred cestou pripoistenie a zistite si kontakty na tamojšiu horskú službu. Pre istotu.

 

Sluneční brýle

 


 

Ďalšie outdoor tipy:

Porovnanie čeloviek KNOG Výbava pod stan Ako vybrat turistický batoh