20. 4. 2021

Ako vybrať športovú kolobežku

Riadidlá to má, dve kolesá tiež, tak prečo si nedopriať nové zážitky? Na športovej kolobežke dôjdete všade tam, kam na bicykli, a navyše pretiahnete aj skupinu svalov, ktorá pri cyklistike môže zaháľať. Podľa čoho ale vyberať športovú kolobežku, aby bola jazda radosť a nie trápenie? Pred kúpou si odpovedzte na nasledujúce 3 otázky.

 

Na aké dlhé trasy chcete vyrážať?

Pri mestských vychádzkach do práce alebo obchodu ergonómiu moc riešiť nemusíte. Ak si ale kupujete kolobežku s tým, že na nej budete vyrážať na celodenné výlety ako na bicykli, zaujímajte sa o jej hmotnosť, veľkosť kolies a výšku nášľapu.

 

Rozmery kolobežiek Crussis

 

Priemerná váha solídnej kolobežky je +/- 10 kg. Čím viac kolobežka váži, tým viac energie budete musieť vynaložiť na jej rozhýbanie. Väčšie kolesá znamenajú väčšiu rýchlosť, ktorú sa vám na tej či onej kolobežce podarí dosiahnuť. Jedným z najdôležitejších parametrov je ale výška nášľapu. Meria sa od zeme k podrážke topánky, ktorou stojíte na stúpadle, a určuje, ako hlboký drep budete musieť pri každom odraze urobiť. Čím viac drepujete, tým viac sa pri jazde nadriete. A to asi primárne nechcete.

 

V akom teréne budete jazdiť?

S výškou nášľapu súvisí aj svetlá výška kolobežky. Svetlá výška je vzdialenosť medzi zemou a podvozkom kolobežky a ovplyvňuje to, akými nerovnosťami prejdete bez škrtania spodkom. Komfortná svetlá výška je medzi 45 a 65 mm. Takáto kolobežka si poradí s bežnými prekážkami v meste (pätníky ap.) A zvládne aj nástrahy "polňačiek" (kamene, korene atp.).

Na niektorých kolobežkách, napríklad aj tých od českého výrobcu Crussis, ktoré na Mojekolo nájdete, máte možnosť zadné koleso upnúť do dvoch polôh. Svetlú výšku kolobežky tak môžete regulovať podľa toho, kde sa práve chystáte jazdiť.

 

Kolobežka CrussisKolobežka Crussis

 

Ak si kupujete kolobežku do mesta, voľte strednú svetlú výšku a menšie kolesá. Kolobežka bude obratnejšie a skladnejšie. Hravo ju naložíte do MHD a v práci sa s ňou vojdete aj do výťahu, takže ju nebudete musieť nechávať vonku bez dozoru. Na kvalitnom asfalte sa potom najlepšie cíti cestná kolobežka ROAD. Najuniverzálnejší sú potom modely URBAN a COBRA.

Stretnete sa aj s terénnymi kolobežkami. Trebárs model Crussis CROSS má odpruženú prednú vidlicu, terénne plášte a veľkú svetlú výšku (75-120 mm). "Crossky" sú určené hlavne do terénu, na Mushing (jazda so psím záprahom) alebo na zjazd. Bez psieho záprahu nie sú kvôli vysokej svetlej výške vhodné na rovinky.

 

Terénna kolobežka Crussis

 

Koľko chcete do kolobežky investovať?

Cenu určujú hlavne materiál a použité komponenty. Väčšina kolobežiek je vyrobená z ocele alebo hliníka, ktorého výhodou je nižšia hmotnosť. Pre superšportové modely sa potom využíva aj karbón, ale v týchto prípadoch už ceny šplhajú veľmi vysoko. Solídnu kolobežku s prijateľnou výškou nášľapu, ktorá moc neváži, kúpite od cca 350 €.

 

Športové kolobežky CrussisJaromír Jágr jazdí na kolobežke Crussis

P.S. Viete, ako sa zdravia kolobežkári? "Trhni si!"


 

Ďalšie čítanie nielen pre kolobežkárov:

4 důvody prečo skúsiť kolobežkuČo nerobiť na cyklotrasáchVlastný rad doplnkov Mojekolo