14. 3. 2023

Kam s mobilom na bicykli? Plusy a mínusy tašiek, púzdier a obalov na telefón

V dnešnej dobe je telefón v podstate predĺžením ruky, takže sa ho nechceme vzdávať, ani keď sadáme na bicykel. Napríklad preto, aby sme boli na príjme, mohli sledovať trasu, merať si výkon alebo kde tam niečo odfotiť. Voziť telefón vo vrecku alebo v ruke nie je praktické ani bezpečné, tak kam s ním? Do tašky, púzdra alebo držiaka. Tu sú ich plusy a mínusy.

 

Taška na rámovou trubku

Taška na hornej rámovej trubke, ktorá sa k rámu a predstavcu upevňuje najčastejšie pomocou pásikov na suchý zips, ponúka spoľahlivú ochranu telefónu a pomerne veľký úložný priestor. Okrem mobilu do nej zbalíte aj peňaženku, kľúče, energetickú tyčinku alebo powerbanku pre prípad, že vám spustená navigácia v telefóne „vyžmýka“ baterku.

Špeciálna priehradka na smartphone má cez displej priehľadnú fóliu, takže telefón je dobre čitateľný a prístoj v obale ovládateľný. Výhodou je vodeodolnosť a ochrana pred mechanickým poškodením, nevýhodou horšie dostupné bočné tlačidlá. Nepraktická je aj pozícia púzdra až za predstavcom, čo pri čítaní mapy núti jazdcov veľa klopiť zrak.

SKS Traveller SmartSKS Traveller Smart

 

Pri výbere tašky na rámovú trubku sa uistite, že priehradka je pre váš typ telefónu dostatočne veľká a mobil sa do nej dá v pohode vložiť a zase vybrať. Oceníte to zakaždým, keď budete chcieť fotiť alebo volať. Odporučiť môžeme modely s odnímateľnými obalmi ako SKS Traveller Smart, SKS Explorer Smart, Pells Papilio alebo Pells Gibbo. Z týchto tašiek nebudete musieť na občerstvovacích zastávkach telefón vyťahovať. Vezmete si ho so sebou v púzdre a pred jazdou ho pomocou suchých zipsov zase prilepíte k taške. Posledným parametrom, ktorý nezabudnite sledovať, sú celkové rozmery rámovej tašky. Príliš dlhá alebo príliš široká taška by vám pri šliapaní na bicykli mohla uberať miesto na kolená.

 

SKS Traveller SMARTSKS Explorer SmartPells PapilioPells Gibbo

 

Plusy a mínusy tašiek na rámovou trubku

+ pojme viac vecí vr. powerbanky
+ chráni pred poveternostnými vplyvmi
+ chráni pred mechanickým poškodením
+ možnosť odpojenia púzdra od tašky (pri vybraných modeloch)
– umiestnenie za predstavcom núti jazdcov veľa klopiť zrak
– Horšie dostupné bočné tlačidlá
– nutnosť vyťahovať mobil pri fotení a volaní

 

Puzdrá na riadidlá

Obaly na riadidlá vám poskytnú rovnakú ochranu telefónu ako predchádzajúci typ držiaka. Len do nich nezbalíte toľko vecí. Väčšinou majú podobu vodotesných vakov, do ktorých sa zmestí v podstate len mobil, maximálne ešte kreditka. V ponuke ale nájdete aj puzdrá, ktoré ponúkajú trochu úložného priestoru navyše, napríklad SKS Smartboy Plus alebo Pells Imperio.

 

Pells ImperioSKS Smartboy PlusSKS Samrtboy

 

Výhodou je opäť ochrana proti vode (čiastočne aj proti nárazom), možnosť ovládať telefón v obale a hlavne umiestnenie v zornom poli jazdca. Možnosť upevnenia ako na riadidlá, tak na predstavec, je skoro štandardom. Nevýhodou zostávajú zle dostupné bočné tlačidlá a foťák.

Pri nákupe púzdra na riadidlá riešte možnosť nastavenia sklonu obalu a hlavne spôsob uchytenia, konkrétne objímku, ktorá musí byť kompatibilná s priemerom vašich riadidiel. Zamerajte sa aj na veľkosť púzdra, aby za prvé zodpovedalo rozmerom vášho smartfónu, za druhé aby neprekážalo na riadidlách páčkam alebo tachometru.

 

Plusy a mínusy púzdier na riadidlá

+ ochrana proti vode
+ Čiastočná ochrana proti nárazom
+ umiestnenie v zornom poli jazdca, na riadidlách alebo predstavci
– Horšie dostupné bočné tlačidlá
– nutnosť vyťahovať mobil pri fotení a volaní

 

Držiaky na konkrétny typ telefonu

Obal tvarovaný presne podľa konkrétneho prístroja umožňuje využívať všetky funkcie, tlačidlá a konektory na vašom mobile. Ide v podstate o klasický obal, ktorý máme skoro všetci na telefóne nasadený. Je však robustnejší a jeho súčasťou je aj upevňovací systém. Najčastejšie sú to koľajničky, alebo bajonetový mechanizmus, ktorý sa jednoduchým pohybom zacvakuje do držiaka. K riadidlám je teda pripevnený napevno len držiak, mobil s obalom si kedykoľvek vycvaknete von, aby ste mohli fotiť, volať, esemeskovať...

 

SKS Compit držiakSKS Compit adapterPeggy Marvanová s držákem SKS Compit

 

Systém "držiak napevno/obal navoľno" využíva aj rodina produktov SKS Compit. Tá ponúka hneď niekoľko typov držiakov s možnosťou rozšírenia o úchyt na fľašu alebo kameru a celý rad obalov na najpoužívanejšie typy mobilných telefónov iPhone a Samsung. Pre užívateľov prístrojov iných značiek má SKS pripravený adaptér SKS Compit Universal Cover Adapter, ktorý si silnou 3M páskou prilepíte na každý bežný obal s hladkým povrchom. Na svojich cestách ho používa aj ultramaratónska cyklistka Peggy Marvanová, ktorá pre nás držiak SKS Compit pred časom otestovala.

 

SKS CompitSKS CompitSKS Compit

 

Držiaky na konkrétny typ mobilu sú z užívateľského hľadiska najpohodlnejším a zrejme aj najspoľahlivejším spôsobom, ako voziť mobil na bicykli. Neobmedzujú funkcie mobilu, neotravujú nutnosťou vyťahovať prístroj von. Jedinou nevýhodou je tak asi len vyššia obstarávacia cena. Pokiaľ však plánujete s mobilom jazdiť pravidelne, investícia sa vám určite oplatí.

 

obaly SKSPowerbankaSKS CompitRada produktov SKS

 

Plusy a mínusy držiakov na konkrétny typy mobilu

+ spoľahlivé upevnenie telefónu (obvykle na výšku aj na šírku)
+ jednoduché a rýchle vybratie telefónu z držiaka
+ dostupnosť všetkých tlačidiel a funkcií mobilu
+ niekoľko typov držiakov na upevnenie takmer kdekoľvek na bicykli
+ možnosť rozšírenia o úchyty na kameru či fľašu
– obaly len pre najpoužívanejšie mobily
– vyššia obstarávacia cena

 


 

Mohlo by vás zaujímať:

Test držiaka na mobil4 appky na kolodoplnky na bicykel