26. 4. 2023

TEST: Topánky INOV-8 Trailfly Ultra G 300 Max podľa Moniky Stejskalovej, víťazky Beskydskej sedmičky

Monika Stejskalová je mladá ultrabežkyňa, ktorá vlani vyhrala B7 aj Javornícku 100. V čom Monika aktuálne behá a ako sa jej v tom behá, nám popísala v teste. Ako hodnotí topánky INOV-8 Trailfly Ultra G 300 Max?

 

Sadne ako Popoluške črievička

V topánkach INOV-8 Trailfly Ultra G 300 Max behám už približne pol roka, prevažne dlhšie behy okolo 20-30 km tréningovo a ultrabehy okolo 50-100 km závodne. Momentálne mám v tomto modeli nabehaných cca 2 000 km a s kľudom môžem povedať, že je to spoľahlivá topánka, ktorá ma podrží skoro v každom teréne.

 

Inov-8

 

Topánka mi sadla ako Popoluške črievička. Hneď na prvýkrát. Nohu mám dlhú 26,5 cm, ale G 300 Max som si zobrala vo veľkosti 27,5 cm (EU 42,5). Bežecké tenisky kupujem vždy aspoň o jedno číslo väčšie. Vyhovujú mi topánky, ktoré majú širšiu špičku, čo tento model od INOV-8 spĺňa.

Už od pohľadu vyzerajú ako „objemovky“. Ako žena sa pozerám aj na vzhľad a tieto topánky mi padli do oka aj čo sa designu týka. Rovnako dobre vyzerá aj pánska verzia modelu Trailfly Ultra G 300 Max.

 

červenéoranžovéčiernemodré

 

Noha je v nich veľmi dobre chránená

Materiálom sa na Trailfly G 300 Max nešetrilo. Je to poznať na kvalite spracovania aj na výdrži. Aj po 2 000 km sú stále vhodné na behanie. Topánky od začiatku nikde netlačia, sadli mi ako uliate a noha v nich drží veľmi pevne. Nerobia sa ani pľuzgiere, s čím som mala často problém pri iných topánkach.

Stabilitu tiež chválim. Nemajú tendenciu "podvrtnúť členok". Noha je v nich veľmi dobre chránená. Niekoľkokrát sa mi podarilo udrieť sa silnejšie topánkou o kameň a materiál vydržal, navyše spoľahlivo ochránil nohu.

 

Dokonalé tlmenie, spoľahlivá podrážka

Trailfly G 300 Max sú aj v horúcich, letných dňoch vzdušné. Noha je dostatočne odvetrávaná a nespotí sa ani pri dlhších behoch. Drop 6 mm je pre mňa vyhovujúci a tlmenie je priam dokonalé, ako v teréne, tak na lesných cestách.

 

Inov-8Inov-8

 

Podrážka drží spoľahlivo aj na namrznutom snehu. Jediné na čom nedrží úplne na 100% sú mokré kamene. Malý mínus by som dala aj šnurovaniu. Musím povedať, že nie je úplne spoľahlivé, pretože sa topánka vie pri behu sama rozviazať. Šnúrky by som osobne dala z nejakého drsnejšieho materiálu, nie úplne hladké ako majú z výroby.

 

Neskutočná výdrž aj po 2 000 km

Samotné topánky sú veľmi dobré, vydržia obrovský objem. Myslím si, že v tomto naozaj nemajú konkurenciu. Spracovanie a celkový pocit pri behaní je tiež veľmi dobrý, takže jediné, čo môžem vytknúť je šnurovanie.

Po objeme, ktorý v nich mám nabehaný je vidieť len mierne opotrebenie na zvršku topánky, ktoré však ničomu nevadí. Ďalej päta je z vnútornej strany trochu ošúchaná, ale to je len mojou občas zlou technikou behu pri takom objeme. Inak na podrážke mám ešte dostatočný dezén na to, aby sa dali naďalej používať na trail.

 

Inov-8Inov-8

 

Spočítané a podčiarknuté

Za mňa môžem topánky INOV-8 Trailfly Ultra G 300 Max vrelo odporučiť každému, kto behá trail alebo ultra. Cena je síce o niečo vyššia, ale za tie peniaze dostanete veľmi pohodlnú topánku, ktorá vydrží obrovský objem, takže sa väčšia vstupná investícia nakoniec oplatí.

+ Stabilita a flexibilita topánky (technológia ADAPTER FLEX)
+ Pohodlie (nerobia sa v nich pľuzgiere)
+ Výborné tlmenie (dosahuje až 25 mm)
+ Spoľahlivosť podrážky (drží skoro v každom teréne)
+ Veľká výdrž a odolnosť
+ Širšia špička

– Šnurovanie sa niekedy rozviaže
– Horšie držia na mokrých kameňoch

 

Monika StejskalováMonika StejskalováMonika StejskalováMonika Stejskalová

Monika Stejskalová je mladá ultrabežkyňa, ktorá na seba vlani upozornila suverénnym víťazstvom v pretekoch Beskydská sedmička 2022 v kategórii žien. S náskokom cez hodinu pred celkovo druhou ženou to s časom 13 h 50 min a 49 s dotiahla až na 10. miesto v celkovom poradí. Deviate miesto celkovo a traťový rekord v ženách brala toho istého roku aj na horskom ultramaratóne Javornická 100.

IG: https://www.instagram.com/monistej/

 


 

Mohlo by vás zaujímať:

scarpa test výber topánokvýbava