19. 3. 2024

Ako vybrať bežecké topánky

Každý šport má svoje špecifické požiadavky na výbavu. Pri behu sa logicky najväčší dôraz kladie na výber správnej topánky. Teoreticky sa dá vybehnúť v čomkoľvek, v praxi to však v nevhodných topánkach skôr alebo neskôr odnesú vaše kĺby, členky a kolená. Preto je správna bežecká obuv, obzvlášť pre začiatočníkov, taká dôležitá. Ako a podľa čoho ju vybrať?

 

Kde budem behať a ako budem behať, to je to o čo tu beží

Ešte pred tým, než si začnete vyberať medzi jednotlivými modelmi topánok, položte si dve základné otázky: Kde budem behať a ako budem behať? Pomôže vám to zúžiť výber a vybrať tak, aby topánka zodpovedala povrchu, po ktorom budete najčastejšie behať, a povahe plánovaných tréningov – vytrvalostný vs. rýchlostný.

 

 Kde budem behať

Pokiaľ plánujete behať hlavne po spevnenom povrchu (asfalt, betón, udusané cestičky v parku), budú pre vás najlepšou voľbou cestné topánky s hladkou podrážkou. Hladká podošva s jemnou vzorkou dokáže k spevnenému a rovnému povrchu dobre priľnúť, čiastočne odvádzať vodu a poskytnú bežcovi dostatočnú stabilitu.

Pri cestných topánkach sa kladie väčší dôraz na tlmenie, aby topánka pri došliapnutí na tvrdý podklad minimalizovala nárazy. Na asfalte a spevnených povrchoch je doma napríklad model CRAFT Pro Endur Distance, ktorý môžeme zaradiť medzi objemové topánky s vysokou mierou tlmenia.

110,49 € 177,09 €
  • Určenie: Objemové
Skladom
Kúpiť
od 110,49 € 177,09 €
  • Určenie: Objemové
Skladom
Kúpiť
od 99,29 € 149,59 €
  • Určenie: Objemové
Skladom
Kúpiť
99,29 € 149,59 €
  • Určenie: Objemové
Skladom
Kúpiť

 

Do terénu voľte trailové topánky. Občas sa im hovorí aj krosové alebo terénne topánky, ale vždy majú členitejšiu podošvu so špuntami do terénu. Tie sa vedia spoľahlivo zahryznúť do trávy, snehu či blata, zabraňujú pošmyknutiu a poskytujú dobrú oporu pri odraze. Pri trailových topánkach sa o časť tlmenia postará mäkší, prírodný povrch po ktorom bežíte. Pokiaľ neplánujete bežať práve ultra trail, zamerajte sa skôr na tvar a početnosť špuntov v podrážke. Práve tie totiž určujú či sa jedná o model vhodný na šotolinu, kamene alebo do najtvrdších podmienok ako je bahno či sneh.

 

 

Nájsť sa dajú aj univerzálne topánky, ktoré kombinujú vlastnosti cestnej a trailovej obuvi. Sú väčšinou ťažšie ako cestné, ale na podrážke nájdeme aj jemnú vzorku. Je to kompromis pre všetkých, ktorí chcú behať po rôznych terénoch a nechcú si kupovať dva páry topánok. Obojživelníkom, ktorý si hravo poradí s nástrahami trailu rovnako dobre, ako s dlhšími úsekmi po asfalte, je napríklad model INOV-8 Parkclaw G 280 alebo CRAFT ADV Nordic Speed 2.

 

95,99 € 153,79 €
  • Určenie: Objemové
Skladom
Kúpiť
od 120,99 € 186,79 €
5
  • Určenie: Objemové
Skladom
Kúpiť
115,99 € 187,09 €
  • Určenie: Objemové
Skladom
Kúpiť

 

 Ako budem behať

Rýchlosť, vytrvalosť aj štýl behu. To všetko treba zohľadniť pri výbere správnej bežeckej topánky. Inú topánku by mal voliť začiatočník, ktorý plánuje občasný poklus po práci, inú topánku pretekár, ktorému pôjde o čas.

