2. 11. 2022

TEST: Ultraľahké duše Tubolito očami ultracyklistu Dana Polmana

Daniel Polman je český novinár, spisovateľ, extrémny športovec a hlavne ultracyklista. Drží český rekord v cyklistickej dvadsaťštyrihodinovke (911 km) aj titul tretieho českého finishera pretekov Race Across America (4 960 km). Tento rok v júli sa stal prvým českým finišerom 7 400 km dlhých pretekov North Cape-Tarifa. A so sebou mal aj duše Tubolito. Ako sa mu osvedčili počas tréningov a pretekov, nám Dan s nadšením popísal.

 

Z galusiek na klasické „dušáky“

„Duše Tubolito ma tento rok presvedčili, že sú funkčným a po rokoch vývoja spoľahlivým produktom,“ hodnotí Dan svoju sezónu s ultraľahkými dušami. Termoplastové duše z Rakúska tento rok Daniel využíval prvýkrát. Na bicykli určenom pre kopcovité preteky vozil ultraľahkú verziu Tubolito S-ROAD a pre bicykle určené skôr na klasiky a rozbitejší terén zvolil klasiku Tubolito ROAD.

 

Tubolito ROADTubolito S-ROADDaniel Polman a Tubolito

 

„„Okrem minimálnej hmotnosti ma prekvapil aj veľmi nízky valivý odpor. Práve vďaka výkonu Tubolito duší som sa rozhodol prejsť z galusiek na klasické plášte,“ opisuje skúsenosti, ktoré na začiatku roka 2022 Daniel s Tubolitom zbieral. V júni ho totiž čakala životná výzva – North Cape-Tarifa – jeden z najťažších cyklistických pretekov.

 

Ultramaratón North Cape-Tarifa

7 400 km dlhú trasu z najsevernejšieho bodu Európy, Nordkappu, do najjužnejšieho bodu, prístavu Tarifa v Gibraltári, zdolal Daniel Polman za 24 dní a do cieľa dorazil ako prvý. Víťazom pretekov North Cape-Tarifa sa však napokon nestal. Kvôli nešťastnému rozhodnutiu organizátora, bol Dan presunutý do neklasifikovanej kategórie a jeho čas a kompletný záznam trasy nebol zaradený do celkového poradia.

 

Daniel PolmanDaniel PolmanDaniel Polman
Zdroj foto: IG Daniela Polmana

 

A ako dopadli naše oranžové duše? „V prípade ultramaratónu North Cape-Tarifa, ktorý viedol často aj po štrkových úsekoch, som zvolil bezdušový systém. Avšak práve skladnosť a minimálna hmotnosť Tubolito mi umožnila viezť so sebou hneď tri duše pre prípad väčšieho defektu. V taške zabrali len o niečo málo viac priestoru ako jedna klasická duša,“ opisuje Dan.

 

Danovo zhodnotenie prvej sezóny s dušami Tubolito

„Moju prvú sezónu s dušami Tubolito som zakončil iba s dvoma defektmi. Oba boli počas tréningu - raz prerezal plášť ostrý kameň a druhýkrát išlo o kus drôtu zapichnutého do behúňa. V oboch prípadoch som použil sadu záplat a lepidla priamo od Tubolito. Dodnes duša jazdí bez problémov, takže aj oprava defektov je jednoduchá a spoľahlivá,“ zhŕňa rok s Tubolito Daniel Polman.

 

TubolitoTubolito

 

Záverom

„V dušiach TUBOLITO som našiel rýchlosť, minimálnu hmotnosť a spoľahlivosť – tri zásadné vlastnosti, ktoré z nich robia nekompromisný špičkový produkt,“ uzatvára Dan rozprávanie o ultraľahkých termoplastových dušiach Tubolito.

+ Minimálna hmotnosť
+ Skvelá odolnosť
+ Nízky válivý odpor
+ Bezkonkurenčná skladnosť
+ Jednoduché nasadzovanie
+ Jednoduchá a spoľahlivá oprava defektov

– Nutnosť využiť špeciálnu sadu lepenia Tubolito
– Nižšia hmotnosť si žiada vyššiu obstarávaciu cenu

 


 

Čítajte tiež:

HJC Bikepacking SKS Compit