9. 2. 2023

Ako vybrať strešný box? Zamerajte sa na tieto 4 parametre

Za zle uložené lyže v kabíne vám polícia v niektorých štátoch môže napariť pokutu, preto je na prevoz podobných nákladov ideálny strešný box. Využijete ho ale nielen v zime na prevoz snowboardov a lyží. Praktické rozšírenie batožinového priestoru oceníte napríklad pri ceste na rodinnú dovolenku, alebo keď so sebou na cesty chcete vziať kočík či detský vozík za bicykel. Podľa čoho strešný box vyberať?

 

4 parametre pri výbere strešného boxu

Základnými parametrami pre výber boxu na strechu sú veľkosť, uchytenie, spôsob zamykania a nosnosť. V týchto parametroch sa totiž jednotlivé autoboxy môžu líšiť a na vás bude zvážiť pre a proti toho či onoho prevedenia.

 

1. Veľkosť

Rozmery a objem voľte podľa typu nákladu, ktorý plánujete prevážať. Pokiaľ budete voziť kočík či vozík za bicykel, voľte pokojne kratší strešný box. Tie sú spravidla širšie a vyššie práve preto, aby sa do nich tento typ nákladu v pohode zmestil. Napríklad Thule Force XT M pojme aj dvojmiestny vozík za bicykel Qeridoo Kidgoo 2.

Boxy na lyže bývajú užšie a dlhšie a práve dĺžka býva pri kúpe určujúca. Na prevoz bežiek si kúpte tie najdlhšie "rakvy", napríklad Thule Motion XT Alpine. Zjazdové lyže a snowboardy sú výrazne kratšie ako bežky, takže ani autobox nemusí byť taký dlhý. Napríklad do Thule Force XT Sport nabalíte až 5 párov lyží alebo 4 snowboardy s maximálnou dĺžkou nákladu 175 cm. Ak by ste však mali kupovať box len kvôli prevozu lyží, zvážte zaobstaranie strešného nosiča na lyže, vyjde vás totiž oveľa lacnejšie.

Všeobecne by dĺžka strešného boxu nemala spredu ani zozadu výrazne presahovať cez okraj strechy. Vpredu vám totiž prečuhujúca rakva môže brániť vo výhľade na semafory alebo tabule na diaľnici. Vzadu by vám zase dlhší autobox mohol sťažiť prístup do batožinového priestoru.

 

Srešný box ThuleStrešný box ThuleSrešný boxy ThuleSrešný box Thule

 

2. Uchytenie

Pred kúpou boxu si overte jeho kompatibilitu s priečnikmi, ktoré máte na vozidle. Spôsobov uchytenia je niekoľko. Lacnejšie boxy sa k priečnikom pripevňujú tzv. U-profily. Montáž takých rakví je pomerne zdĺhavá, takže ak plánujete box zo strechy častejšie dávať dole, poobzerajte sa po inom riešení.

Užívateľsky prívetivejšia je tzv. T-drážka v priečniku, do ktorej sa príslušenstvo zasunie a zaistí excentrickým upínačom. Najnovšie strešné boxy Thule potom disponujú systémom PowerClick. Ide o rýchloupínací systém s čeľusťami, ktoré priečniky zovrú. Akonáhle je systém náležite utiahnutý, integrovaný indikátor momentu utiahnutia cvakne, nech máte istotu, že máte rakvu bezpečne pripevnenú k streche.

Dbajte ale nielen na upevnenie, ale aj na pozíciu boxu na streche. "Rakva" musí byť rovnobežne s bokom vozidla. Našikmo umiestnený box totiž zvyšuje odpor vzduchu, spotrebu paliva a môže mať výrazný vplyv na zhoršenie jazdných vlastností automobilu.

 

 

3. Zamykanie

Lacnejšie boxy majú len jeden zámok, tie lepšie minimálne dva (po jednom z každej strany) a bezpečnejšie centrálne zamykanie, ktoré zabezpečí veko vo viacerých miestach naraz. Praktickou vychytávkou je obojstranné otváranie veka. To zaručuje pohodlný prístup k nákladu v každej situácii.

Pre ľahšiu manipuláciu s nákladom majú drahšie modely od Thule biele vnútro a vnútorné osvetlenie, aby ste v nákladovom priestore rýchlejšie našli, čo hľadáte.

 

4. Nosnosť

Nosnosť strešného boxu voľte rovnako ako v prvom bode podľa nákladu, ktorý plánujete prevážať. Pri výbere strešného boxu sa zaujímajte nielen o to, koľko váži samotná „rakva“ a koľko toho unesie, ale hlavne o to, ako veľmi môžete zaťažiť priečniky a strechu vášho vozidla.

 

Strešné boxyNosiče lyžíStřešní boxy Thule

 

Čo ešte by ste mali o strešných boxoch vedieť

 

Legislatíva

Pre strešné boxy u nás neplatia žiadne špeciálne obmedzenia, sú vnímané ako bežná súčasť auta. Nie je obmedzená ani maximálna rýchlosť. Vždy sa riaďte predpismi platnými v danej krajine a tiež odporúčaniami výrobcu.

Jazdné vlastnosti

S namontovaným a plne naloženým boxom sa zvyšuje ťažisko vozidla, takže obzvlášť v zákrutách by ste mali byť opatrnejší. Citlivejšie bude auto aj na bočný vietor. Počítajte tiež s tým, že sa vám zvýši spotreba paliva, pokojne aj o 20 %. A nakoniec pamätajte na to, že je auto vyššie, takže pozor pri vjazde do garáží.

Rozloženie nákladu

Všeobecná poučka hovorí, že 60 % z celkovej prevážanej hmotnosti by malo ležať v strede. Náklad do boxu ukladajte tak, aby najťažšie veci ležali v centrálnej časti, tie ľahšie potom môžete dať k okraju. Nakoniec všetok náklad v boxe zaistite gumicukmi alebo račňovými pásmi (niekedy môžu byť súčasťou boxu).

 

Strešný box ThuleStrešný box Thule

 


 

Mohlo by vás zaujímať:

Plusy a mínusy nosičů kol na auto Jek chránit kola při převozu? Základní výbava na skialpy