11. 10. 2022

TEST: Cyklistická prilba HJC Valeco

Firma HJC vstúpila do sveta cyklistiky v roku 2017 s balíkom 50 rokov skúseností z motocyklového priemyslu. Nie je teda divu, že po ich cyklo prilbách okamžite siahli hneď dve stajne z World Tour. Okrem nesporných kvalít zaujmú HJC aj vzhľadom. Medzi ostatnými značkami vyčnievajú cyklistické prilby HJC nielen svojím tvarom ale aj pestrou škálou farieb. Pre cyklistov, ktorí jednoducho musia ladiť s bicyklom, je to sen. Ako sa v nich jazdí, opisuje Marcel, manažér predajní Mojekolo.

 

Vyvíjané v aerotuneli

Som človek, ktorý bez prilby na bicykli nedá ani ranu. Zároveň rád skúšam nové veci a zaujímajú ma technológie. HJC som chcel vyskúšať predovšetkým preto, že má svoj vlastný aerodynamický tunel a úprimne je to na prilbe veľmi poznať.

Na test som si vybral model HJC Valeco v krásnej snehobielej farbe Matt Glossy Off White. Aj keď nejde o top model v ponuke HJC, má aj Valeco úplne brilantne vyriešené prúdenie vzduchu. Za život som otestoval mnoho prilieb rôznych značiek. Veľa z nich pôsobilo aerodynamicky veľmi slušne, ale HJC je ešte o level vyššie. Tvar prilby je natoľko dômyselný, že pri jazde nevháňa vzduch do uší, čo je častý neduh prilieb iných značiek, ktoré som testoval alebo vozil.

 

HJCHJC

 

Údiv a ľahkú nedôveru ve mňa na začiatku vyvolala až prehnane nízka hmotnosť prilby. Prilby HJC však majú v polystyrénovom skelete integrovanú ešte vnútornú konštrukciu z pevnejšieho materiálu, ktorá drží prilbu pohromade a prepožičiava ju dodatočnú odolnosť v prípade nárazu. Asi preto si môžu v HJC dovoliť takú nízku hmotnosť. Každopádne túto technológiu využívajú aj top modely Ibex 2.0 a Furion 2.0, ktoré vozia jazdci z Israel Premiere-Tech a AG2R Citroën. Verím teda, že to majú inžinieri z HJC veľmi dobre vychytané a dúfam, že sa k ostrému testu nikdy nedostanem.

 

Testované vo všetkých podmienkach

Prilbu HJC Valeco som otestoval snáď už vo všetkých podmienkach a za každého počasia, aké si človek dokáže predstaviť. Prevažne ju vozím na cestnom bicykli, ale ani na MTB som nikdy nezaznamenal, že by ma akokoľvek obmedzovala. Naopak. Tvarovo sedí perfektne a nastavenie kolieskom je natoľko citlivé, že si každý ľahko nájde tú pravú polohu. Jediné, čo mi k dokonalosti chýba, je dostupnosť variantu so systémom MIPS pre ešte väčšiu ochranu.

 

HJCHJCHJC

 

Na záver

Prilbu by som jednoznačne odporučil všetkým, ktorí jazdia na cestnom bicykli, ale atraktívny môže byť aj pre XC pretekárov a pre tých, ktorí hľadajú hlavne ľahkú a aerodynamickú prilbu. Mne sadla natoľko, že som si po teste rovno jednu zaobstaral.

+ Nízka váha
+ Bezchybné prúdenie vzduchu
+ Inovatívne technológie
+ Prepracovaný tvar
+ Farebné varianty

– Chýba model s MIPS

 


 

Prečítajte si:

4 dôvody, prečo vymeniť starú prilbu za novú Jak nosit helmu Proč vozit helmu