1. 2. 2024

Ako a podľa čoho vyberať batoh na bicykel?

Cyklistický batoh musí byť predovšetkým pohodlný a praktický. Faktorov, ktoré majú vplyv na to, či sa vám s ním bude dobre jazdiť, je ale oveľa viac. Poďme sa teda pozrieť, ako a podľa čoho vybrať ideálny batoh na bicykel.

 

Veľkosť

Predtým než začnete vyberať batoh na bicykel, rozmyslite si, čo so sebou na výjazdy budete brať a aké dlhé výlety na bicykli budete podnikať. Podľa toho voľte batoh so zodpovedajúcim objemom. Malý batoh do 10 litrov pojme len to najzákladnejšie ako kľúče od domu, multikľúč, malú desiatu a k tomu napríklad návleky. Je to ideálne riešenie na niekoľkohodinové výjazdy. V tejto kategórii "batožiny" môžete siahnuť aj po cyklo ľadvinke. Niektoré modely od EVOC alebo Camelbak majú dokonca integrovaný hydrovak.

 

 

Na celodenné výlety vyberajte cyklobatoh s objemom od 10 do 20 l. Naložíte do neho peňaženku, kľúče, desiatu, náhradné oblečenie, bundu aj hydrovak. Vak na vodu v batohu si pre seba vie ukrojiť celkom významnú časť úložného priestoru, tak s tým pri výbere počítajte. Veľké cyklistické batohy majú objem nad 20 litrov a je to záležitosť skôr pre bikepackerov, ktorí plánujú niekoľkodňové výpravy. Také batohy už pojmú okrem všetkého vyššie spomínaného napríklad ešte spacák.

 

93,79 € 132,99 €
  • Objem: 12 l
Skladom
97,99 € 109,99 €
  • Objem: 12 l
Na požiadanie
139,99 € 230,99 €
  • Objem: 26 l
Na požiadanie

 

Zamerajte sa aj na vonkajšie rozmery batohu. Zasadná je dĺžka chrbta, aby vám perfektne sedel. Pre vyššie postavy sa hodia dlhšie cyklistické batohy, menším postavám padne batoh s kratším chrbtom. Skúmajte aj výšku samotného batohu. Batoh, ktorý bude čúhať nad úroveň ramien, nebude na bicykel ideálny. V zaklonenej pozícii za riadidlami a s prilbou na hlave vám bude skoro určite vadiť na zátylku.

 

Určenie

Jazdíte na cesťáku alebo na biku? Odpoveďou na túto otázku si zúžite výber na pre vás relevantné modely cyklistických batohov. Batôžkári na cesťákoch sú síce vzácnosť, napriek tomu niektorí žiletkári batoh sem tam vozia. Väčšinou sú to však malé a ploché „aero“ modely pripomínajúce skôr vestu. Balia sa do nich len drobnosti, ktoré vrecká v drese nepojmú.

Oproti tomu bikeri trávia veľa času v teréne, v lese, mimo civilizácie, takže si toho so sebou musia zbaliť podstatne viac. Batohy na bike sú väčšie, robustnejšie, majú viac priehradiek a vreciek. Niektoré cyklobatohy, ako napríklad top bikové modely od firmy EVOC, sú vybavené integrovaným chráničom chrbtice.

 

EVOCEVOCEVOC

 

Materiál

Dobrý batoh na bicykel by mal byť vyrobený z dostatočne odolného materiálu. Obzvlášť, ak hľadáte batoh na MTB, zamerajte sa na to, z čoho je ušitý. V lese sa kontaktu s vetvami nevyhnete a na trailoch môžete ísť k zemi, nech ste sebaskúsenejší jazdec.

Keď bude batoh navyše nepremokavý, alebo bude mať vodeodpudivú úpravu, je to príjemné plus. Stretnúť sa môžete aj s batohmi na bicykel, ktoré majú v spodnom vrecku integrovanú pláštenku. Všetky tieto riešenia vám pomôžu udržať vaše veci v suchu.

