3. 10. 2023

Elektrobicykel nejde sám alebo ako dávkovať silu asistencie elektromotora

Elektrobicykel je ako každý iný bicykel. Má síce motor, ale ide, len keď sa na ňom šliape. Úlohou elektromotora v e-biku totiž nie je šliapanie prevziať, ale uľahčiť vám ho. Ako veľmi? To záleží na zvolenom stupni asistencie (pripomoci). Každý elektrobicykel ich má niekoľko. Ako ich voliť, aby ste nepreťažovali nohy, komponenty a zbytočne neplytvali energiou v batérii?


1. Rovinky

Na rovinkách sa snažte využívať svoju vlastnú energiu a tú ukrytú v batérii si šetrite na horšie časy. Napríklad do kopcov. Na rovine začínajte jazdu na najnižšom stupni prípomoci a silu asistencie zvyšujte až so stúpajúcou únavou. Čím viac vám motor pomáha, tým viac energie spotrebúva a váš dojazd sa tým rapídne skracuje.

Premýšľajte aj nad tým, kedy a kde zastavujete. Najviac energie vám totiž spotrebujú rozjazdy, najmä tie prudké. Rozbiehajte sa teda na ľahšie prevody a s malou prípomocou elektromotora. Keď chcete maximálne šetriť batériu svojho elektrobicykla, zastavujte čo najmenej a vždy až za stúpaním. Následný rozjazd potom bude plynulejší a úspornejší.

 

Eva Adamczyková a Ghost

 

2. Stúpanie

V stúpaniach, ideálne ešte pred nimi, preraďte. Najskôr postupne na ľahšie prevody na prehadzovačke, až potom na vyššie stupne pripomoci motoru. Niektorí menej skúsení jazdci zdolávajú kopce na ťažkých prevodoch so zvoleným maximálnym stupňom asistencie. Jednoducho zabudnú radiť. Plytvajú tak drahocennú energiu z batérie a skracujú si dojazd aj životnosť elektrobicykla. V tomto usporiadaní totiž trpí reťaz, kazeta a zbytočne sa preťažuje motor a jeho vnútorné ústrojenstvo.

 

Naša rada: Do kopcov šliapte viac kadenčne. Lepšie je na ľahkom prevode viackrát pretočiť kľuky, než ísť ten kopec na ťažký prevod a spoliehať sa na to, že to elektromotor utiahne za vás. Áno, vo väčšine prípadov to naozaj utiahne, ale z dlhodobého hľadiska mu to nerobí dobre.

 

Eva Adamczyková a GhostEva Adamczyková a Ghost

 

3. Zjazdy

V rámci úspory energie môžete z kopca prípomoc elektromotora vypnúť alebo prepnúť na najnižší stupeň. Gravitácia vás sama zvezie dole. Pri zjazdoch pamätajte na to, že elektrobicykel je ťažší ako bežný bicykel, takže aj brzdná dráha môže byť o niečo dlhšia.

Brzdite vždy prednou aj zadnou brzdou súčasne. Brzdnú silu dávkujte s citom, hlavne pri prednej brzde. A pokiaľ nebrzdíte krízovo, ale len preto, že je pod kopcom križovatka alebo iný neprehľadný úsek, podraďte si ešte pred zastavením. Zaradením ľahšieho prevodu si uľahčíte následný rozjazd.

 

Eva Adamczyková

 


 

Prečítajte si viac o elektrobicykloch: