22. 5. 2024

Ako prevážať bicykle pohodlne a bezpečne? Typy nosičov bicyklov na auto a ich výhody

Výlet do bikeparku, víkend s bicyklami alebo rovno cyklodovolenka? Pokiaľ niečo z toho plánujete, bude sa vás týkať jedna zásadná otázka: Ako preveziem bicykle? Spôsobov je niekoľko. Poďme si ich predstaviť a zvážiť pre a proti.

 

Kufor auta ako núdzovka

Batožinový priestor je najjednoduchším a určite najlacnejším spôsobom, ako prevážať bicykle. Jedno až dve bicykle by ste mali naskladať do každého stredne veľkého auta. Stačí sklopiť zadné sedačky a zložiť predné koleso z bicykla. Náklad potom nezabudnite dobre zafixovať, aby sa v kufri nehýbal. Pamätajte na to, že pri náraze sa každá voľne ležiaca vec v aute mení na smrteľnú zbraň.

Na výlety do bikeparku zafunguje kufor ideálne, aj keď vás po čase môže otravovať neustále odnímanie a nasadzovanie predného kolesa, na cyklodovolenku je to ale skôr núdzovka. Nevýhodou je, že keď sklopíte sedačky, v aute sa nezvezie celá rodina, a aj keď cestujete vo dvojici, nezostane najskôr v kufri medzi bicyklami dostatok miesta na batožinu. Pohodlnejšie a bezpečnejšie sú rozhodne nosiče na prevoz bicyklov mimo kabínu auta.

Plusy a mínusy prevozu bicykla v kufri auta

+ nemusíte kupovať žiadny špeciálny nosič ani držiak
+ bicyklo je pod strechou a nie je vystavené vonkajším vplyvom (dážď, prach)
- musíte zakaždým zložiť a potom nasadiť predné koleso
- prídete o zadný rad sedadiel
- zaberiete výraznú časť batožinového priestoru
- ľahko si poškriabete bicykle alebo interiér vozidla

 

Nosič na piate dvere – lacný, ale nie veľmi praktický variant

Veľkou výhodou nosičov na piate dvere je ich cena. Zaobstarať sa dajú za pár stoviek a pojmú v pohode aj 3 bicykle. Prevažujú ale nevýhody. Za prvé, sú vo väčšine určené len pre karosérie typu hatchback a kombi, takže na sedanoch nebudú fungovať. Nie je možné ich využiť ani v prípade, keď je vozidlo vybavené spojlerom či plastovou lištou na spodnej hrane piatych dverí (nedajú sa zaháknuť upevňovacie popruhy). Za druhé, blokujú prístup do batožinového priestoru a zbytočne namáhajú pánty piatych dverí. Za tretie nasadené bicykle často zakrývajú ako zadné svetlá, tak poznávaciu značku, čo je v Česku a na Slovensku klasifikované ako priestupok. Za štvrté sťažujú výhľad zadným oknom a za piate sa u tých najlacnejších modelov bicyklov upevňujú len za hornú rúrku rámu, čo komplikuje prevoz dámskych bicyklov. Navyše hrozí, že vám visiaci bicyklov bude pri rozjazdoch a brzdení narážať do auta.

Plusy a mínusy nosičov na piate dvere auta

+ nízka obstarávacia cena
+ jednoduché nasadenie bicyklov
+ nepotrebujete ťažné zariadenie
- bicykel je vystavený vonkajším vplyvom (dážď, prach)
- nemožno použiť pre karosérie typu sedan
- blokujú prístup do batožinového priestoru
- namáhajú pánty piatych dverí
- bicykle môžu zakrývať zadné svetlá a ŠPZ
- sťažujú výhľad z vozidla smerom dozadu
- riziko poškodenia laku auta

 

Strešný nosič bicyklov ako najrozšírenejšie riešenie

Veľa áut na trhu je vybavených hagusmi, na ktoré sa dajú ľahko a rýchlo pripevniť až 4 nosiče na bicykel. Vďaka tomu môže s bicyklami cestovať celá rodina a batožinový priestor zostáva voľný pre tašky, kufre, stany a ďalšie nevyhnutnosti, ktoré so sebou na dovolenku beriete. Obľúbenou voľbou našich zákazníkov sú najmä modely strešných nosičov THULE FreeRide a THULE ProRide.

Výhodou nosičov na strechu je aj nízka obstarávacia cena, takže ide o najrozšírenejšie riešenie na prepravu bicyklov. Nevýhodou strešných nosičov je manipulácia. Najskôr musíte bicykel zdvihnúť nad hlavu a potom ho ešte s rukami nad autom upevniť na streche. Pre menšie postavy hororová predstava. Mínusom je aj väčšia výška vozidla (pozor na podzemné garáže) a vyššia spotreba paliva.

Plusy a mínusy strešných nosičov

+ jednoduchá montáž
+ prívetivá cena
+ nepotrebujete ťažné zariadenie
- horšia manipulácia s bicyklom vo výške
- väčšia výška vozidla
- zhoršená aerodynamika a vyššia spotreba
- bicykel je vystavený vonkajším vplyvom (dážď, prach)

Střešní nosiče kol ThuleStřešní nosiče kol

 

Nosič na ťažné zariadenie má najviac plusov

Nosič na ťažné zariadenie je najpohodlnejším spôsobom, ako previezť bicykle na aute. Ľahko sa montuje a nahodiť naň bicykle je tiež hračka. Dá sa sklopiť aj s nasadenými bicyklami, takže k batožine sa vždy dostanete. Má tiež vlastný rad svetiel aj miesto pre ŠPZ, nezväčšuje výšku auta a neovplyvňuje aerodynamiku tak výrazne ako bicykle na streche. Jediné na čo si musíte dať pozor je cúvanie, pretože za sebou máte cca meter navyše. Nevýhody má nosič na ťažné zariadenie asi len dve: musíte mať na aute "guľu" a v peňaženke viac peňazí na obstaranie.

 

Nosič na kolaNosiče kol na tažnéSklopený nosič kol na tažné zařízení
Zdroj foto: pells.eu

 

Najpredávanejším modelom je u nás v Mojekolo nosič VeloCompact 3 od THULE, ale populárne sú aj nosiče značky WJENZEK

Plusy a mínusy nosiče na ťažné zariadenie

+ jednoduchá montáž
+ ľahké nasadenie bicyklov
+ možnosť sklopiť nosič a pristupovať do batožinového priestoru
+ má vlastný rad svetiel aj miesto pre ŠPZ
+ prevezie až 4 bicykle
- bicykel je vystavený vonkajším vplyvom (dážď, prach)
- musíte mať ťažné zariadenie
- vyššia obstarávacia cena

 

Nosiče kol na tažné zařízeníNosiče kol na tažné zařízení Thule

 

4 tipy pre prevážanie bicyklov na aute

1. Zložte z kolesa svetlá, tachometre, tašky, blatníky a všetko, čo by mohlo uletieť.
2. Z elektrobicykla vytiahnite batériu a uložte ju do kufra auta. Pokiaľ máte odnímateľný aj cyklocomputer, zložte ho tiež.
3. Auto s bicyklami nenechávajte bez dozoru a vždy zamykajte všetky zámky na nosiči.
4. Bicykle v nosiči zabezpečte dodatočným a dostatočne odolným zámkom. Video nižšie totiž ukazuje, že drzosť zlodejov nepozná medzí.

 

 


 

Čítajte tiež:

 Jak zamykat kolo Základní výbava na vyjížďku