20. 7. 2021

4 dôvody, prečo vymeniť starú prilbu za novú alebo nie je prilba ako prilba

Cyklistická prilba je najdôležitejším bezpečnostným prvkom na bicykli. Choďte s dobou a chráňte si hlavu naozaj kvalitnou a spoľahlivou prilbou. Spísali sme 4 hlavné dôvody, prečo dať zbohom svojej starej prilbe a zaobstarať si novú.

 

1. Prilba je stará

Prilba je spotrebný tovar, ktorý starne. Vplyvom UV žiarenia a kolísania teplôt sa menia vlastnosti penového polystyrénu, takže dlhoročná cyklistická prilba už nemusí chrániť tak dobre, ako prilba nová. Väčšina výrobcov odporúča preventívnu výmenu prilby po troch až piatich rokoch používania.

 

MTB helmyDámské helmyDetské prilby

 

2. Prilba je poškodená

Prilbu vymeňte po každom väčšom páde, ktorý ste v nej absolvovali. Aj keď prilba nenesie viditeľné známky poškodenia, mohla byť vplyvom nárazu narušená jej integrita. Ďalší pád v takto poškodenej prilbe by asi nedopadol dobre pre vašu hlavu. Ani nenasadená prilba by vám nemala spadnúť na zem. Pri páde z väčšej výšky sa totiž môže poškodiť rovnako fatálne ako pri každom inom náraze. Zaujímavú službu ponúka nemecký výrobca prilieb Cratoni. V rámci programu Cratoni Crash Replacement Warranty vám v prípade nenávratného poškodenia prilby dajú 50 % zľavu na nákup rovnakej prilby Cratoni.

 

Prečítajte si tiež: U Cratoni máte novú prilbu za polovicu v prípade poškodenia tej starej

 

3. Prilba je nepohodlná

Človek sa s rokmi mení. Deti rastú, dospelí priberajú, alebo chudnú a prilba potom padá, alebo tlačí. Aj to je dôvod na výmenu. Zle padnúca prilba má totiž pri páde účinnosť rovnakú asi ako žiadna prilba. Aby prilba dobre chránila hlavu, musí vám perfektne sedieť. Prilba nesmie tlačiť, pásky nesmú škrtiť a medzi bradu a dolnú sponu by sa vám mali vojsť maximálne dva prsty. Dobre zvolená prilba je jednoducho veľkostne tak akurát a komfortne obopína hlavu.

 

Prečítajte si tiež: Ako vybrať cyklistickú prilbu?

 

4. Prilba je nemoderná

A zďaleka nejde len o vzhľad. Svetoví výrobcovia prilieb investujú každoročne nemalé čiastky do vývoja, aby zlepšili bezpečnosť, pohodlie a funkčnosť. Firma HJC má napríklad patentovaný systém Selfit, ktorý sa bez nutnosti točenia s upínacím kolieskom prispôsobí každej hlave. Vo vlastnom aerodynamickom tuneli potom ladili svoj unikátny odvetrávací systém Coolpath. Nemecké prilby Cratoni zase ponúkajú špeciálne zapínanie – dvoma prstami jednej ruky je možné sponu povoliť a ľahko zložiť prilbu z hlavy. Niekoľko rokov staré prilby sa po funkčnej stránke jednoducho nemôžu rovnať s tými najposlednejšími modelmi.

 

Helmy CratoniHelmy Cratoni a Eva SamkováHelmy HJCHelmy HJC

 

TIP: Spýtajte sa u svojej zdravotnej poisťovne, či nemáte nárok na príspevok na nákup cyklistickej prilby pre seba alebo pre dieťa.

 


 

Ďalšie čítanie pre cyklistov:

Helma na kole vždy a všude? 7 zlozvyků při jízdě na kole HJC helmy jezdců UCI