5. 10. 2022

Ako vybrať bežecké topánky

Každý šport má svoje špecifické požiadavky na výbavu. Pri behu sa logicky najväčší dôraz kladie na výber správnej obuvi. Teoreticky sa dá vybehnúť v čomkoľvek, v praxi to však v nevhodných topánkach skôr alebo neskôr odnesú vaše kĺby, členky a kolená. Preto je správna bežecká obuv, obzvlášť pre začiatočníkov, veľmi dôležitá. Ako a podľa čoho ju vybrať?

 

Kde budem bežať a ako budem bežať, o tom to celé je

Ešte pred tým, než si začnete vyberať medzi jednotlivými modelmi topánok, položte si dve základné otázky: Kde budem behať a ako budem behať? Pomôže vám to zúžiť výber a vybrať tak, aby topánka zodpovedala povrchu, po ktorom budete najčastejšie behať, a povahe plánovaných tréningov – vytrvalostný vs. rýchlostný.

 

 Kde budem behat

Pokiaľ plánujete behať hlavne po spevnenom povrchu (asfalt, betón, udusané cestičky v parku), budú pre vás najlepšou voľbou cestné topánky s hladkou podrážkou. Hladká podošva s jemnou vzorkou dokáže k spevnenému a rovnému povrchu dobre priľnúť, čiastočne odvádzať vodu a poskytnú bežcovi dostatočnú stabilitu.

Cestná topánka je tiež viac odtlmená, aby pri došliapnutí na tvrdú podložku minimalizovala nárazy. Na asfalte a spevnených povrchoch je doma potrebný model CRAFT Pro Endur Distance, ktorý je dostupný v dámskom variante.

 

CraftCraftCraftInov-8

 

Do terénu voľte trailové topánky. Občas sa im hovorí aj krosové alebo terénne topánky, ale vždy majú členitejšiu podošvu s hrotmi. Tie sa vedia spoľahlivo zahryznúť do trávy, snehu či blata, zabraňujú pošmyknutiu a poskytujú dobrú oporu pri odraze. Platí to aj o topánke INOV-8 Roclite 275, ktorá ponúka výborný komfort na dlhé behy v najrôznejšom trailovom teréne. Trailová bežecká topánka s agresívnejšou podrážkou máva tvrdšie tlmenie a býva ťažšia ako cestná.

 

 

Nájsť sa dajú aj univerzálne topánky, ktoré kombinujú vlastnosti cestnej a trailovej obuvi. Sú väčšinou ťažšie ako cestné a menej stabilné ako trailovky, ale je to kompromis pre všetkých, ktorí chcú behať po rôznych terénoch a nechcú si kupovať dva páry topánok. Obojživelníkom, ktorý si hravo poradí s nástrahami trailu rovnako dobre, ako s dlhšími úsekmi po asfalte, je potrebný model INOV-8 Trail Talon 290 (verzia pre dámy tu) alebo CRAFT ADV Nordic Speed 2, ktorý má tiež svoj dámsky ekvivalent.

 

 Ako budem behať

Rýchlosť, vytrvalosť aj štýl behu. To všetko treba zohľadniť pri výbere správnej bežeckej topánky. Inú topánku by mal voliť začiatočník, ktorý plánuje občasné poklusy po práci, inú topánku pretekár, ktorému pôjde o čas.

 

Trail

 

Pokiaľ s behaním ešte len začínate, voľte tzv. objemovú topánku, teda takú, ktorá poskytuje najvyššiu mieru tlmenia. Obuv tohto typu býva síce najťažšia, ale bežcovi dávajú maximálne pohodlie a odpustia mu prípadné nedostatky v bežeckej technike. Na rekreačné poklusy v parku je to ideálny typ topánky.

Pokročilejší bežci by mali hľadať tzv. tempovú topánku. Tá je vhodná pre rýchlostné tréningy a dlhšie preteky. Je ľahšia a ponúka efektívnejší prenos energie z nohy do podložky. Na druhú stranu poskytuje nižšiu mieru tlmenia a má vyššie nároky na techniku behu.

Pokiaľ to s behaním myslíte aspoň trochu vážne a chcete sa zlepšovať, siahnite po modeli CRAFT CTM Ultra. Mohutná vrstva tlmenia zaistí dostatočný komfort pre dlhé objemové tréningy, zatiaľ čo nízka hmotnosť a špičková energetická návratnosť peny vás doslova vykopne vpred a podporí váš výkon pri cestných pretekoch aj tempových behoch.

 

CraftCraft

 

Pretekárska topánka má superľahkú podrážku aj odľahčený zvršok a obúva sa tam, kde ide predovšetkým o sekundy. Nízka váha znamená väčšiu rýchlosť, ale aj veľmi obmedzenú úroveň tlmenia a veľké nároky na techniku. Volia ju zdatní bežci prevažne len na kratšie preteky s dĺžkou približne do 10 kilometrov. Dlhšie vzdialenosti behajú aj profíci v tempových topánkach a maratóny aj v objemových topánkach.

 

Správna veľkosť je kľúčová

Topánky na beh voľte o pol až jednu veľkosť väčšiu ako veľkosť, ktorú bežne nosíte. Platí to ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých. Nohy môžu pri behu natekať. Pokiaľ nebude mať chodidlo v topánke dostatok miesta po stranách, nevyhnete sa pľuzgierom a odreninám.

Pokiaľ vyberáte topánku osobne na predajni, majte na nohách ponožky, v ktorých budete najčastejšie behať. Pred objednaním online, si zmerajte dĺžku chodidla v stoji a podľa veľkostných tabuliek zvoľte požadovaný rozmer topánky.

 


 

Mohlo by vás zaujímať:

Scarpa Túra