21. 7. 2023

Ako sa obliecť na beh: Tipy Moniky Stejskalovej, víťazky Beskydskej sedmičky

Ak ste nový bežec alebo trénujete na svoje prvé preteky, budete zrejme riešiť, čo na seba. Dobrou správou je, že na to, aby ste boli úspešným bežcom, nepotrebujete drahé oblečenie a luxusnú výbavu. Beh (hlavne ten rekreačný) je šport pomerne nenáročný na financie. Oblečenie musí byť hlavne pohodlné, aby ste sa pri behu cítili komfortne. Tu je pár mojich tipov na výber výbavy od päty až po hlavu.

 

Základom je dobrý pár bežeckých topánok

Keď začínate behať, budete potrebovať dobrý pár bežeckých topánok. Ja som si obľúbila tie od firmy Inov-8 a môj obľúbený model som už pre Mojekolo testovala. Zlá topánka je najčastejšou príčinou bežeckých zranení. Nehľaďte teda len na značku, štýl, farbu a cenu. Radšej sa pri výbere bežeckých topánok zamerajte na týchto 5 dôležitých bodov:

 

— Veľkosť

Najčastejšou chybou bežeckých amatérov je zlý výber veľkosti topánok. Vo svojej praxi konzultantky a predajkyne topánok sa s týmto stretávam každý deň. Všeobecné pravidlo hovorí, že bežecká topánka musí byť vždy aspoň o pol čísla väčšia, než je veľkosť chodidla.

 

Mončin tip: „Nebojte sa kupovať väčšie topánky. Zaistíte si dostatok komfortu a s tým spojený zážitok z tréningu. Keď beháte v rôznych terénoch, po lesných cestách, po kameňoch, z kopca, noha pritom vždy pracuje, individuálne sa môže aj predlžovať a ľahko opúchať, preto je vhodné dopriať jej dostatok pohodlia. Vyvarujete sa tým tzv. bežeckým nechtom (opakovane černajúce nechty v dôsledku nesprávnej veľkosti topánok).”

 

— Cesta vs. Trail

Myslite na to, kde budete najčastejšie behať a podľa toho voľte správny typ obuvi. Cestná obuv je stvorená na beh na pevnom povrchu. Poradíte si vďaka nej s nástrahami cyklotrás a mesta. Podrážka je vyrobená z veľmi odolnej gumy, ktorá je schopná odolávať silnému treniu asfaltovej plochy.

Nad podrážkou má cestná topánka veľmi dobré tlmenie z peny (pasívne, aktívne) alebo gélu. Toto tlmenie chráni nohu pred nástrahami pevného podkladu. Nakoniec má topánka zvršok, mnohokrát veľmi široký, vyrobený z jemnej sieťoviny. Tá udržuje v topánke príjemnú klímu aj pri behu po rozpálenom asfalte.

Pokiaľ milujete blato, vaším revírom je príroda a zdolávanie ťažkých kopcov do vás pumpuje endorfín, siahnite po trailovej topánke. Tá má podrážku z mäkšieho materiálu s hrubším dezénom. Výbežky na podrážke sa v teréne zahrýzajú do zeme a zlepšujú stabilitu.

Počíta sa tu s mäkším podložím, takže trailové bežecké topánky majú menšie tlmenie. Zvršok je často z veľmi odolnej sieťoviny, aby vás neohrozila žiadna nástraha lesa. Topánka je podstatne užšia ako cestná, aby vás podržala aj v tom najnáročnejšom teréne.

 

Monika Stejskalová


— Pronácia, supinácia, neutrál

Cudzojazyčné termíny pronácia a supinácia sa používajú na určenie typu došľapu. V niektorých špecializovaných bežeckých predajniach vám na prístrojoch váš typ došľapu vedia zistiť. Poznať sa dá ale aj na starých topánkach, podľa toho, ktoré časti obuvi sú najviac opotrebované.

