18. 10. 2023

Základná výbava na behanie

Mnohí cyklisti striedajú jazdu na bicykli s behom. Pri behu si totiž namáhajú aj iné svaly ako v sedle a pozrú sa tam, kam ich bicykel nepustí. Navyše je behanie pomerne nenáročné na výbavu. Potrebujete v podstate len oblečenie a topánky, plus zopár doplnkov, ktoré zvýšia radosť radosť z pohybu. Čo teda patrí do základnej a doplnkovej výbavy bežca?

 

1. Topánky

Vybehnúť sa dá teoreticky v čomkoľvek, ale v cyklistických tretrách to radšej neskúšajte. Nevhodná obuv navyše nesvedčí chodidlám, kĺbom ani kolenám. Preto stojí za to zaobstarať si poriadne bežecké topánky, aj keď s behaním ešte len začínate. Pokiaľ uprednostňujete komfort a skôr kľudnejší dlhší beh na zlepšenie kondície, hľadajte tlmenejšie kusy obuvi. Na výkonnostné tréningy, kedy vám ide hlavne o čas, budete potrebovať ľahké, tvrdé a dynamické topánky.

Mestský poklus po asfalte si žiada tzv. cestnú topánku s hladkou podrážkou a väčšou mierou tlmenia, aby nárazy nohy na tvrdý povrch neboli tak citeľné. Do terénu sú najvhodnejšie trailové topánky s agresívnejšou podrážkou, ktorá vám na kameňoch a vlhkej tráve dá oveľa väčšiu istotu a stabilitu. Existujú aj univerzálne bežecké topánky, stavané tak, aby zvládli ako rovný, tak členitý povrch.

Ako si správne vybrať bežeckú topánku podľa toho, kde a ako budete behať, sme riešili v článku Ako vybrať bežecké topánky. Nájdete tam aj odkazy na najpopulárnejšie modely bežeckých topánok Craft a Inov-8 v našej ponuke.

Boty


2. Oblečenie

Bežné tričko z bavlny vymeňte za pružné a pohodlné funkčné oblečenie. Bavlnené tričko totiž nedrží tvar, zle schne a s prvej námahe nasiakne pot. Mokré tričko potom chladí a lepí sa na telo. Dobre zvolené funkčné zvršky z elastanu, polyamidu alebo polyesteru majú rýchloschnúce vlastnosti, dokážu odvádzať pot od tela, zabraňujú prechladnutiu a udržia vás v suchu a teple.

Na nohy budú v lete stačiť bežecké šortky. V zime legíny alebo nohavice na behanie. Ani páni sa nemusia báť priliehavejších variantov, pri behu poskytujú bezkonkurenčné pohodlie. Komfort doprajte aj svojim intímnym partiám a kúpte si športovú spodnú bielizeň.

Športové boxerky a podprsenky sú na rozdiel od obyčajnej spodnej bielizne vyrobené z elastických materiálov a sú strihané tak, aby sa nikde nezarezávali a neodierali telo.

Oblečení


3. Bežecké batohy, vesty a ľadvinky

Na každý kratší výbeh by ste si so sebou mali vziať minimálne doklady a pre istotu aj pár drobných a telefón. Hodiť sa bude aj fľaša s vodou. Aby ste nemuseli nosiť veci po vreckách, zvážte nákup bežeckého batohu alebo ľadvinky, napríklad od značiek Vaude či Camelbak.

Na tých pár najnutnejších vecí vám bude bohato stačiť bežecký batoh alebo vesta s objemom do 3 litrov. Na dlhšie výbehy mimo civilizácie, kedy so sebou beriete viac vody, plus napríklad lekárničku a nepremokavú bundu, to bude chcieť batoh s objemom od 5 litrov vyššie.

https://www.mojekolo.cz/prislusenstvi/batohy/bezecke-batohy/

 

4. Slnečné okuliare

Športové slnečné okuliare chránia pred UV žiarením aj vplyvy počasia (napr. vetrom, snehom a pod.). Vedia zvýrazňovať kontrasty, takže pomáhajú lepšie čítať terén. Praktickou vychytávkou sú tzv. fotochromatické sklá (samozafarbovacie), ktoré sa automaticky prispôsobujú svetelným podmienkam. Väčšina športových okuliarov od Adidas alebo Uvex, sa hodia ako na šport, tak na bežné nosenie.

Brýle

 

5. Čelovka

Medzi doplnkovú výbavu zaraďte určite čelovku. Obzvlášť v jesenných a zimných mesiacoch. V meste budete s čelovkou lepšie vidieť, v teréne zase lepšie uvidíte vy. Austrálsky Knog má v ponuke čelovky RUN určené priamo na beh, ktoré majú okrem predného svetla aj osvetlenie z boku. Bežec je tým pádom neprehliadnuteľný z viacerých strán. Ak ste vyložene noční bežci, pozerajte po výkonnejších čelovkách od cca 250 lúmenov, ktoré vedia dobre nasvietiť terén aj na dlhšiu vzdialenosť.

Čelovky

 

6. Bežecké palice

Bežecké palice nie sú pre beh nutnosťou. Pomôžu vám však rozhýbať celé telo a v teréne poskytujú dodatočnú oporu. Vybrať si u nás môžete palice od firmy Leki s pevnou dĺžkou, alebo teleskopické, ktoré sa dajú skrátiť, keď bežíte do kopca, alebo predĺžiť pri behu po rovinke. Vďaka nastaviteľnej dĺžke budú sedieť aj ostatným členom domácnosti.

Hole

 


 

Prečítajte si:

Výběr bot Test bor Scarpa Výbava na túru