21. 5. 2024

3 výhody športových okuliarov na bicykel. Prečo si ich zaobstarať a podľa čoho vyberať?

Cyklistické okuliare nie sú iba módnym doplnkom. Jazdcovi totiž ponúkajú niekoľko praktických funkcií, ktoré zvyšujú bezpečnosť a zlepšujú viditeľnosť za jazdy. Tu sú 3 základné dôvody, prečo by kvalitné cyklistické okuliare nemali chýbať ani vo vašej cyklo výbave.

 

1. Chránia oči pred cudzími predmetmi

Kontakt s hmyzom zažil na bicykli už snáď každý a práve muška v oku je obzvlášť nepríjemná. Cyklistické okuliare zabraňujú vniknutiu cudzích predmetov ako je hmyz, prach a kamienky do očí a chránia aj pred vetrom a prípadným kontaktom s vetvami.

Sklá cyklistických okuliarov sú väčšinou väčšie ako u klasických lifestylových slnečných okuliarov a snažia sa čo najpresnejšie kopírovať tvar očnej jamky. Čím lepšie totiž cyklistické okuliare priliehajú k tvári, tým menšia je šanca, že niečo preletí do oka. Sklíčka bývajú pretiahnuté do strán, aby vám obrúčky nezasahovali do zorného poľa a nebránili v rozhľade. Tvar okuliarov riešte aj s ohľadom na prilbu, ktorú vozíte. Niektoré modely okuliarov sa v úrovni obočia nemusia pod prilbu zmestiť.

Športové slnečné okuliare by mali byť ľahké a mať prinajmenšom nastaviteľné nosné vankúšiky. Len tak budú dokonale sedieť a držať aj na koreni nosa pri prudších pohyboch. Pozornosť venujte aj materiálu. Hľadajte okuliare z ľahkého, pružného, ale dostatočne odolného plastu. Počítajte s tým, že vám pravdepodobne (nie raz) spadnú na zem.

 

Brýle adidasBrýle adidasSP0041

 

2. Chránia pred slnkom a znižujú únavu očí

Veľa faktorov slnečného žiarenia má blahodárny vplyv na náš organizmus. UV lúče k nim ale nepatria. Dlhodobá expozícia ultrafialovému žiareniu môže mať za následok trvalé poškodenie zraku. Na dlhých (aj krátkych) výjazdoch si preto chráňte oči okuliarmi s UV filtrom. Športové slnečné okuliare renomovaných značiek ako Uvex alebo Adidas vám zaručia dostatočnú UV ochranu.

 

Viete, že... Tmavšia okuliarová šošovka nezaručuje lepšiu ochranu pred škodlivým UV žiarením. Aj číra šošovka môže mať kvalitný UV filter.

 

Zo zdravotného hľadiska máme teda nosenie okuliarov na bicykli vyriešené. Z praktického hľadiska je výhodou cyklistických okuliarov hlavne fakt, že dokážu znížiť únavu očí a tým pádom vás dlhšie udržať v strehu. Oplatí sa investovať do skiel s polarizačnou úpravou. Tá garantuje perfektné podanie hĺbky a vzdialenosti a zlepšuje priestorové vnímanie. Polarizačné sklá naviac eliminujú oslňujúce odlesky od blýskavých plôch – mokrá cesta, vodná hladina, sneh. Úpravu nájdete napríklad na modeloch Adidas SP0056 alebo SP0029-H.

 

3. Zlepšujú videnie

Počas celodenných výjazdov musíte počítať so zmenami počasia aj svetelných podmienok. Z toho dôvodu si zrejme s jedným typom skiel nevystačíte. Cez príliš tmavé okuliare neuvidíte v lese, cez svetlé vás zase ostré slnko oslepí. Hľadajte teda okuliare s vymeniteľnými sklíčkami (napríklad model Adidas SP0015) alebo s fotochromatickou úpravou.

Fotochromatické sklá reagujú na zmenu svetelných podmienok. V závislosti od aktuálnej intenzity okolitého svetla sa okuliare automaticky stmavia alebo rozjasnia. Model Adidas SP0057 Photochromic používa napríklad náš ambasádor Damjan Siriški.

 

Damjan Siriški a adidasDamjan Siriški a adidasDamjan Siriški a adidas

 

Okuliare so samozatmavovacími sklíčkami vedia reagovať veľmi rýchlo, takže vám vždy a všade zaručujú spoľahlivé videnie. Počítajte však s tým, že si za taký komfort budete musieť priplatiť. A ako je to s farebným tónovaním? Voľba odtieňa sklíčka je do istej miery otázkou štýlu, ale niektoré farby sú pre to či ono prostredie o niečo vhodnejšie:

• Šedé sklá  – znižujú jas, neskresľujú farby, hodia sa pre bežné použitie pri všetkých vonkajších aktivitách
• Žlté a oranžové sklá – zvyšujú kontrast, neznižujú jas, ideálna voľba, keď je zamračené
• Zelené sklá – ponúkajú vysoký kontrast a ostrosť, znižujú oslnenie, neskresľujú farebné vnímanie
• Modré a fialové sklá – minimalizujú odrazy, mierne zvyšujú kontrast a pomáhajú lepšie rozpoznať obrysy
• Červené a ružové sklá – filtrujú modré svetlo, zaručujú výborný kontrast, zmierňujú únavu očí
• Hnedé sklá – zvýrazňujú kontrast a vnímanie hĺbky, univerzálne za všetkých svetelných podmienok

 

 

Brýle adidasBrýle adidas

 


 

Mohlo by vás zaujímať: