6. 3. 2024

TEST: Prilba HJC Valeco vs. HJC Valeco 2. Nová generácia, nové technológie

"Rozdiely sú na prvý pohľad viditeľné, len keď sa na prilby pozriete," začína svoj porovnávací test Marcel, manažér predajní Mojekolo. Prilbu HJC Valeco už pre náš magazín v minulosti otestoval a ako dlhodobého používateľa ho zaujímalo, aká bude nová generácia prilby, ktorú firma HJC tento rok predstavila. Poďme sa pozrieť na Marcelove prvé dojmy z cyklistickej prilby HJC Valeco 2.

 

Oblejšia a hlbšia

Rozdiely sú na prvý pohľad viditeľné, len keď sa na prilby pozriete. Prvá verzia Valeco pôsobila svojim vzhľadom a krivkami pomerne ostro, kým nové Valeco 2 má skôr jemnejšie a oblejšie tvary. Na objeme teda trochu pribrala, v hmotnosti však rozdiel takmer žiadny nie je.

Pomerne zásadnou zmenou, ktorá pre veľa jazdcov môže hrať rolu, je hĺbka prilby. Tá sa s novým modelom výrazne zväčšila. Na pôvodnú Valeco a jej "plytkosť" som si nejaký čas zvykal, kým nové Valeco 2 mi sadlo na prvú dobrú. Takže pre mňa je fitting nového Valeca 2 príjemnejší.

 

HJC
— HJC Valeco 2.0 vs. HJC Valeco

 

Určite tomu pomohol aj samouťahovací systém Selfit, ktorý som poznal už z vyšších modelov prilieb HJC (Furion a Ibex). Ten nahrádza klasické uťahovacie koliesko. Aj keď systém s kolieskom u HJC fungoval celé 3 roky, čo som prilbu vozil úplne spoľahlivo, samouťahovací systém Selfit je pohodlnejší a užívateľsky prívetivejší.

 

HJC
— HJC Valeco 2.0 vs. HJC Valeco

 

Pohodlie a ventilácia

O tom, čo novej prilbe pribudlo, som písal vyššie. Čo novému Valecu 2 naopak ubudlo sú vypchávky. Od stola sa môže zdať, že redukcia počtu vypchávok, bude znamenať aj zníženie komfortu. Mne ale po stránke pohodlia nič nechýba. Iný názor ale možno budú mať tí, ktorí sú zvyknutí na hromadu vypchávok z lacných prilieb.

 

HJCHJCHJC
— HJC Valeco 2.0 vs. HJC Valeco

 

Úbytok vypchávok má však svoje opodstatnenie v technológii Coolpath. Systém ladený v aerotuneli zaisťuje lepšie ochladzovanie hlavy a efektívnejší priechod vzduchu prilbou. Takže na jazdcove pohodlie sa myslelo od začiatku. Navyše, čím bacuľatejšie sú vypchávky, tým viac potu vedia nasať a tým väčšiu údržbu potom taká prilba vyžaduje. Takže za úbytok vypchávok pri zachovaní pohodlia dávam prilbe HJC Valeco 2 veľké plus. Chválim aj farebnosť. Celkom je Valeco 2 dostupné v 7 farebných kombináciách, takže sa dá krásne zladiť s bicyklom alebo outfitom.


Aerodynamika

Poslednou zmenou, ktorú stojí za to spomenúť a ktorú posudzujem čisto zo subjektívneho hľadiska bez znalosti detailných hodnôt, je aerodynamika. Nové Valeco 2 je síce bacuľatejšie, ale podľa môjho pocitu aerodynamickejšie. A je to aj logické, nové Valeco 2 nie je tak otvorené ako bola predchádzajúca generácia. Na prvý pohľad je guľatejšia, uzavretejšia a to všetko sa na aerodynamike musí podpísať kladne.

 

HJC
— HJC Valeco 2.0 vo všetkých farebných variantách

 

Zrátané podčiarknuté

Keď to zhrniem, prilba HJC Valeco 2 so svojou staršou sestrou okrem názvu toho už moc spoločného nemá. Po stránke technológií sa rozhodne jedná o znateľný krok vpred. Ako fanúšik ostrejších tvarov ale musím povedať, že staršie Valeco má stále niečo do seba.

+ Hĺbka prilby
+ Selfit
+ Redukcia počtu vypchávok
+ Coolpath
+ Aerodynamika
– Absencia MIPS varianty
– Dizajn (čisto subjektívne)

 

139 €
  • Variant: Unisex
Skladom
Kúpiť
139 €
  • Variant: Unisex
Skladom
Kúpiť
139 €
  • Variant: Unisex
Skladom
Kúpiť
139 €
  • Variant: Unisex
Skladom
Kúpiť
139 €
  • Variant: Unisex
Skladom
Kúpiť
139 €
  • Variant: Unisex
Skladom
Kúpiť
139 €
  • Variant: Unisex
Skladom
Kúpiť

 


 

Mohlo by vás zaujímať:

TEST: Cyklistická prilba HJC Valeco

TEST: Cyklistická prilba HJC Valeco

Firma HJC vstúpila do sveta cyklistiky v roku 2017 s balíkom 50 rokov skúseností z motocyklového priemyslu. Nie je teda divu, že po ich cyklo prilbách okamžite siahli hneď dve stajne z World Tour. Okrem nesporných kvalít zaujmú HJC aj vzhľadom. Medzi ostatnými značkami vyčnievajú cyklistické prilby HJC nielen svojím tvarom ale aj pestrou škálou farieb. Pre cyklistov, ktorí jednoducho musia ladiť s bicyklom, je to sen. Ako sa v nich jazdí, opisuje Marcel, manažér predajní Mojekolo.

HJC: Prilby s 50-ročnou tradíciou, ktoré vozí aj Chris Froome, štvornásobný víťaz Tour de France

HJC: Prilby s 50-ročnou tradíciou, ktoré vozí aj Chris Froome, štvornásobný víťaz Tour de France

HJC vyvíja, vyrába a inovuje motorkárske prilby už od roku 1971. Vďaka tomu dnes patrí k najväčším producentom motocyklových prilieb na svete. Skúsenosti, ktoré za 50 rokov svojej existencie v HJC nazbierali, sa v roku 2017 rozhodli zúročiť pri výrobe prilieb na bicykel. A aj keď je firma HJC v cyklo svete vlastne ešte stále nováčikom, stihla si vydobyť rešpekt aj medzi profesionálnymi tímami federácie UCI.

4 dôvody, prečo vymeniť starú prilbu za novú alebo nie je prilba ako prilba

4 dôvody, prečo vymeniť starú prilbu za novú alebo nie je prilba ako prilba

Cyklistická prilba je najdôležitejším bezpečnostným prvkom na bicykli. Choďte s dobou a chráňte si hlavu naozaj kvalitnou a spoľahlivou prilbou. Spísali sme 4 hlavné dôvody, prečo dať zbohom svojej starej prilbe a zaobstarať si novú.