Pokiaľ s behaním ešte len začínate, alebo hľadáte topánku na dlhé tréningy bez dôrazu na tempo, voľte tzv. objemovú topánku, teda takú, ktorá poskytuje najvyššiu mieru tlmenia. Topánka tohto typu býva síce ťažšia, ale bežcovi dáva maximálne pohodlie a odpustí mu prípadné nedostatky v bežeckej technike. Na rekreačný poklus v parku je to ideálny typ topánky.

Pokročilejší bežci alebo bežci, ktorí sa chcú zamerať aj na tréning rýchlosti, by mali hľadať tzv. tempovú topánku. Tá je vhodná pre rýchlostné tréningy a dlhšie preteky. Je ľahšia a ponúka efektívnejší prenos energie z nohy na povrch. Na druhú stranu poskytuje nižšiu mieru tlmenia a má vyššie nároky na techniku behu.

Závodná topánka má superľahkú podrážku aj odľahčený zvršok a obúva sa tam, kde ide predovšetkým o sekundy. Nízka váha znamená väčšiu rýchlosť, ale aj veľmi obmedzenú úroveň tlmenia a veľké nároky na techniku. Volia ju zdatní bežci prevažne len na kratšie preteky s dĺžkou približne do 10 kilometrov. Dlhšie vzdialenosti behajú často aj profíci v tempových topánkach.

 

Trail

 

V posledných rokoch sa v podošve závodných topánok čím ďalej častejšie objavujú karbónové pláty, ktoré napomáhajú ešte lepšej energetickej návratnosti a tým zlepšujú bežecké časy o cenné sekundy. Príkladom je napríklad Craft CTM Ultra Carbon.

 

Správna veľkosť je kľúčová

Topánky na beh voľte o pol až jednu veľkosť väčšiu ako veľkosť, ktorú bežne nosíte. Platí to ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých. Nohy môžu pri behu opuchnúť. Pokiaľ nebude mať chodidlo v topánke dostatok miesta po stranách, nevyhnete sa pľuzgierom a odreninám. Pri behu z kopca vám miesto navyše v topánke zaistí, že prsty nebudú narážať do špičky topánky. Vyhnete sa tým nepríjemným otlakom a bolestiam.

Pokiaľ vyberáte topánku osobne na predajni, majte na nohách ponožky, v ktorých budete najčastejšie behať. Pred objednaním online, si zmerajte dĺžku chodidla v stoji a podľa veľkostných tabuliek zvoľte požadovaný rozmer topánky.

Náš tip: Neviete akú veľkosť? Neviete, či vám vybraná topánka padne? Objednajte si viac veľkostí aj modelov na našu kamennú predajňu Mojekolo v Bratislave, zvoľte osobný odber a platbu pri vyzdvihnutí. Na predajni si topánky vyskúšate a domov si odnesiete len tie, ktoré vám naozaj budú.

 


 

Mohlo by vás zaujímať:

TEST: Bežecké topánky Scarpa Spin 2.0

TEST: Bežecké topánky Scarpa Spin 2.0

Tento rok v januári sa Martin, vedúci predajne Praha Záběhlice, po dlhšej dobe vrátil k behaniu a rozhodol sa vymeniť svoje dlhoročné bežecké topánky za nové. Dizajnom a vlastnosťami ho zaujali topánky Scarpa Spin 2.0. Ako ich po čase hodnotí?

TEST: Topánky INOV-8 Trail Talon 235 a 100 km chôdze za deň

TEST: Topánky INOV-8 Trail Talon 235 a 100 km chôdze za deň

Sto kilometrov za deň v topánkach INOV-8 Trail Talon 235, toľko má za sebou manažér predajní Mojekolo Marcel, ktorý sa v júni vydal na diaľkový pochod Brnenskej vokruch okolo Štatlu. Ako sa mu v topánkach šliapalo, zhodnotil v krátkej recenzii.

TEST: Topánky INOV-8 Trailfly Ultra G 300 Max podľa Moniky Stejskalovej, víťazky Beskydskej sedmičky

TEST: Topánky INOV-8 Trailfly Ultra G 300 Max podľa Moniky Stejskalovej, víťazky Beskydskej sedmičky

Monika Stejskalová je mladá ultrabežkyňa, ktorá vlani vyhrala B7 aj Javornícku 100. V čom Monika aktuálne behá a ako sa jej v tom behá, nám popísala v teste. Ako hodnotí topánky INOV-8 Trailfly Ultra G 300 Max?