22. 5. 2024

Prepravné obaly chránia pri prevozoch bicykel aj interiér vášho auta

Každý cyklista skôr alebo neskôr rieši, ako bezpečne previezť bicykel. Spôsobov je niekoľko - nosič na streche, nosič na ťažné, kufor auta - všetky so sebou ale nesú riziko poškodenia bicykla či interiéru vozidla. Účinným spôsobom, ako tieto riziká minimalizovať, sú prepravné obaly na bicykle.

 

Keď prevážate bicykle na nosiči

Najčastejšie typy nosičov bicyklov na auto sme si už na blogu predstavovali. Pre prevoz bicyklov je nosič asi najpraktickejším a najspoľahlivejším riešením. Má ale jednu nevýhodu. Bicykel je celú cestu vonku. Počas jazdy tak na bicykel pôsobí množstvo nežiaducich vonkajších vplyvov: dážď, prach, odlietajúce kamienky. Veľmi často sa potom stane, že bicykel, ktorý ste nakladali čistý, dávate dole v cieli "zaprasený", alebo nedajbože poškriabaný.

— Strecha

Pokiaľ cestujete s bicyklom pripevneným na strešnom nosiči, bude sa vám hodiť extra ochrana v podobe krytu bicykla. Kryt pasuje na všetky štandardné cestné aj horské bicykle a ich najexponovanejšie časti chránia pred kamienkami, hmyzom, konármi a nečistotami. Naťahuje sa od prednej vidlice cez riadidlá, sedlo až po zadnú stavbu. Poskytuje tak oveľa spoľahlivejšiu a komplexnejšiu ochranu, než obligátna igelitka cez sedlo.

 

Ochrana Ochrana mRoof

 

— Ťažné

Igelitky môžete zahodiť aj v prípade, že máte nosič na ťažné zariadenie. Bicykel vám oveľa lepšie ochráni obal bike mBag. Obal z elastického, vodoodpudivého a oderuvzdorného materiálu so zapínaním na zips pojme úplne celý bicykel. Ako do tašky sa do neho zmestí cestný bicykel, trekingový bicykel, horský bicykel a elektrobicykle o veľkosti 26-29" s dĺžkou od 160 do 200 cm.

 

Obal Bike mBagObal Bike mBag

 

Zbalený obal je menší ako zrolovaný spacák a jeho súčasťou sú ešte 2 návleky na riadidlá a 2 návleky s mäkčenou výplňou na pedále. Vnútri je obal vystužený v oblasti osí, aby sa tak ľahko nepredrel, a pre lepšiu fixáciu v okolí riadidiel má sťahovaciu gumu. Obal môžete prať na 30 ° C, ale nepoužívajte aviváž ani sušičku a hlavne ho neskúšajte žehliť. Po cca 30 pracích cykloch sa znižuje vodoodpudivá vlastnosť materiálu, takže je dobré ho sem tam naimpregnovať impregnáciou na textil.

Navliecť obal na bicykel zvládne 1 človek do cca 1 minúty. Pripevniť bicykel na nosič potom umožňujú 3 otvory v obale, cez ktoré pretiahnete ako rameno nosiča pre upevnenie na rám, tak spony obopínajúce ráfik (viď video nižšie). Otvory sa zapínajú na zips, takže sa vám do obalu nebude prášiť ani vonku počas jazdy, ani doma pri skladovaní bicykla.

 

 

Keď prevážate bicykle v batožinovom priestore

Pokiaľ máte minivan alebo dodávku a bicykel sa vám do kufra zmestí v celku, bude mu najlepšie vo vyššie popísanom obale mBag. Aspoň si bicykel neoťukáte o ostatné bicykle alebo iné predmety, ktoré v batožinovom priestore prevážate.

Pokiaľ máte len stredne veľký osobák a pred nakládkou musíte dávať dole predné alebo dokonca aj zadné koleso, kúpte si obal mWheel (prípadne vypolstrovaný mWheel PRO) na jedno zapletené koleso. Prečo? Hneď z dvoch dôvodov: 1. zložené koleso vám neumaže čalúnenie v aute; 2. os zloženého kolesa a výplet vám nepoškriabu rám kolesa alebo plasty v kufri. Pre ešte spoľahlivejšiu ochranu interiéru pred znečistením, natiahnite na reťaz ochranný kryt mChain.

 

Obal mWheelKryt mChainKryt řetězu mChain

 

Nakoniec nezabudnite náklad dobre zafixovať, aby sa v kufri nehýbal. Pamätajte na to, že pri prudkom brzdení či náraze sa každá voľne ležiaca vec v aute mení na smrteľnú zbraň.

 


 

Ďalšie užitočné tipy::

Nosiče kol na auto Cyklodovolená Skladování kola