Pronácia sa vyznačuje tým, že sa chodidlo pri došľape vychyľuje smerom dovnútra. V určitej miere to nie je problém, ale pri väčšom vychýlení už to treba riešiť. Väčšiu pronáciu kompenzujú vhodné bežecké topánky, ktoré sú navrhnuté tak, aby stabilizovali viac na vnútornej strane podrážky. Najčastejšie sa s týmto typom došľapu stretávame u ľudí s plochými chodidlami alebo tých, ktorí majú postavenie nôh do X.

Pri supinácii sa chodidlo vychyľuje smerom von. V tomto prípade sa hodia topánky, ktoré sú vystužené na vonkajšej strane podrážky, aby túto nerovnosť vyrovnávali. So supináciou sa môžete stretnúť pokiaľ máte vyššiu klenbu nohy či tzv. nohy do O. Ľudia so supináciou vytáčajú pri behaní špičky dovnútra, takže najviac zaťažené miesta na bežeckej topánke sú na vonkajšej strane podrážky.

Neutrálny došľap je na behanie ideálny. Pri dopade na povrch sa chodidlo prevalí od päty k špičke stredom podrážky. Pri tomto type došľapu nepotrebujete žiadne extra stabilizačné prvky, takže máte výber o niečo jednoduchší.

Noha sa pri náraze chodidla na povrch musí vyrovnať s tlakom 2-3x väčším, než je hmotnosť tela. Preto sa došľap tak rieši. Pokiaľ si ho “nestrážite” pri výbere vhodnej obuvi, budete zbytočne preťažovať kĺby, svaly alebo väzy. Pri behaní na dlhšie vzdialenosti alebo pri pravidelnom tréningu sa to potom môže začať negatívne prejavovať na vašom zdraví.

 

— Neberte váhu na ľahkú váhu

Čím väčšia váha tela, tým väčšia záťaž pre nohy, kosti, šľachy a pod. pri dopade chodidla na povrch. Vyššia hmotnosť tak môže vyžadovať kúpu bežeckých topánok, ktoré poskytnú ďalšiu podporu a to aj v prípade, že máte neutrálny došľap chodidla. Ideálne je to prebrať s lekárom alebo skúseným obchodníkom z bežeckej špeciálky. Vyhnete sa tak bolestiam chrbta či nôh po behaní.

Najjednoduchšou cestou je navštíviť nejaký špecializovaný bežecký obchod, kde majú aj diagnostické zariadenia na zistenie typu vášho došľapu. Nevýhodou tu môže byť ponuka obmedzená len na konkrétnu značku topánok, takže môžete prísť o zaujímavé modely.

Toto obmedzenie môžete odbúrať nákupom v e-shope ako je ten náš, kde nájdete topánky na behanie od rôznych značiek a výrobcov. Často u nás nájdete modely, ktoré v klasickom obchode bežne nebývajú v predaji.

 

topánkyInov-8

 

Správné běžecké oblečenie podporuje výkon

Keď s behaním začínate, nemusíte kupovať celý nový šatník. Využiť sa dá aj funkčné tričko, ktoré používate na bicykel. Pokiaľ však chcete podporiť výkon hneď od začiatku a zaobstarať si pár poriadnych bežeckých kúskov, mrknite k nám do sekcie BEH.

 

— Ponožky na behanie

Ako bežec zabudnite na ponožky zo 100% bavlny. Bavlnené ponožky nevedia odvádzať vlhkosť. Ak sa vám potia nohy alebo vbehnete do kaluže, budete čvachtať. Kúpte si radšej ponožky zo syntetickej zmesi. Lepšie schnú a zabraňujú vzniku pľuzgierov. Hľadajte materiály ako polyester, akryl a pod. Pre zimné behanie sú dobrou voľbou vlnené zmesi merino.

