14. 1. 2022

Koľko stojí jedno nabitie elektrobicykla a na koľko vychádza 1 km jazdy?

Ceny energií trhajú v posledných mesiacoch rekordy, preto sme vzali do ruky kalkulačku a skúsili orientačne prepočítať, akou nákladnou kratochvíľou je v súčasnej dobe jazda na elektrobicykli. Koľko stojí jedno nabitie elektrobicykla a na koľko vychádza 1 km? Nie je to žiadna dráma.

 

Než začneme počítať...

Než začnú padať konkrétne čísla, musíme spomenúť, že v kalkuláciách vychádzame z tabuľkových hodnôt výrobcov e-bike systémov a priemerných cien elektriny v roku 2022. Výsledky výpočtov preto neberte ako dogmu. Majú len ilustrovať s akými približnými výdavkami má majiteľ elektrobicykla pri bežnom jazdení počítať. Nezohľadňovali sme náklady na údržbu e-bicykla (mazanie, výmena laniek, plášťov a duší), ani tepelné straty alebo balansovanie článkov v závere nabíjacieho cyklu.

 

Koľko stojí jedno nabitie batérie elektrobicykla?

Pre určenie orientačnej ceny za jeden nabíjací cyklus je rozhodujúca kapacita batérie. My ako referenčnú batériu použijeme akumulátor PowerTube 625 od firmy Bosch. Už z názvu je zrejmé, že batéria má kapacitu 625 Wh, čo je v dnešnej dobe dobrý štandard pri horských eklektrobicykloch. Nájdete ju napríklad v celoodpružených modeloch Ghost ASX a E-Riot, Lapierre Overvolt, ale aj vo vyšších radoch hardtailov od Crussis.

 

Eva a Ghost ASXEva a Ghost ASX
Eva Samková testuje celoodpružená elektrobicykel Ghost ASX (2021).

 

Úplné nabitie tejto batérie spotrebuje 625 Wh, teda 0,625 kWh. Cena za 1 kWh pre rok 2022 sa líši podľa jednotlivých krajov a dodávateľov, v priemere ale české domácnosti platia za 1 kWh zhruba 0,24 €. Jednoduchou matematikou sa dopočítame k tomu, že jedno plné nabitie vás vyjde na 0,15 € (0,625 kWh * 0,24 €). Batériu samozrejme nikdy nenabíjame úplne prázdnu a nabíjanie neprebieha so 100 % účinnosťou, ale pre náš zjednodušený výpočet môžeme tieto skutočnosti zanedbať.

 

Bosch eBike SystemsBosch eBike SystemsBosch eBike Systems
Zdroj foto: www.bosch-ebike.com

 

Na koľko vás príde 1 km jazdy?

Aby sme vypočítali cenu za kilometer, musíme poznať dojazd elektrobicykla. V kalkulátora dojazdu na stránkach Bosch sme našu referenčnú batériu Bosch PowerTube 625 namontovali na horský elektrobicykel s motorom z radu Performance Line CX. Na bicykel sme posadili 90 kg jazdca a nechali ho šliapať s kadenciou 60 ot./min. v ľahkom teréne so zvoleným režimom Eco rýchlosťou 22 km/h.

Za vyššie popísaných podmienok nám kalkulačka ukazuje dojazd 145 km na plne nabitú batériu. Už vieme, že jedno plné nabitie nás stojí 0,15 €, takže cena za 1 km jazdy vychádza na 0,00103 € (0,15 € / 145 km = 0,00103 € na 1 km). Pri bežnom ročnom nájazde 1 500 km zaplatíme za cyklovýlety iba 1,545 € za rok, čo je menej ako obvyklá útrata v obľúbenom občerstvovacom bode na trase.

 

Horská elektrokolaCeloodpružená elektrokolaKrosová elektrokolaMěstská elektrokola

 


 

Prečítajte si o elektrobicykloch:

Jak na dojezd elektrokola Vše o bateriích pro e-kola Zazimování e-kola