18. 1. 2024

Protišmykové návleky, alebo mačky? Čo zvoliť, keď vyrážate v zime na hory

Majú rovnakú funkciu, ale trochu iné určenie. Reč je o protišmykových návlekoch a mačkách – príslušenstvo, na ktoré by ste pri zimných výletoch do prírody rozhodne nemali zabúdať. Kedy obuť protišmykové návleky a kedy mačky? Čím sa od seba vlastne líšia? Poďme sa na to pozrieť.

 

Istota na zasnežených a zľadovatených cestách

Funkcia mačiek a protišmykových návlekov je vlastne identická - dodávajú nám istotu na zasnežených a zľadovatených cestách. Rozdielna je ale konštrukcia a tiež miera priľnavosti, ktorú sú protišmykové návleky a mačky schopné poskytovať. Každé z dvoch riešení teda nájde uplatnenie v úplne iných situáciách.

 

— Protišmykové návleky

Protišmykové návleky sú vlastne návleky na topánku s kolíkmi alebo hrotmi. Základné modely do mesta a rovinatejšieho terénu bývajú vyrobené z gumy a vybavené štuplami s malými kovovými kolíkmi. Gumový návlek sa podobne ako návlek v čakárni u doktora navlečie priamo na topánku. Kolíky na podrážke potom zvyšujú priľnavosť na zľadovatených povrchoch. Vyrábajú sa v niekoľkých rozmeroch, aby sa dala guma natiahnuť na topánku všetkých veľkostí.

 

Veriga Nesmeky

 

Do náročnejšieho terénu, kde sa strieda zmrznutá hlina so zmrznutým snehom, voľte robustnejšie, tzv. retiazkové návleky. Kovové plôšky s oceľovými zubami držia na podrážke vďaka retiazkam pripojeným k elastickému telu, ktoré obopína topánku. Oceľové zuby sa vedia spoľahlivo zahryznúť do zľadovatených povrchov a poskytnúť vám lepšiu oporu ako prvý, vyššie spomínaný typ protišmykových návlekov. Aj retiazkové návleky zaobstaráte vždy v niekoľkých rozmeroch. Pri protišmykových návlekoch slovinskej značky VERIGA sa stretnete so štandardným označením S, M, L, XL, takže ich návleky pasujú na topánky od veľkosti 33 až po veľkosť 48.

Výhodou protišmykových návlekov všeobecne sú kompatné rozmery, nízka hmotnosť a rýchle a jednoduché nasadzovanie. Protišmykové návleky by tak mali patriť k tej časti výbavy, ktorú si "pre istotu" balíte do batohu vždy, keď v zime vyrážate na hory. Využijete ich hlavne na chodníkoch s menej strmým stúpaním a tam, kde nehrozí riziko pádu z veľkej výšky. Pokiaľ sa však chystáte na ťažšie trasy s lezeckými prvkami, strmými výstupmi, zostupmi a traverzami, bude potrebné nasadiť mačky.

 

33,29 € 35,90 €
Skladom
Kúpiť
33,90 € 39,90 €
5
Skladom
Kúpiť
33,90 € 44,99 €
Skladom
Kúpiť
7,99 € 9,49 €
Skladom
Kúpiť

 

— Mačky

Mačky sú zjednodušene prepracovanejšie a spoľahlivejšie. Majú oveľa robustnejšie a odolnejšie zuby na podrážke a oproti protišmykovým návlekom disponujú mačky aj prednými hrotmi, ktoré uľahčujú lezenie. Existuje celý rad mačiek, ktoré sa líšia konštrukciou či určením. Najvšeobecnejšie delenie potom rozlišuje mačky podľa spôsobu uchytenia k topánke.

 

Mašky Black DiamondMašky Black DiamondMašky Black DiamondMašky Black Diamond

 

Turistické mačky držia na topánke vďaka systému svoriek a remienkov. Majú najčastejšie 10-12 hrotov a ich veľkou výhodou je to, že sa dajú nasadiť na takmer každú outdoorovú topánku dokonca aj skialpovú. Nasadzovanie a skladanie chce trochu cviku, akonáhle však systém pochopíte, bude to hračka. Turistické mačky by ste mali obuť vždy, keď sklon terénu prekročí 20 stupňov, alebo tam, kde hrozí pád z veľkej výšky. V týchto prípadoch so sebou majte aj cepín, pretože prípadný pád by ste samotnými mačkami neubrzdili.

Druhým typom mačiek sú poloautomatické alebo automatické mačky. Je to riešenie pre skutočných profesionálov, ktorí sa chystajú zdolávať ten najnáročnejší terén v najextrémnejších podmienkach. Automatický je tu systém nasadzovania a vyberania. Pripomína trochu viazania na lyžiach. Efektívne obutie zaisťujú oblúky vpredu a vzadu, ktoré zapadnú do príslušných výrezov na špeciálnych horolezeckých topánkach.

Mínusom mačiek všeobecne je väčšia váha a horšia skladnosť a pri (polo)automatických mačkách aj cena, pretože vyžadujú ešte špeciálnu topánku. Zvyknúť si budete musieť na trochu "širší" krok, aby hroty jednej topánky nezavadili o tú druhú. A myslieť treba aj na údržbu. Hroty sa totiž po čase ztupia a budú chcieť nabrúsiť. Aj napriek týmto nevýhodám sú mačky nepostrádateľným kúskom výbavy pre všetkých, ktorí do hôr vyrážajú za extrémnymi zážitkami.

Ak sa chystáte na túru v čerstvom alebo hlbokom snehu, zvážte obutie snežníc. Vďaka nim získate stabilitu a nebudete sa boriť po kolená do snehu. Chôdza v snežniciach si vyžaduje trochu cviku, ale bez nich to v hojnej snehovej nádielke nejde vôbec.

 

136,99 € 168,99 €
Skladom u dodávateľa
179 € 279,19 €
Skladom
Kúpiť

 


Mohlo by vás zaujímať:

Ako na vrstvenie oblečenia na horách

Ako na vrstvenie oblečenia na horách

Naše telo funguje pri pohybe tak trochu ako radiátor. Každou aktivitou pálime kalórie a vydávame nejaké teplo (pot/vodnú paru). V lete sa ho potrebujeme zbaviť, v zime naopak správnym vrstvením chceme docieliť to, aby nám neutekalo. Dobre navrstvené oblečenie drží teplo a chráni pred vetrom, dažďom aj snehom. A vo chvíľach, keď nám je moc teplo, môžeme počet vrstiev redukovať a oblečenie postupne odkladať.

Základná výbava na zimné výlety do prírody

Základná výbava na zimné výlety do prírody

Meteorológovia hlásia sneženie, takže hory už asi veľmi skoro zbelejú. Preto sme vytipovali 7 základných kúskov zo zimnej outdoorovej výbavy, ktoré by vám nemali chýbať, pokiaľ si chcete za všetkých okolností pohyb vonku užívať.

Základná výbava pod stan alebo čo si vziať na kempovanie

Základná výbava pod stan alebo čo si vziať na kempovanie

Cestovanie do exotických destinácií je tento rok poznačené protiepidemickými opatreniami, aj preto sa stále viac dovolenkárov chystá tráviť leto v kempe. Stanovanie prežíva renesanciu, preto sme dali dohromady zoznam vecí, ktoré sa vám budú pri kempovaní 100 % hodiť.