 

Chrbtový systém

A v suchu by mal zostávať ideálne aj váš chrbát. Preto hľadajte cyklistický batoh s prepracovanejším chrbtovým systémom, ktorý dokáže ventilovať. Všetky renomované značky batohov na bicykel ako EVOC, Vaude alebo Camelbak vyvíjajú a stále zdokonaľujú svoje vlastné technológie odvetrania chrbta, takže pri týchto výrobcov by ste nemali šliapnuť vedľa.

 

VaudeVaudeVaudeVaudeVaude
— Batoh VAUDE Bike Alpin 30+5 je viacdenný batoh s celkovým objemom až 35 litrov 

 

Polstrovanie chrbta a ramenných popruhov rieši tiež každá značka po svojom. Ideálne teda je pred nákupom batoh vyskúšať a porovnať aj jednotlivé značky medzi sebou. Sami potom uvidíte (alebo ucítite), ktoré riešenie vám bude najpohodlnejšie. A keď bude mať batoh zapínací pás ako v oblasti bedier, tak na hrudníku, budete mať istotu, že vám pri prudších pohyboch nebude cestovať na chrbte.

 

Praktické vychytávky

Najpraktickejšou vychytávkou je asi hydrovak. Umožňuje pitie za jazdy bez nutnosti siahať do rámu pre bidón. Slamka hydrovaku je najčastejšie pripojená k ramenným popruhom, takže máte vodu vždy po ruke. Prípravu na vodný rezervoár má väčšina lepších batohov, niektoré majú vak dokonca v cene.

 

EVOCEVOCEVOCEVOC
— Batoh EVOC Trail Pro 16 s integrovaným chráničom chrbta Liteshield Plus

 

Ďalšou praktickou vychytávkou je už spomínaná pláštenka a v prípade MTB batohov aj vystuženie chrbta alebo priamo integrovaný chránič chrbtice. Hodiť sa bude aj sieťka na prilbu, prípadne oká, za ktoré sa dá zavesiť aj väčšia integrálka. Potešia vrecká s priehradkami, nech nemusíte drobnosti v batohu loviť, alebo pútko na blikačku. Chýbať by nemali ani reflexné prvky.

 


 

Mohlo by vás zaujímať:

Základná výbava na jazdu alebo 12 vecí, ktoré sa oplatí voziť na bicykli

Základná výbava na jazdu alebo 12 vecí, ktoré sa oplatí voziť na bicykli

Jar sa zatiaľ dosť nesmelo hlási o slovo, ale prvý nedočkavci už na bicykloch zbierajú kilometre. Než sa k nim pridáte, mrknite na 12 kúskov cyklo výbavy, na ktoré by ste nemali zabudnúť, keď vyrážate na bicykel.

EVOC – Inovatívne batohy, ľadvinky a tašky teraz v ponuke

EVOC – Inovatívne batohy, ľadvinky a tašky teraz v ponuke

Produkty značky EVOC, ktorá je známa svojim inovatívnym prístupom a zameraním na ochranu a funkčnosť, teraz nájdete aj v ponuke Mojekolo. Firma EVOC vzišla z lásky k horským športom, dobrodružstvu a cestovaniu.

VIDEO: Bikepacking je tak trochu bizár, hovorí Peggy Marvanová o svojich výpravách

VIDEO: Bikepacking je tak trochu bizár, hovorí Peggy Marvanová o svojich výpravách

Markéta 'Peggy' Marvanová je najlepšou ultramaratónskou cyklistkou v Česku. Má na konte výhry z najdlhších MTB pretekov sveta a tento rok ďalšiu "zlatú" z Trans Balkan Race. Keď si u nás bola pre svoj nový bike Lapierre ProRace CF 8.9, trochu sme ju vyspovedali. Ako sa balí na bikepacking, čo je jej závodná výhoda, v čom sú jej výpravy tak torchu bizarné a aké má plány na tohtoročnú sezónu, sa dozviete v našom videu.