Dĺžka ponožky je na vás. Niektoré sú strihané nízko pod členky, ďalšie vo výške členkov, ešte iné - kompresné - presahujú cez lýtko. Tie odporúčam hlavne na preteky. Vyberte si ale štýl, ktorý vám najlepšie vyhovuje a ktorý sa hodí do aktuálneho počasia. Veľa bežcov volí v lete nižšie ponožky, v zime vyššie.

 

— Technické oblečenie

Správne bežecké oblečenie výrazne prispieva ku komfortu bežca a umožňuje mu maximálne sústredenie na výkon aj radosť z behu. Funkčné oblečenie v zime dostatočne hreje, v lete chladí, neprekáža v pohybe a sadne ako uliate. Čo vziať pri výbere do úvahy?

Vrstvenie je základ. V zime je vždy výhodné mať na sebe radšej ľahšie oblečenie vo viacerých vrstvách, než jeden teplý kúsok. Potom sa dá teplota regulovať podľa aktuálnej potreby. Prvú vrstvu oblečenia tvoria kraťasy alebo trojštvrťové či dlhé nohavice a tielko či tričko s krátkym alebo dlhým rukávom. Táto vrstva by mala priliehať tesne na telo a tvoriť základ celého oblečenia.

Druhú vrstvu potom tvorí mikina a prípadne ešte vrchné nohavice, pokiaľ ste si ako prvú vrstvu obliekli napríklad len tenké priliehavé nohavice z funkčných materiálov. Treťou vrstvou je potom bunda. V zime je potrebné pamätať aj na kvalitné rukavice, prípadne šál a čiapku, pretože povrchom hlavy strácame veľa telesného tepla.

 

kratasytrickamikiny

 

Do dažďa sú vhodné vodeodolné bundy, ktoré súčasne umožňujú odvod tepla od tela. Väčšina bežcov sa zhoduje na tom, že než nepriedušnú bundu či pláštenku, je lepšie nebrať si nič. V pláštenke síce nebudete mokrí zvonku, ale čoskoro budete prepotení tak, že už v tom nebude žiadny rozdiel a ešte sa budete cítiť nepohodlne.

 

Mončin tip: „Keď si idete zabehať, dajte si pozor, aby ste sa príliš neobliekali. Akonáhle sa zahrejete, vaše nadbytočné telesné teplo spôsobí, že bude pocitovo o 15 až 20 stupňov teplejšie. Ak je napríklad vonku teplota nad 15 stupňov, pravdepodobne sa vám bude dobre behať v tričku a kraťasoch. Spočiatku vám síce bude chvíľu chladnejšie, ale čoskoro sa zahrejete na príjemnú teplotu a nebudete sa prehrievať. Samozrejme treba vychádzať zo skúseností vlastného tela a oblečenia tomu prispôsobiť."

 

Pri bežeckom oblečení sa naozaj oplatí neriskovať a staviť na kvalitu. Výrobky renomovaných značiek ako Craft, Kilpi alebo Inov-8 nie sú zase o toľko drahšie, než lacné varianty pochybného pôvodu, a máte istotu, že budú mať nielen skvelé funkčné vlastnosti a bude sa vám v nich dobre behať, ale tiež že vydržia dlho a nebudete musieť za pár mesiacov zase na nákupy.

 

Monika StejskalováMonika StejskalováMonika StejskalováMonika Stejskalová

Monika Stejskalová je mladá ultrabežkyňa, ktorá na seba vlani upozornila suverénnym víťazstvom v pretekoch Beskydská sedmička 2022 v kategórii žien. S náskokom cez hodinu pred celkovo druhou ženou to s časom 13 h 50 min a 49 s dotiahla na 10. miesto v celkovom poradí. Deviate miesto celkovo a traťový rekord v ženách brala toho istého roku aj na horskom ultramaratóne Javornická 100.

IG: https://www.instagram.com/monistej/

 


 

Mohlo by vás zaujímať:

vybavarozhovortest