29. 11. 2023

Zakryť, zavesiť, zamknúť. Základy bezpečného skladovania bicyklov cez zimu

Z článkov Rýchla údržba bicykla pred zazimovaním v 5 krokoch a Zazimovanie elektrobicykla alebo čo s batériou, keď sa v zime nejazdí? už viete, akú starostlivosť by ste pred zazimovaním mali svojmu bicyklu alebo elektrobicyklu dopriať. Ako ale bicykel uložiť k zimnému spánku, aby správne uskladnený v pohode prečkal zimu?

 

1. Zakryte ho

Kam s bicyklom cez zimu? Kamkoľvek, kde je bezpečne, sucho, tma a stála, ale nie príliš nízka teplota. Nízke teploty majú totiž negatívny vplyv na hydraulické kotúčové brzdy, olej v tlmičoch aj na vazelínu v ložiskách. Nekryté balkóny, na ktorých možno tu a tam zahliadnuť nejaký bicykel, sú tak spoľahlivým zabijakom pre všetky mechanické časti bicykla a časté zmeny počasia nerobia dobre ani rámom.

Bicykel sa bude mať dobre v garáži, v pivnici alebo v byte, teda v uzavretom priestore pod strechou. A úplne najlepšie mu bude, keď ho niečím prikryjete, aby ste ho izolovali od vlhkosti a chladu a ochránili pred prachom. Na tieto účely vám skvele poslúžia prepravné obaly Scicon. Ale použiť môžete aj obyčajnú deku.

 

Prepravné obalyObal na kolo Montone

 

2. Zaveste ho

Každá duša cez zimu stráca tlak a keď bicykel dlhodobo stojí na prázdnych plášťoch, hrozí ich poškodenie. Hlavne ťažšie elektrobicykle vedia prázdne plášte veľmi rýchlo zdeformovať. Preto je dobré zavesiť bicykel či elektrobicykel na stenu. Medzi našimi vlastnými MOJEKOLO produktmi nájdete hneď 4 nástenné držiaky. Spoločnú majú nosnosť 25 kg a pogumované koncovky, ktoré chránia bicykel pred poškriabaním. Líšia sa len spôsobom zavesenia bicykla.

Najpredávanejší je obyčajný držiak za predné alebo zadné koleso. Pokiaľ máte viac bicyklov a chcete ich zavesiť na jednu stenu vedľa seba, je práve tento držiak ideálnou voľbou. Na zavesenie dvoch a viacerých bicyklov pod sebou využite nástenný držiak za pedál. Bicykel potom visí vo vodorovnej polohe v miernom odklone od steny. Keď neriešite miesto využite držiak za rám. Bicykel na tomto držiaku visí vo vzduchu za hornú rámovú rúrku v dvoch hákoch, takže váha bicykla sa lepšie rozloží a nehrozí deformácia vyfúknutých plášťov. Posledným typom je držiak za rám so sklopnými ramenami, ktoré nezasahujú do priestoru, keď sa na bicykli práve jazdí.

 

Držák kolaDržák kola za rámDržák za pedálSklopný držák kola

 

3. Zamknite ho

Ak cez zimu nechávate bicykel odpočívať na mieste, kam pravidelne nechodíte (pivničné kóje v paneláku, kočíkáreň), zaistite ho radšej poriadnym zámkom. Bicykel aj pivnica. V miestach, kam pravidelne nechodíte, používajte vždy tie najťažšie, najhrubšie a najbyteľnejšie zámky.

Najprv bicykel zaveste na držiak a menšími zámkami alebo prídavným lankom pripútajte zapletené kolesá k rámu. Samotný rám potom pripnite k nejakému pevnému bodu, napríklad k rúrkam od kúrenia alebo k okenným mrežiam, ak sú dostatočne pevné. Pevný kotviaci bod si môžete aj vyrobiť, stačí si zaobstarať kotvu Stronghold Anchor od KRYPTONITE. V našom magazíne si môžete pripomenúť, ako zamykať bicykel a ako vybrať zámok, ktorý odolá zlodejom.

 

Kotva do zeměZámkyJak zamykat kolo

 


 

Čítajte tiež:

Jak zazimkovat e-bike Jak zazimovaz jízdní kolo Jak zamykat kolo