4. 9. 2023

TEST: Bunda Kilpi Rayen - nič neváži, napriek tomu skvele chráni

Perfektne skladnú bundu Kilpi Rayen pre nás testovala Monika Stejskalová, minuloročná víťazka B7. Nízka hmotnosť, dobrá skladnosť, 100% vetruvzdornosť a ľahká vodoodpudivosť, to sú vlastnosti, ktoré v teste Monika vyzdvihuje. Aká ešte je bunda Kilpi Rayen?

 

Skladná a ľahká

Bunda je perfektne skladná. Váži iba 200 g (vo veľ. S dokonca len 96 g). Čo sa týka vetruvzdornosti, plní svoju funkciu na 100%. Pridanou hodnotou je aj ľahká vodoodpudivosť. Nenahradí vám nepremokavú "goráčovku", ale keď vás zaskočí ľahký dážď, udrží vás do určitej miery v teple.

Ani napriek extrémne nízkej váhe nie je bunda Kilpi Rayen orezaná na úplné minimum. Pozdĺž dvojcestného zipsu, ktorý pomôže k odvetrávaniu, nájdeme reflexné pásky a 2 vrecká. Na chrbte potom má pomerne priestranné vrecko na zips.

O to, aby sa rukávy nevyhŕňali, sa starajú pružné gumičky. Na ľavom rukáve nájdete dokonca otvor pre hodinky, aby ste mohli kontrolovať tempo, tep alebo čas. Tento typ bundy sa hodí ako záložný variant do vrecka na turistiku, alebo do bežeckej vesty. Keď sa zastavíte na hrebeni a začne silno fúkať, alebo keď vás na bicykli čaká dlhý zjazd, máte hneď po ruke spoľahlivý "štít".

 

Strih a konštrukcia

Strih nie je výrazne upnutý a tak je bunda vhodná pre väčšinu aktivít, alebo aj pre silnejších jedincov. Každopádne na beh je pre mňa úplne ideálna. S výškou 178 cm a váhou 60 kg som siahla po veľkosti M.

Oceňujem, že v prednej časti na bruchu sa bunda nevyhŕňa ani vo vzpriamenej polohe. Potešili ma aj (nielen pri behaní) dlhé rukávy, ktoré sa nevyhŕňajú ani pri vysokom rozsahu pohybu rúk. Na chrbte má bunda Rayen priestranné vrecko. Zmestí sa do nej mobil, doklady aj iné potrebné veci. Pri behu ale radšej používam vrecká na bokoch, pretože na chrbte mi vo vrecku menšie veci skákali.

Vo vrchnej časti chrbta sa potom o zlepšenú ventiláciu stará perforovanie, ktoré výborne odvádza vlhkosť od tela. V tejto oblasti je navyše bunda podšitá ľahkým, tenkým fleecom, ktorý výborne saje pot.

 

KilpiKilpiKilpiKilpi

 

Využitie

 

Bunda Kilpi Rayen je jemná, veľmi ľahká vetrovka, ideálna na letné a jarné behy. Najväčší priestor pre ňu vidím, ako záložný kus oblečenia, ktorý vás nijako nezaťaží. Vetruvzdorné vlastnosti sú výborné, avšak keď sa pridá silný dážď, vetrovka nevydrží veľmi dlho. Každopádne do dažďa primárne určená nie je, takže to nehodnotím. V letných mesiacoch, kedy nie sú teploty tak nízko ju ale využijete aj pri daždi. Vytvorí určitú izolačnú vrstvu medzi telom a okolitým prostredím, takže vás ľahké zaparenie zahreje.

Čo sa týka športov, najväčšie využitie vidím pri behu a horskej cyklistike. V určitých prípadoch môže byť bunda užitočná aj na bežkách alebo pri in-line korčuľovaní. Ľahkú univerzálnu bundu Kilpi Rayen oceníte v širokom spektre aktivít. Hlavne pri dlhých zjazdoch na bicykli alebo na otvorenom hrebeni hôr, kde sa neukryjete medzi stromami. Nič neváži a napriek tomu vás perfektne ochráni.

 

 

KilpiKilpiKilpi

 

Kľúčové vlastnosti:

— ľahká, priedušná
— kapucňa so spevneným šiltom
— priedušný sieťovaný materiál na chrbte a v podpazuší
— dobrá zbaliteľnosť do vrecka
— 2 hlavné vrecká
— 1 vrecko na zips na chrbte
— predĺžené rukávy
— manžeta na palec
— otvor na hodinky na ľavom rukáve
— vysoký golier
— dvojcestný hlavný zips
— voľnejší strih
— reflexné prvky
— zloženie materiálu: 92% polyester, 8% elastan

 


 

Mohlo by vás zaujímať: