29. 4. 2021

4 základné mobilné aplikácie, ktoré sa hodia na bicykel

Cieľom mobilných aplikácií je väčšinou pobaviť alebo pomôcť. My sme vybrali 4 najzákladnejšie a možno aj najpraktickejšie appky, ktoré využijú ako hobby jazdci, tak poloprofesionály, čo trávia celý rok v sedle. Dobrou správou je, že sú 3 zo 4 na stiahnutie úplne zadarmo.

 

1. Plánovanie trasy: MAPY.CZ

Existuje celý rad máp, navigácií a ďalších viac či menej pokročilých aplikácií pre plánovanie trás. Ako úplný základ vám ale parádne poslúžia staré dobré Mapy.cz. Je to česká appka, takže tuzemské turistické a cyklo trasy má spoľahlivo a dopodrobna zmapované a naviac je úplne zadarmo.

 

Mapy.czMapy.cz

 

Stačí zadať adresu odkiaľ chcete vychádzať a nechať si naplánovať okruh v okolí. Pomocou jednoduchého posuvníka si prispôsobíte dĺžku vychádzky a aplikácia vám ako bonus vytipuje zaujímavé miesta na trase, zobrazí výškový profil trate a trebárs aj predpoveď počasia.

Aplikácia vás bude po celú dobu jazdy navigovať a vie aj offline režim. Stačí si vopred stiahnuť mapu štátu alebo regiónu do mobilu a nestratíte sa, ani keď vyjdete mimo signál svojho operátora.

Stiahnuť pre: Android | iOS

 

Bude sa hodiť pre upevnenie telefónu na bicykel:

 

Púzdra na mobilDržiaky telefónuCyklobrašneDržiak na mobil

 

2. Kontrola počasie: WINDY

Vraj neexistuje zlé počasie na bicykel, je len zle oblečený cyklista. Málokto si ale za riadidlami užíva lejaky a búrky. Na otázku "Ako bude?" vie odpovedať Windy.com, ďalšie česká a bezplatná aplikácia v našom zozname.

Vďaka celosvetovej pôsobnosti môžete na Windy sledovať počasie ako doma v Česku a na Slovensku, tak napríklad na dovolenke v zahraničí. Aplikácia mapuje až 35 atmosférických javov. Zobrazí vám napríklad silu vetra, poveternostné podmienky, zrážky, búrky a mnoho ďalšieho. Nechýba ani predpoveď na nasledujúce hodiny a dni. Takže keď na trase chytíte prehánku, môžete sa pozrieť odkiaľ kam plávajú mraky a za ako dlho približne bude po daždi.

Stiahnuť pre: Android | iOS

 

 

Čo si pribaliť, nech vás neprekvapí zima alebo dážď:

 

VestyBundy a vetrovkyPláštenkywindy.com

 

3. Monitorovanie výkonu: STRAVA

Športových appiek je hromada, ale cyklistickému svetu jednoznačne vládne Strava. Je rýchla, užívateľsky prívetivá a ponúka hromadu užitočných funkcií. Medzi tie hlavné patrí sledovanie času, vzdialenosti, priemerného tempa, rýchlosti a odhadovaného výkonu. Prepojiť sa dá aj s externými zariadeniami ako monitory tepovej frekvencie a merače výkonu.

Špecialitou Stravy sú ale tzv. segmenty, ktoré vás majú vybičovať k maximálnemu výkonu. O čo ide? Segmenty sú merané úseky, na ktorých sa môžete porovnať so všetkými užívateľmi, ktorí úsekom už v minulosti prešli. Pre každý segment je zostavený rebríček najlepších časov, takže je to motivácia ako blázon.

Strava bola dlhú dobu bezplatná, ale v súčasnosti je free verzia oklieštená o veľa zábavných a užitočných funkcií, vrátane spomínaných segmentov. Za prístup ku všetkým funkciám si Strava účtuje 5 $ za mesiac.

Stiahnuť pre: Android | iOS

 

Pre ešte presnejšie meranie:

 

Šport testeryFitness náramkyŠportové hodinkystrava

 

4. Privolanie pomoci: záchranka

Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Preto je dobré pripraviť sa aj na tie menej veselé scenáre. S mobilnou aplikáciou Záchranka sa v prípade nehody rýchlo spojíte so zdravotníckou záchrannou službou. Stlačením jedného tlačidla môžete zachrániť život. Sebe alebo niekomu inému.

Záchranka je priamo napojená na systémy záchranných služieb v SR a ČR. Po stlačení núdzového tlačidla tak vytočí číslo 155 a zároveň odošle záchranárom núdzovú správu s vašou polohou a ďalšími informáciami. Až telefonické spojenie s linkou 155 zabezpečí 100 % výjazd posádky ZZS. Ak ste práve na horách, aplikácia Záchranka to podľa GPS signálu sama rozozná a odošle núdzovú správu aj horskej službe v danej oblasti.

K dispozícii sú aj doplnkové funkcie. Lokátor vie určiť vašu presnú GPS polohu a lokalizovať najbližší automatizovaný externý defibrilátor /AED/, lekársku, zubnú alebo lekárnickú pohotovosť. Prvá pomoc vám poskytne interaktívne návody pre poskytnutie prvej pomoci pred príchodom záchrannej služby.

Stiahnuť pre: Android | iOS

 

PrilbySvetláAplikácia záchranka

 


 

Ďalšie tipy pre cyklistov:

Čo nerobiť na cyklotrasáchČo sa vyplatí voziť na bicykliKolobežka