7. 3. 2024

Základná výbava na jazdu alebo 12 vecí, ktoré sa oplatí voziť na bicykli

Jar sa zatiaľ dosť nesmelo hlási o slovo, ale prvý nedočkavci už na bicykloch zbierajú kilometre. Než sa k nim pridáte, mrknite na 12 kúskov cyklo výbavy, na ktoré by ste nemali zabudnúť, keď vyrážate na bicykel.

 

Duša, lepenie, pumpa, multikľúč

Bicykel nie je len radosť, ale dokáže byť aj starosť. Trebárs keď cestou dostanete defekt. Preto si každý uvedomelý cyklista berie so sebou náhradnú dušu alebo minimálne lepenie. Super ľahké a extra skladné duše ponúka Tubolito, tie sa zmestia aj do zadného vrecka dresu.

Aby bola vaša "antidefektová výzbroj" kompletná, nezabudnite na pumpičku. Firma SKS Germany ich už vyrába 100 rokov, takže majú cyklistické pumpy vychytané do posledného detailu. Vo výbave by vám nemal chýbať ani multikľúč, s ktorým v teréne dotiahnete povolené skrutky, naštelujete si sedlo a zvládnete všetky drobné opravy aj úpravy.

 

DušelepeníPumpičkymultikluce

 

Bidon, svetlo, zámok, brašna

Bidon je nutnosť. Piť sa vám bude chcieť určite a nie všade sú pri ceste občerstvovacie okienka. Takže cyklo fľašu rozhodne so sebou! To isté platí o svetlách. Minimálne zadná blikačka by mala byť štandardom aj cez deň, aby vás vodiči videli v tieni alebo keď práve prechádzate pod mostom.

 

 

Hodiť sa bude aj zámok na bicykel, až sa budete presúvať niekam na obed. Nie vždy je na stojan od stola vidieť a práve pre tieto prípady je fajn mať so sebou spoľahlivý zámok. Zaujímavú službu ponúka americká značka Kryptonite. Pri strate kľúča vám pošlú nový a s nákupom ich zámku si môžete svoj bicykel pripoistiť proti krádeži. Keď sa zlodejovi podarí prekonať zámok Kryptonite, vyplatí vám firma odškodnenie podľa "tarifu", ktorý si predplatíte.

Niektorí možno namietnu, že vešať si čokoľvek navyše na bicykel je hriech. My ale na brašničku pod sedlom alebo na brašnu na hornej rámovej trubke nedáme dopustiť. Nabalíte do nej všetko od duše a lepenia, cez zámok na bicykel, po mobil a kľúče od domu. Takže za nás radšej brašna, než voziť veci po vreckách.

 

cyklo flasezámkysvetlacyklo brasne

 

Batoh, vesta, vetrovka, pršiplášť

Na sólo jazde na cestičke si s vreckami v drese vystačíte, na rodinný cyklo výlet ale bez batohu asi nevyrazíte. Väčšií cyklistický batoh pojme ako rezervoár na vodu, tak ďalšie vrstvy oblečenia. Počasie sa môže rýchlo zmeniť. Pred vetrom vás ochráni ľahká cyklistická vesta alebo rovno vetrovka. Tá zvládne aj menšiu prehánku, ale keď chytíte lejak, bez pršiplášťa sa nezaobídete.

 

 

batohyvestybundyPláštenky


 

Ďalšie cyklo čítanie:

Příprava kola na sezonu v 5 krocích Korona Himaláje: 3000 km za 42 dní na kole Mojekolo doplňky na moje kolo